fot. Daniel Siwak
komunikacjazbiorowa.pl

Photo Day #Brus. Zabytkowa zajezdnia tramwajowa znów otwarta

Lipiec i sierpień tego roku obfituje w wiele wydarzeń związanych z komunikacją. MPK Łódź podpisało umowę na dostawę 50 nowych autobusów a ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI obchodziła swoje pierwsze urodziny. Niedawno wspominałem, że z tej okazji przygotowuję pewną niespodziankę. I właśnie o niej chciałem kilka słów napisać.

Po raz kolejny nadarza się okazja, aby wejść na niezwykły teren, związany z łódzką komunikacją miejską. Tym razem za sprawą akcji, która odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia. Photo Day #Brus to wydarzenie dla miłośników komunikacji, pasjonatów fotografii oraz wszystkich łodzian, którzy lubią wnętrza z klimatem.

Zajezdnia tramwajowa Brus jest najmniejszą w Łodzi i jedną z bardziej nietypowych wśród zajezdni na terenie kraju. Wybudowana została przez Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe (ŁWEKD) na potrzeby linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego, a potem także do Lutomierska.

fot. Daniel Siwak

Przez lata wyjeżdżały stąd tramwaje do wspomnianych miejscowości, ale także takie kursujące po Łodzi. W późniejszym okresie użytkowana przez MPK Łódź, a od lutego 1994 przez spółkę Tramwaje Podmiejskie. Od 1 kwietnia 2012 roku spółka została postawiona w stan likwidacji. Teraz czynione są starania, aby w tym miejscu powstało nowe Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Co będzie można fotografować? W czasie pleneru fotograficznego Photo Day #Brus dostępna będzie zabytkowa hala naprawczo-postojowa, gdzie obecnie garażuje kilkanaście zabytkowych wagonów. Znajdziemy w niej m.in. unikatowy wagon Konstal 803N nazwany “parówką” czy szkoleniowy wagon Konstal 2N z pulpitem dla kursanta i instruktora.

Udostępniony zostanie także ceglany budynek biurowy. Choć przez długie lata pełnił on taką właśnie funkcję, to niegdyś użytkowali go tramwajarze. Dawniej mieściły się tutaj mieszkania pracowników zajezdni. Z kolei na placu postojowym czekać będą wagony towarowe, które zostały przetransportowane z Helenówka i Chocianowic. Na miejscu będzie można poznać ideę nowego muzeum zajmującego się transportem. Opowiedzą o tym miłośnicy komunikacji.

fot. Daniel Siwak

Jak można się zgłosić? Zgłoszenia na Photo Day #Brus 11 sierpnia należy wysyłać na adres: kontakt@komunikacjazbiorowa.pl (w tytule koniecznie wpisując “PD Brus”). W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz numer aktualnego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Jedna osoba, w jednym mailu może zgłosić maksymalnie 3 osoby, podając ich imię i nazwisko oraz numery dowodu tożsamości.

Jakie będą zasady akcji? Na terenie zajezdni tramwajowej będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 40 osób. Każda z grup będzie miała 1 godzinę 15 minut na zrobienie zdjęć. Po upływie tego czasu należy bezwzględnie opuścić teren zajezdni. Grupy będą startowały o godzinie 12.15, 13:45 oraz 15.30

Ten sam dokument podany w mailu, będzie trzeba okazać w dniu imprezy. Osoby niepełnoletnie będą mogły poruszać się po terenie tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Miejsca niedostępne będą zamknięte, odgrodzone taśmą lub oznaczone informacjami tekstowymi. Próba wejścia do nich będzie skutkowała natychmiastowym usunięciem z terenu zajezdni.

Do kiedy trzeba się zgłosić? Zapisy na plener fotograficzny w zajezdni tramwajowej na Brusie kończymy 8 sierpnia (czwartek) o godzinie 20.00. W piątek 9 sierpnia, drogą e-mailową będzie rozsyłana informacja, kto i do której grupy został zapisany.

fot. Daniel Siwak

Do zajezdni tramwajowej przy ulicy Konstantynowskiej 115 (przystanek Brus) będzie można dojechać Tramwajową Linią Turystyczną, czyli zabytkowym składem Konstal 5N+5ND, kursującym na linii 43 (tutaj oznaczone “*” a w rozkładzie literą “T”). Kursuje tam także linia 9.

Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Legionów-Zachodnia o 11.38, 14.56 (linia 43) oraz o 11.08, 13.08, 14.22 (linia 9). Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Legionów-Włókniarzy o 11.47, 15.05 (linia 43) oraz o 11.17, 13.17, 14.31 (linia 9).

Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: Lutomiersk-krańcówka o 12.51, 13:59 (linia 43). Odjazdy w kierunku Brusa z przystanku: plac Kościuszki-Konstantynów o 13.16, 14,24 (linia 43) oraz 11.46, 15.04 (linia 9). W obydwu przypadkach obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi – czasowe oraz miesięczne.

Photo Day #Brus organizowany jest z okazji pierwszych urodzin transportowego bloga KOMUNIKACJAZBIOROWA.PL i jest częścią obchodów 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej. Partnerem akcji jest Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY