fot. Daniel Siwak
dworce kolej pasażerowie

Przystanek dla ŁKA. Łódź Strykowska czy Łódź Marysin?

Jak wiadomo, wkrótce rozpocznie się ładnie nazwana rewitalizacja linii kolejowej nr 16 Łódź Widzew – Zgierz. W ramach prac budowlanych planowana jest między innymi przebudowa obecnego przystanku Łódź Radogoszcz znanego bardziej jako Radegast. Prace mają polegać na przesunięciu nowych peronów o około 500 metrów w stronę wiaduktu nad ulicą Strykowską. Dzięki temu połączenie kolejowe ma być bardziej dostępne dla ewentualnych pasażerów.

Jednak nazwa nijak się ma do osiedla Radogoszcz, które jest hen hen daleko, a ostała się raczej z bardzo dawnych czasów. Nie wdając się w szczegóły, pojawiła się realna szansa zmiany pechowej nazwy na inną, lepszą. W tej sprawie oddano głos mieszkańcom i zorganizowano konsultacje społeczne – w formie elektronicznej, za pomocą specjalnego formularza oraz otwartego spotkania dla mieszkańców.

Dobrze, że są  one w naszym mieście prowadzone są w dwóch formach. Inaczej właśnie te dotyczące zmiany dotychczasowej nazwy przystanku kolejowego Łódź Radogoszcz byłyby nieważne. Choć temat nie jest wcale taki marginalny, to na spotkanie 18 grudnia przyszła tylko jedna osoba…

Najprościej byłoby nazwać ten przystanek Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej od obszaru Systemu Informacji Miejskiej na którym się znajduje. Jednak akurat tak się składa, że w tym miejscu zbiega się granica aż pięciu – Rogów, Dołów, Marysina, Marysina-Dołów oraz Starych Moskuli. Można by dokonać też podziału ze względu na ważniejsze ulice w okolicy. Tutaj mielibyśmy do wyboru nazwy Łódź Inflancka lub Łódź Strykowska.

fot. Daniel Siwak

Łodzianom do skonsultowania zaprezentowano ostatecznie cztery propozycje: Łódź Rogi, Łódź Doły, Łódź Marysin i Łódź Strykowska. Niestety na stronie Urzędu Miasta Łodzi nie ma jeszcze zamieszczonego raportu z tych konsultacji, gdzie moglibyśmy zobaczyć, jaką nazwę sugerują mieszkańcy i czy będzie konieczne wprowadzenie autopoprawki. Tym nie mniej wszystko rozstrzygnie się na jutrzejszej (27 grudnia) 54. sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

Wyniki sonda na facebookowym profilu “ZbiorKoma”:
Łódź Strykowska – 29 głosów 
Łódź Doły – 15 głosów
Łódź Marysin – 11 głosów
Łódź Rogi – 9 głosów

To na niej prócz m.in. budżetu na 2013 rok, Wieloletniej Prognozy Finansowej Łodzi na lata 2013-2031 oraz zlikwidowania Strefy Płatnego Parkowania pod łódzkimi uczelniami, będzie głosowana uchwała w sprawie nadania temu przystankowi kolejowemu nazwy Łódź Marysin.

Osobiście wybrałbym prostotę i wyjątek w nazewnictwie dzielnicowym czy osiedlowym czyli wariant Łódź Strykowska. Inna sprawa, że bez względu na wybraną nazwę, oczekuję od Zarządu Dróg i Transportu przystanku na wiadukcie – dla lepszego skomunikowania pociągów ŁKA i autobusów MPK. Bo o przeniesieniu krańcówki tramwajowej i zrobienie na niej trzyperonowego PAT-u można chyba zapomnieć. A szkoda…

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY