W niedzielę zakończyło się zbieranie zgłoszeń w plebiscycie “Punkt dla Łodzi”. To społeczna inicjatywa promująca to, co pozytywnego dzieje się w naszym mieście. A co do tego, że się dzieje chyba wątpliwości nie ma. “Celem tego przedsięwzięcia jest wyróżnienie godnych naśladowania inwestycji, działań i inicjatyw wpływających na wygląd naszego miasta” – czytamy na stronie punktdlalodzi.pl. Z resztą ilość otrzymanych zgłoszeń – ponad 150 – może o tym świadczyć.
Pojawiły się już wszystkie przesłane w tej edycji nominacje wraz z krótkim uzasadnieniem. Porównując poprzednie plebiscyty, w tegorocznym wyjątkowo wiele mamy typów związanych z szeroko pojętym transportem zbiorowym. To cieszy, iż wśród licznych inicjatyw i takie znajdują uznanie wśród mieszkańców Łodzi.
Gdyby podzielić to na konkretny obszar, zdecydowany prym wiodą nominacje rowerowe oraz te związane z komunikacją miejską. Zobaczcie, jakie budynki, wydarzenia, atrakcje, inicjatyw, instytucje, ludzie i projekty internetowe – z obszaru transportu zborowego – je otrzymały.
Kategoria: BUDYNKI:
– Zajezdnia tramwajowa na Brusie, ul. Konstantynowska 107 – kompleks budynków, który może dostać drugie życie i stać się Muzeum Komunikacji Miejskiej.
Kategoria: WYDARZENIA
– Łódzka Masa Krytyczna
Kategoria: ATRAKCJE
– Linia tramwajowa 43 – jedyna w Polsce linia tramwajowa, kursująca przez malownicze tereny, przebiegająca przez dwa powiaty i trzy gminy.
– Rowerowe wycieczki po Łodzi (Justyna Tomaszewska, Fundacja Fenomen i UMŁ).
Kategoria: INICJATYWY
– Cafe Rower – ciekawy cykl poświęcony tematyce rowerowej
– Rowerowa Łódź – za stworzenie prawdziwej rowerowej społeczności i rowerowego lobby, dzięki inicjatywom rowerowym jest szansa na zmianę postrzegania miasta.
Kategoria: INSTYTUCJE
– Klub Miłośników Starych Tramwajów – za wszystkie działania jakie podejmują w związku z łódzką komunikacją miejską, w szczególności zainicjowanie tematu powstania Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie i pozyskanie tramwaju Konstal 803 na potrzeby taboru historycznego.
Kategoria: LUDZIE
– Grupa wolontariuszy Klubu Miłośników Starych Tramwajów – za zaangażowanie w obsługę linii turystycznej 43 w zabytkowym składzie 5N+5ND oraz przybliżanie pasażerom historii komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie.
– Tomasz Bużałek, Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu – za propagowanie zrównoważonego transportu i za pomysł centralnego przystanku tramwajowego (wiadomo gdzie), za który nie otrzymał i nigdy nie otrzyma żadnego wynagrodzenia.
– Witold Kopeć, Zarząd Dróg i Transportu – za zmiany w infrastrukturze rowerowej miasta od momentu powołania go na pełnomocnika prezydenta miasta Łodzi do spraw polityki rowerowej.
Kategoria: PROJEKTY INTERNETOWE
– ZBIORowa KOMunikacja w Łodzi – inne spojrzenie na komunikację miejską, drogi i rowery czyli szeroko pojęty łódzki transport.
– Niedasię.lol – przedstawiona w formie komiksu, zjadliwa satyra na urzędników (przede wszystkim Zarządu Dróg i Transportu) i ciągle obecny śród nich PRL-owski model myślenia.
– Ulica Narutowicza – zajmuje się sprawami jednej z najciekawszych ulic w Łodzi i przedstawia jej historię.
Wkrótce odbędą się obrady jury, w którego skład wchodzą między innymi: Krzysztof Candrowicz, Jakub Polewski, Włodzimierz Adamiak czy Andrzej Chętko. Wówczas poznamy zwycięzców czyli tych, którzy otrzymają “Punkty dla Łodzi” 2012.
Dodaj komentarz