fot. Punkt dla Łodzi
komunikacja miejska przestrzeń miejska rowery

“Punkt dla Łodzi” 2012. Ponad 10 transportowych nominacji

W niedzielę zakończyło się zbieranie zgłoszeń w plebiscycie “Punkt dla Łodzi”. To społeczna inicjatywa promująca to, co pozytywnego dzieje się w naszym mieście. A co do tego, że się dzieje chyba wątpliwości nie ma. “Celem tego przedsięwzięcia jest wyróżnienie godnych naśladowania inwestycji, działań i inicjatyw wpływających na wygląd naszego miasta” – czytamy na stronie punktdlalodzi.pl. Z resztą ilość otrzymanych zgłoszeń – ponad 150 – może o tym świadczyć.

Pojawiły się już wszystkie przesłane w tej edycji nominacje wraz z krótkim uzasadnieniem. Porównując poprzednie plebiscyty, w tegorocznym wyjątkowo wiele mamy typów związanych z szeroko pojętym transportem zbiorowym. To cieszy, iż wśród licznych inicjatyw i takie znajdują uznanie wśród mieszkańców Łodzi.

Gdyby podzielić to na konkretny obszar, zdecydowany prym wiodą nominacje rowerowe oraz te związane z komunikacją miejską. Zobaczcie, jakie budynki, wydarzenia, atrakcje, inicjatyw, instytucje, ludzie i projekty internetowe – z obszaru transportu zborowego – je otrzymały.

Kategoria: BUDYNKI:
Zajezdnia tramwajowa na Brusie, ul. Konstantynowska 107 – kompleks budynków, który może dostać drugie życie i stać się Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Kategoria: WYDARZENIA

– Łódzka Masa Krytyczna

Kategoria: ATRAKCJE
Linia tramwajowa 43 – jedyna w Polsce linia tramwajowa, kursująca przez malownicze tereny, przebiegająca przez dwa powiaty i trzy gminy.
– Rowerowe wycieczki po Łodzi (Justyna Tomaszewska, Fundacja Fenomen i UMŁ).

Kategoria: INICJATYWY
Cafe Rower – ciekawy cykl poświęcony tematyce rowerowej
Rowerowa Łódź – za stworzenie prawdziwej rowerowej społeczności i rowerowego lobby, dzięki inicjatywom rowerowym jest szansa na zmianę postrzegania miasta.

Kategoria: INSTYTUCJE
Klub Miłośników Starych Tramwajów – za wszystkie działania jakie podejmują w związku z łódzką komunikacją miejską, w szczególności zainicjowanie tematu powstania Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie i pozyskanie tramwaju Konstal 803 na potrzeby taboru historycznego.

Kategoria: LUDZIE
Grupa wolontariuszy Klubu Miłośników Starych Tramwajów – za zaangażowanie w obsługę linii turystycznej 43 w zabytkowym składzie 5N+5ND oraz przybliżanie pasażerom historii komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie.
Tomasz Bużałek, Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu – za propagowanie zrównoważonego transportu i za pomysł centralnego przystanku tramwajowego (wiadomo gdzie), za który nie otrzymał i nigdy nie otrzyma żadnego wynagrodzenia.
Witold Kopeć, Zarząd Dróg i Transportu – za zmiany w infrastrukturze rowerowej miasta od momentu powołania go na pełnomocnika prezydenta miasta Łodzi do spraw polityki rowerowej.

Kategoria: PROJEKTY INTERNETOWE
ZBIORowa KOMunikacja w Łodzi – inne spojrzenie na komunikację miejską, drogi i rowery czyli szeroko pojęty łódzki transport.
Niedasię.lol – przedstawiona w formie komiksu, zjadliwa satyra na urzędników (przede wszystkim Zarządu Dróg i Transportu) i ciągle obecny śród nich PRL-owski model myślenia.
Ulica Narutowicza – zajmuje się sprawami jednej z najciekawszych ulic w Łodzi i przedstawia jej historię.

Wkrótce odbędą się obrady jury, w którego skład wchodzą między innymi: Krzysztof Candrowicz, Jakub Polewski, Włodzimierz Adamiak czy Andrzej Chętko. Wówczas poznamy zwycięzców czyli tych, którzy otrzymają “Punkty dla Łodzi” 2012.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY