fot. Daniel Siwak
infrastruktura inwestycje turystyka

Z głową w chmurach, czyli pokój z widokiem na Nowe Centrum Łodzi

Zamknięcie w październiku 2011 roku dworca Łódź Fabryczna, wywoływało ogromną ciekawość wśród łodzian. Nie raz ten, kto przechodził obok płotków wygradzających cały teren budowy, próbował dojrzeć co za nim się dzieje. Tyle ludziom pozostało. Wykonawca przebudowy dworca Łódź Fabryczna – firma Torpol – nie przewidziała czegoś takiego, jak taras widokowy pokazujący obszar budowy.

Z resztą odnoszę wrażenie, że wykonawca jakoś tak słabo promuje ponad półtoramiliardową inwestycję, którą wykonuje. Ja, aby uniknąć monotonii zdjęciowej, musiałem obrać inne “podniebne” punkty widokowe. Raz udało mi się sfotografować plac budowy z 17. piętra. Ale tylko raz, bo wejście na dach akurat było otwarte.

Później przeważnie był to Łódzki Dom Kultury albo – dzięki uprzejmości kolegów – redakcja Radia Zet Gold (dawniej Planeta FM). Oczywiście były plusy i minusy tych lokalizacji. Podstawowa – ciut za nisko. Praktycznie od wczoraj można już podziwiać krajobraz Nowego Centrum Łodzi wraz z całym placem budowy dworca Łódź Fabryczna. Pokój z tym niesamowitym widokiem na tą cześć miasta znajduje się na 15. piętrze biurowca Textilimprexu (Traugutta 25).

fot. Daniel Siwak

Zarząd Nowego Centrum Łodzi postanowił uruchomić stały punkt widokowy, który można odwiedzać przez sześć dni w tygodniu. Miejsce to stworzono przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Łodzi, regionu łódzkiego oraz turystach.

Wydaje mi się, że oprócz zwiedzania stałych punktów w mieście czterech kultur takich, jak Manufaktura, Księży Młyn czy ulica Piotrkowska, warto wybrać się i tutaj. Szczególnie, że od wspomnianej reprezentacyjnej ulicy Łodzi, jest to zaledwie kilka minut spacerkiem. Oczywiście nie zapomniano też o potencjalnych inwestorach zainteresowanych lokowaniem swoich projektów na tym kilkuhektarowym terenie.

To tutaj mają odbywać się także rozmowy z nimi. – Jak wiecie, z piętnastego pietra budynku Textilimpexu mamy wspaniały widok (…) Chcemy budować tożsamość Łodzi. Będziemy mogli na bieżąco monitorować, jak zmienia się przestrzeń miasta, z tych okien i z tego miejsca – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Dość ciekawą atrakcją, szczególnie dla uczniów, jest możliwość poznania obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Nowego Centrum Łodzi. Wszystko oczywiście w formie multimedialnej, bo na szybach naklejone są specjalne fotokody.

fot. Daniel Siwak

Dzięki tabletom, które mają na stanie pracownicy punktu informacyjnego, można je zeskanować i pobrać specjalną aplikację odpowiadającą poszczególnym obiektom. Do poznania jest m.in. pasaż Knychalskiego, dworzec Łódź Fabryczna, Brama Miasta, EC-1 Wschód, EC-1 Zachód czy kwartały ulic w rejonie NCŁ. Wszystko w bardzo przystępny sposób. Pewnie gdybym miał nieco więcej czasu przejrzałbym każdą z tych prezentacji. Myślę, że dla najmłodszych mieszkańców Łodzi i województwa, wizyta w tym miejscu będzie fajną atrakcją.

– Punkt jest wyposażony w lunety, więc można popatrzeć z bliska w jakim tempie prowadzone są prace na dworcu Łódź Fabryczna. W punkcie pracuje cały czas osoba, która jest przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy, bo trzeba przyznać, że widok zapiera dech w piersi – tłumaczył Bartosz Brzozowski z Zarządu Nowego Centrum Łodzi.

Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00. Można byłoby pokusić się także o niedzielę, może w przyszłości? Zorganizowane grupy mogą odwiedzić to miejsce po wcześniejszym umówieniu wizyty. Najlepiej zadzwonić pod numer 42 632-25-14 lub napisać maila: punktinfoncl@gmail.com.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY