komunikacjazbiorowa.pl

62 lata temu wyjechały pierwsze “enki”, a dzisiaj startuje ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI

Piątkowe popołudnie 21 lipca 1950 roku. To był szczególny dzień, ponieważ na ulice Łodzi wyjechały pierwsze “eNki”, czyli silnikowe wagony typu 2N. A pamiętać trzeba, że jak na tamte czasy to była całkowicie polska produkcja.

Wagon wyposażony był w cztery jednoskrzydłowe przesuwne drzwi, otwierane i zamykane ręcznie. Motorniczy natomiast nie miał typowej kabiny, a wagon prowadzony był przez niego na stojąco. Nowe tramwaje skierowano od razu na linię 11 (Kolej Obwodowa – Julianów), choć w kolejnym dniu eksploatacji jeździły także na pozostałych liniach.

W MZK, a później w MPK eksploatowanych było ponad 40 sztuk tych wagonów. Na chwilę obecną jeden z wagonów 2N między innymi po dodaniu drzwi skrzydłowych, został nieco przerobiony i jeszcze kilkanaście lat temu służył, jako Nauka Jazdy. Nie trudno go poznać, bo ma dość charakterystyczny kremowo-niebieski kolor, czym odróżnia się od pozostałych “eNek” w kremowo-czerwonych barwach. Niestety póki co czeka na swoje drugie tramwajowe życie i miejmy nadzieję, że w porę się doczeka…

Oczywiście piszę o tym nie bez powodu. Otóż w 62. rocznicę tego wydarzenia związanego z łódzką komunikacją, startuje ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI, czyli mój blog transportowy. Będzie coś o tramwajach, autobusach, kolei, rowerach, pieszych, drogach i infrastrukturze. Jednym słowem dla każdego coś ciekawego. Mam nadzieję, że z czasem zyska on stałych czytelników. A teraz żeby zbędnie nie przedłużać – do przeczytania!

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY