fot. Daniel Siwak
komunikacja miejska tabor technologie transportowe

Nowa impreza branżowa w Łodzi – Targi Komunikacji i Transportu w Mieście

Na początku roku zastanawiałem się czy targi komunikacji miejskiej mają w ogóle szansę ponownie wrócić do Łodzi. Okazuje się, że jest na to szansa, a imprezę o tak nietypowym profilu szykują Międzynarodowe Targi Łódzkie Spółka Targowa.

Targi Komunikacji i Transportu w Mieście, bo tak nazywać się będzie to komunikacyjne wydarzenie, ma odbyć się w naszym mieście na początku listopada. Jak czytamy, projekt skierowany jest do krajowych i zagranicznych firm związanych z produktami i usługami, znajdującymi zastosowanie w transporcie miejskim. Wszystko oczywiście w nowym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki.

Mirosław Barburski, dyrektor ds. targów i wystaw MTŁ niechętnie mówi, że jest to reaktywacja poprzedniej imprezy wyprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Wcale się nie dziwię, bo przygotowywana impreza ma już niewiele wspólnego z tą, która organizowana była od 1996 do 2003 roku. Jest też kolejna symboliczna data. Targi Komunikacji i Transportu w Mieście organizowane są po 10 latach od zakończenia Targów Komunikacyjnych w Łodzi.

fot. Daniel Siwak

Bardzo frapuje mnie zakres listopadowej imprezy. Jako o środku transportu w mieście będzie mowa o tramwaju, autobusie oraz rowerze. W związku z tym pojawią się m.in. programy informatyczne do zarządzania komunikacją, wyposażenie środków transportu czy kompleksowe systemy wypożyczalni rowerów miejskich.

Listę wystawców mają dopełnić organizacje i wydawnictwa z branży transportowej. I niby wszystko wygląda nawet dobrze, ale nie wiem czy tematyka nie jest zbyt ogólna. A może właśnie ta ogólność będzie atutem? Wszystko okaże się oczywiście za ponad kwartał. Co prawda Łódź dysponuje dość dobrym zapleczem targowym (dzięki temu wróciły targi Boat Show) oraz dogodnym położeniem na obszarze kraju. To duże plusy, jednak to nie wszystko.

Trzeba też pamiętać o konkurencji. Dokładnie chodzi mi o krajowy kalendarz tego typu imprez. Między 23 a 24 kwietnia odbyła się w Sosnowcu już 5. edycja targów SilesiaKOMUNIKACJA. Od 17 do 19 września Kielce gościć będą XI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, natomiast 24-27 września to czas na 10. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO w Gdańsku.

fot. Daniel Siwak

Nie wiem czy każdy wie, ale tak się składa, że 23 grudnia 2013 roku przypada okrągła 115. rocznica uruchomienia komunikacji miejskiej w Łodzi. To będzie bardzo dobra okazja, aby MPK Łódź zaprezentowało w przystępnej formie, bogatą historię transportu w mieście czterech kultur. Czas na to będzie we wtorek i środę 5 i 6 listopada.

Ze strony przewoźnika ma odbyć się również prezentacja tramwajów podczas, której mógłby zostać pokazany np. Konstal 805N-ML #1620+1621, czyli najnowszy Woltan lub niemiecki wagon Düwag M8C. Może do listopada udałoby się zmodernizować w pełnym zakresie wagon #521, który jest tzw. królikiem doświadczalnym na poczet przyszłych zmian.

Wśród autobusów raczej zaskoczenia by nie było. Łódzki przewoźnik mógłby pochwalić się zakupionymi w 2011 roku Solarisami Urbino 12 oraz Solarisami Urbino 18. Być może właśnie na listopadowych targach pokazane zostaną także pierwsze z 50 autobusów od Mercedesa, które mają pojawić się do końca tego roku.

fot. Daniel Siwak

Dość ciekawie zapowiadają się pokazy bezpieczeństwa i akcji ratunkowych w transporcie miejskim. Kiedyś nawet rzecznikowi MPK Łódź wspominałem, aby coś takiego zorganizować. Pomysł, jak widać, musiał się chwilę uleżeć. Mogę się mylić, ale chyba w ostatniej dekadzie, a nawet dwóch czegoś takiego na pewno nie organizowano w mieście.

Widziałbym tutaj np. symulację akcji ratunkowej przy wypadku dwóch pojazdów komunikacji miejskiej. Dość ciekawym i ważnym punktem mogłaby być symulacja zderzenia auta z tramwajem. Niestety nadal wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ciężki jest dwuwagonowy tramwaj. Widać to codziennie na ulicach, kiedy osobówki podjeżdżają pod wagony dość często.

Targi Komunikacji i Transportu w Mieście skierowane są do tak zwanej “branży”, czyli głównie do firm związanych z produktami i usługami dla transportu miejskiego. Myślę jednak, że przyciągną one także miłośników komunikacji, a być może także zwykłych łodzian.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY