fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi
bilety i taryfy kolej pasażerowie

Pociągi musicREGIO na Woodstock. Łódź ominęły tańsze bilety kolejowe

Już niedługo odbędzie się 19. Przystanek Woodstock. Fani różnego rodzaju muzyki przez cztery dni nawiedzać będą Kostrzyn nad Odrą. W czasie muzycznej imprezy zagrają między innymi Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Kaiser Chiefs, Hunter czy Maria Peszek.

Do tego można dopisać takie atrakcje jak wioska policyjna, warsztaty filmowe, ceramiczne i gry na gitarze. To gwarantuje dobrą zabawę oraz sporą liczbę uczestników, liczoną już w setkach tysięcy. Z myślą o większości uczestników, samorządowa spółka Przewozy Regionalne ma zamiar uruchomić 100 dodatkowych pociągów pod marką musicREGIO. Będą one kursować od 30 lipca do 4 sierpnia.

W przypadku naszego miasta, lepiej jechać będzie z Pabianic niż z Łodzi. Otóż całkiem przypadkiem trafiłem na informację o specjalnej kategorii pociągów – musicREGIO. Z i do Kostrzyna nad Odrą, na muzyczną imprezę pojadą m.in. Słoneczny Słonecznik, Pan Witek, Rockowy Schabowy, Warsik, Wehikuł Czasu czy Pędząca Kłoda.

fot. Przewozy Regionalne

Z ciekawości zacząłem przyglądać się mapce, która obrazowała poszczególne strefy taryfowe. Było ich w sumie siedem – czerwona, łososiowa(?), różowa, zółta, zielona, morska(?) i ciemnozielona. Do każdej z nich przypisana była określona cena od 29 do 89 złotych.

Oczywiście najtaniej mają Ci, którzy mieszkają na zachodzie i w Wielkopolsce. Najdrożej płacą mieszkańcy Polski wschodniej oraz Pomorza, Mazowsza, części Ziemi Łódzkiej oraz Małopolski. Patrząc jednak na podzielenie tych rejonów, od razu rzuca się w oczy umiejscowienie stacji Łódź Widzew i Łódź Kaliska.

Otóż obydwa nasze dworce znalazły się w cenowym cypelku, który powoduje, że pasażer zapłacić musi więcej. Powoduje to, że podróżny musi zapłacić odpowiednio 79 zł za bilety normalny i 38,71 zł za bilet z ulgą studencką.

Jednak jeśli ktoś wybierze Pabianice, jako początek swojej podróży na Woodstock, może liczyć na oszczędności. Bilet stamtąd kosztuje nieco mniej, bo 69 zł (normalny) i 33,81 zł (studencki). Różnica w stosunku do biletu ze stolicy regionu wynosi 10 zł na bilecie normalnym i 5,10 zł i na bilecie 51-procentowym. Za to można kupić na przykład od dwóch do czterech piw, którymi uczestnicy Przystanku Woodstock będą się raczyć.

fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

CENY BILETÓW MUSICREGIO W REGIONIE ŁÓDZKIM
– Łódź Widzew/Łódź Kaliska – Kostrzyn: 79 zł (normalny), 38,71 zł (studencki)
– Pabianice – Kostrzyn: 69 zł (normalny), 33.81 zł (studencki)
– Tomaszów Mazowiecki – Kostrzyn: 79 zł (normalny), 38,71 zł (studencki)
– Zduńska Wola – Kostrzyn: 59 zł (normalny), 28,91 zł (studencki)
– Zduńska Wola Karsznice – Kostrzyn: 69 zł (normalny), 33.81 zł (studencki)
– Sieradz – Kostrzyn: 59 zł (normalny), 28,91 zł (studencki)

Kolejny taryfowy absurd w pociągach musicREGIO pojawia się przed Sieradzem. Konkretnie chodzi o stacje Zduńska Wola i Zduńska Wola Karsznice. Ta pierwsza znalazła się w żółtej strefie taryfowej (tańszej). Cena biletu wynosi 59 zł (normalny) i 28,91 zł (studencki). Ta druga trafiła już do zielonej strefy taryfowej (droższej), gdzie bilety na musicREGIO kosztują odpowiednio – 69 zł za normalny i 33,81 zł za studencki.

Przyznam szczerze, że dość zabawne a jednocześnie niezrozumiałe jest taryfowe rozdzielenie dworca w Pabianicach z poleskim i widzewskim dworcem kolejowym. Wszystkie trzy mogłyby spokojnie w ramach jednej strefy. Zważywszy, że Pabianice to miasto, które jest częścią aglomeracji łódzkiej i oddalone jest od Łodzi o ok. 22 km autem i 15 km pociągiem.

fot. Daniel Siwak

Poza tym widać wyraźnie, że nagimnastykowano się niezmiernie w stworzeniu tych stref taryfowych, gdzie jedna z nich (morska) cypelkiem “wdziera się” na obszar, na którym mogłaby spokojnie funkcjonować już druga (zielona), ale nieco tańsza.

Przedarcie Zduńskiej Woli na dwie strefy taryfowe dla pociągów musicREGIO można uznać za modelowy przykład kolejowych absurdów. Szkoda, że nawet przy takich specjalnych trasach, które na pewno będą cieszyły się powodzeniem, Przewozy Regionalne muszą kombinować – z niekorzyścią dla pasażerów.

A i jeszcze jedno. Samorządowy przewoźnik zachęca woodstockowiczów do kupowania e-biletów za pomocą Internetowego Systemu Sprzedaży IPR na stronie Biletyregionalne.pl. Pamiętajcie, że jeśli nie chcecie lub nie macie możliwości wydruku, trzeba mieć jego elektroniczną wersję. Po zakupie wygenerujcie sobie go od razu przez telefon – w formacie PDF lub HTML. Inaczej podróż może zakończyć się mandatem.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY