fot. Daniel Siwak
autobusy organizacja komunikacji pasażerowie

Pojawia się i znika taka oto linia autobusowa 91B

Zarząd Dróg i Transportu uwzględniając wnioski mieszkańców Łodzi i gminy Nowosolna, wprowadza zmiany w komunikacji autobusowej. Taką informację na stronie internetowej komunikacyjnego urzędu mogliśmy przeczytać 9 października ubiegłego roku. Sześć dni później – 15 października – łodzian czekały zmiany.

Linia 88A została wydłużona do Centrum Ojca Pio w Kalonce, natomiast niespodziewanie reaktywowano linię 94 z placu Dąbrowskiego (przez Kopankę, Kalonkę, Grabinę) do Nowosolnej. Linia 91B, która wcześniej kursowała z Rokicińskiej na Kalonkę została całkowicie zlikwidowana. Tak mija sobie pół roku i pasażerów czekają kolejne zmiany…

Tydzień temu ZDiT poinformował, że 1 i 2 kwietnia wejdą w życie niewielkie zmiany rozkładów jazdy kilku linii autobusowych. Czytam sobie, że korekcie godzin odjazdów ulegną rozkłady linii autobusowych 51, 51A i 51 B oraz, że linia 54A dojedzie do ogródków działkowych “Tulipan” i “Polanka” przy ul. Kasprowicza.

Natomiast wskutek wniosków mieszkańców gminy Nowosolna zmienią się godziny kursowania w dni robocze autobusów linii 88, 88A, 91, 91A i 94. Wówczas całkiem nieoczekiwanie powraca zlikwidowana wcześniej linia 91B. Wszystko dzieje zupełnie jak z Misterem of America w utworze zespołu Lombard – pojawia się i znika.

fot. Daniel Siwak

Dopatruje dwóch przyczyn takiej sytuacji. Albo mieszkańcy gminy Nowosolna zarzucili swój urząd pismami dotyczącymi powrotu linii 91B, a potem tamtejszy urząd skierował je do łódzkiego ZDiT. Albo Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi swoje decyzje podejmuje losowo i przypadkowo, kierując się kryterium sobie tylko znanym.

Jak wygląda powrót 91 w wariancie “B”, w wersji rozkładowej? Z Centrum Ojca Pio na Rokicińską pojazdy odjadą o godzinie 5.23, 7.20, 9.24, 14.07, 16.40 oraz 18.30. W przeciwnym kierunku, czyli z Rokicińskiej do Centrum Ojca Pio w Kalonce autobusy pojadą o 4.32, 6.24, 8.35, 13.14, 15.30 oraz 17.30. Zapomniałem dodać, że po reaktywacji będzie to już tylko linia okresowa, kursująca od poniedziałku do piątku.

W ogóle wychodzi na to, że wszystkiemu winni są pasażerowie (mieszkańcy)? No bo na ich wiosek 91B została zlikwidowana, a teraz na ich wniosek zostaje przywrócona. Szaleństwo. Można by się także przyczepić do częstotliwości, ale tutaj swoje słowo ma także gmina Nowosolna, która płaci za kursy na swoim terenie.

Być może w obliczu dopłacania do kilkudziesięciu innych kursów wykonywanych przez PKS, na więcej już nie ma pieniędzy. Ale zamiast pojedynczych kursów 88A, 91B i 94 utworzyć jedną bądź dwie porządne linie z kursami chociażby raz na godzinę albo raz na dwie godziny? Pożytek dla mieszkańców tamtych okolic byłby większy.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY