fot. Daniel Siwak
infrastruktura inwestycje ulice

590. urodziny Łodzi. Będą spacery po budowie Fabrycznego, Trasie Górna i lotnisku

Tym razem nie będzie wielkiej sceny, koncertów czy przaśnych straganów z tandetnymi różnościami i tak zwanymi wyrobami regionalnymi. Prezydent Hanna Zdanowska proponuje nietypowe spędzenie 590. urodzin Łodzi, które przypadają w tym roku w poniedziałek 29 lipca.

W najbliższą sobotę i niedzielę (27, 28 lipca) magistrat zaprasza wszystkich łodzian oraz turystów na 26 wycieczek po prowadzonych i oddanych już inwestycjach w mieście. Co więcej, w drugim dniu świętowania (niedziela) będzie można bezpłatnie wejść do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Palmiarni czy Ogrodu Botanicznego.

Nie piszę o tym bez powodu. Oczywiście prócz wizyt w ArtInkubatorze, Tabaco Park, fabryce Grohmana, Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ czy kompleksie TOYA przy ulicy Łąkowej. Wśród wszystkich propozycji weekendowych wypraw, są też takie, które spokojnie można przypisać do kategorii tych transportowych.

fot. Daniel Siwak

Nowy dworzec Łódź Fabryczna to jedna z największych inwestycji transportowych nie tylko w mieście, ale także w całej Polsce. Tory kolejowe znajdą się 16,5 metra pod powierzchnią terenu. Podziemna stacja będzie posiadała cztery perony i osiem torów do obsługi ruchu regionalnego, dalekobieżnego oraz Kolei Dużych Prędkości.

Tuż przy dworcu kolejowym powstaną parkingi dla aut oraz dworzec dla autobusów PKS. Na powierzchni powstanie zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy. Planowany termin zakończenia inwestycji, to luty 2015 roku, a koszt to ponad 1,5 miliarda złotych. Wycieczki odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę i nie wymagają zapisów. Zwiedzający wejdą na teren budowy o pełnej godzinie – 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 oraz o 18.00. Wejście znajduje się przy ul. Węglowej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Tramwajową.

Trasa Górna to kolejna propozycja związana z urodzinami Łodzi. Nowa arteria ma być przedłużeniem drogi krajowej nr 1 w kierunku autostrady A1 i drogi ekspresowej S8. Według założeń ma wyprowadzić część ciężkiego ruchu z tego rejonu miasta. Planowany termin zakończenia inwestycji, to czerwiec 2014 roku, a koszt to ponad 420 milionów złotych.

fot. Daniel Siwak

Wycieczki odbędą się w najbliższą sobotę i wymagają zapisów pod adresem urodziny@uml.lodz.pl – z dopiskiem Trasa Górna. Urzędnicy czekają do jutra do godz. 16. Zwiedzający wejdą na teren budowy o pełnej godzinie – 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 oraz o 16.00. Wejście znajduje się przy ulicy Rzgowskiej w pobliżu ulic Ustronnej i Granicznej

W ramach święta naszego miasta będzie można zwiedzić terminal pasażerski Portu Lotniczego w Łodzi. Budynek o powierzchni 26,5 tys. metrów kwadratowych, z czterema kondygnacjami użytkowymi kosztował blisko 172 mln złotych. Do dyspozycji podróżnych są dwie poczekalnie oraz pasaż handlowo-usługowy, gdzie można zrobić zakupy lub skorzystać z usług gastronomicznych.

Wycieczki odbędą się w najbliższą niedzielę i nie wymagają zapisów. Zwiedzający wejdą na teren budowy co pół godziny – o 11.00, 11.30, 12.00, 12.30 oraz 13.00. Wejście znajduje się tram, gdzie wchodzą wszyscy pasażerowie. Miejsc na dłuższe wycieczki z wejściem na strefę zastrzeżoną czy przejazdem po płycie lotniska na skraj pasa startowego, już niestety nie ma.

fot. Daniel Siwak

Dla fanów komunikacji otwarta w sobotę i niedzielę będzie także zajezdnia tramwajowa na Brusie. Zwiedzać ją będzie można od 10.00 do 18.00. Jednak jeśli ktoś nie będzie mógł w weekend tam się pojawić nic nie straci. Będzie jeszcze ku temu okazja. Pozostałe atrakcje znajdziemy na stronie: www.uml.lodz.pl/urodziny.

W związku z tegorocznymi Urodzinami Łodzi, Zarządu Dróg i Transportu polecił MPK Łódź uruchomienie dwóch specjalnych linii autobusowych S1 i S2. Obydwie będą kursować w godzinach od 9.00 do 19.00 z częstotliwością co 30 minut. Przejazd nimi jest bezpłatny.

Linia S1: PLAC WOLNOŚCI – Pomorska, Sterlinga, Narutowicza, Tramwajowa, Tuwima, Kilińskiego, Tymienieckiego – TYMIENIECKIEGO – Tymienieckiego, Przędzalniana, Fabryczna, Kilińskiego, Abramowskiego, Sienkiewicza, Tymienieckiego, Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnia, Legionów – PLAC WOLNOŚCI

Linia S2: PLAC WOLNOŚCI – Pomorska, Kilińskiego, Jaracza, Więckowskiego, Żeromskiego, Cmentarna, Ogrodowa, Zachodnia, Legionów, Gdańska, Próchnika, Wólczańska, Mickiewicza, Piłsudskiego, Targowa, Fabryczna, Kilińskiego, Abramowskiego, Sienkiewicza, Brzeźna, Piotrkowska, Pabianicka, Politechniki, Obywatelska, Waltera-Janke, Pienista – LOTNISKO – Pienista, Obywatelska, Jana Pawła II, Pabianicka, Dubois, – DUBOIS, Dubois, Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Mickiewicza, Włókniarzy, Srebrzyńska, Ogrodowa, Zachodnia, Legionów – PLAC WOLNOŚCI

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY