fot. Daniel Siwak
bilety i taryfy kolej pasażerowie

PKP Intercity rezygnuje z obowiązkowych miejscówek w TLK

Niedawno poszła w eter plotka, która zelektryzowała wielu pasażerów polskich pociągów. Od nowego rozkładu jazdy PKP 10 lutego, we wszystkich pociągach TLK (Twoje Linie Kolejowe) w klasie 2 spółka InterCity miałaby wprowadzić obowiązkową miejscówkę. Miejscówka, gdyby ktoś nie wiedział, jest niczym innym jak wykupieniem sobie za określoną kwotę konkretnego miejsca, w konkretnym wagonie i w konkretnym pociągu.

Kiedyś kosztowała 5 zł, teraz staniała chyba do 3 zł. Do tej pory taki obowiązek istniał we wszystkich pociągach Ex (Express) i EIC (Express InterCity), choć z nieco wyższą ceną. Jeśli chodzi o TLK to dotyczyło to klasy 1 i 2, ale tylko wybranych pociągów tej kategorii. Biorąc pod uwagę taki średni skład mogący zabrać 200-300 pasażerów, można tylko z takiej formy zarobić od 600 do 900 złotych.

Niby mało, ale zawsze… Taki pomysł nie spodobał się jednak tym, którzy pociągami kursują na co dzień, czyli samym pasażerom. Jednak póki co nie jest tak źle i mogą oni na razie jeździć spokojnie. Obowiązku wykupu miejscówek w klasie 2 wszystkich TLK nie będzie. Jest to tylko projekt i od 10 lutego nie zostanie wprowadzony. Tak przynajmniej deklaruje PKP Intercity.

fot. Daniel Siwak

Oczywiście są dobre i złe strony takiego miejscówkowego systemu. Komuś, kto podróżuje na biletach miesięcznych, koszt codziennych przejazdów nieco rośnie. Z drugiej strony, na przykład na takiej trasie jak Łódź – Warszawa – Łódź skoczyłaby się chyba walka o miejsca, która należy do codzienności. Na prosty chłopki rozum – sprzedawanych byłoby tyle biletów, ile miejsc w pociągu.

Jednak jeśli pojawią się problemy najogólniej mówiąc natury technicznej, to pasażer jest niejako uziemiony na swoim pechowym miejscu. Kilkaset pozostałych miejsc może być już zajętych, a nie wiem czy komuś będzie chciało się wędrować przez cały skład z nadzieją na inne miejsce. Ale pewnie i na to są odpowiednie procedury.

Na koniec jeszcze jedna, chyba dobra informacja. Konkurencja, czyli Przewozy Regionalne, które oferują przejazdy pociągami lokalnymi REGIO oraz regionalnymi interREGIO i REGIOexpress, nie planują wprowadzenia obowiązku kupowania miejscówek.

komentarzy

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

  • Hmmm. Czyli wychodziłoby na to, że nie od 10 lutego, a od 3 marca obowiązkowe miejscówki zostaną wprowadzone. Żeby jeszcze we wszystkich wagonach klasy 2, które kursują na TLK był taki sam standard. Wówczas te 3zł jakoś dałoby się przełknąć.

  • Według rozkładu internetowego, od 3 marca wszystkie pociągi TLK z obowiązkową rezerwacją, oprócz pociągów relacji Warszawa – Łódź, dla których pojawiła się adnotacja:

    "pociąg częściowo z m.rezerwowanymi"

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY