fot. Daniel Siwak
komunikacja miejska tabor technologie transportowe

Targi komunikacji miejskiej wrócą do Łodzi?

Wystawa Komunikacji Miejskiej w Łodzi – nie wiem czy w ogóle wszyscy pamiętają jeszcze takie wydarzenie? Ja jeszcze jako nastolatek tak i starałem się na niej regularnie pojawiać. Jej początki sięgają 1996 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja zorganizowana przy współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej.

Łódź gościła z roku na rok coraz większą ilość wystawców związanych z komunikacją w Polsce. Wystawcy do dyspozycji mieli nie tylko Halę Expo, ale także przylegający do niej wewnętrzny parking. Zobaczyć można było autobusy, rzadziej tramwaje, zwrotnice, kasowniki, siedzenia, wyświetlacze i wiele innych. Jednak w pewnym momencie pojawił się mały kryzys, impreza traciła powoli na znaczeniu, a ówczesne władze miasta nie zrobiły nic dobrego, aby zatrzymać WKM w Łodzi.

I choć we wrześniu 2003 roku Wystawa Komunikacji Miejskiej odbyła się po raz ósmy w Łodzi, dwa tygodnie wcześniej wystartowała nowa komunikacyjna impreza w Kielcach. To niestety był upadek długiej tradycji imprezy w Łodzi, która ostatecznie zniknęła z kalendarza targowego.

Ale być może targi komunikacji miejskiej wrócą do Łodzi. Kilka dni temu w Dzienniku Łódzkim pojawił się artykuł zapowiadający trzy nowe imprezy, jakie Międzynarodowe Targi Łódzkie planują zorganizować w bieżącym roku. Jest w nim mała wzmianka, że w czasie jednej z nich, która miałby się odbyć w październiku, pojawić się mają wystawcy z branży komunikacyjnej. A to niby z okazji 115-lecia łódzkiej komunikacji.

fot. Daniel Siwak

Niestety tak samo jak lakoniczna jest wzmianka, tak lakoniczne są szczegóły. W MPK Łódź poza wiedzą o spotkaniach grupy roboczej niewiele więcej wiadomo. Podobnie jest w Międzynarodowych Targach Łódzkich, choć spółka jest wyraźnym inicjatorem. Mam nadzieję, że obydwie strony mimo wszystko poważnie podejdą do tematu.

Jest też inna sprawa. Pod koniec kwietnia w Sosnowcu na terenie Expo Silesia odbędą się jubileuszowe 5. Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA. Natomiast w połowie września w Kielcach odbędzie się 11. edycja Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Impreza-następca tej naszej, którą współorganizują Targi Kielce oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

Jestem bardzo ciekaw czy wystawcy branżowi będą chcieli pokazać się jeszcze i w naszym mieście. Co prawda będzie to ponad pół roku po imprezie w Sosnowcu, ale zaledwie miesiąc po imprezie w Kielcach. Łódź musiałaby przedstawić mocną ofertę wystawcom, bo nowa hala CKW przy al. Politechniki jest dobrym argumentem, ale to chyba nie wystarczy.

Póki co nie wierzę też w jakieś kuluarowe plotki dotyczące przeniesienia którejś z komunikacyjnych imprez do nas. Oczywiście byłoby fajnie, szczególnie z uwagi na tradycje Łodzi związane z komunikacją miejską. Ale nie wiem czy nie musimy najpierw ukończyć planów dotyczących utworzenia centrum targowego – z obecną halą CKW, wyremontowaną Halą Expo oraz zmodernizowaną Halą Sportową oraz terenami wystawienniczymi wokół. Nie wiem też jak to się ma teraz do odgrzebanych planów wydłużenia ulicy Potza aż do alei Politechniki. Tym niemniej trzymam kciuki za działania Międzynarodowych Targów Łódzkich. Oby się udało

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY