fot. Daniel Siwak
komunikacja miejska organizacja ruchu parkowanie

Remont trasy W-Z w Łodzi. Organizacja ruchu, parkingi i komunikacja miejska od 4 listopada

Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia drugiego etapu remontu i przebudowy trasy W-Z. Od jutra, czyli poniedziałku 4 listopada śródmiejski fragment zostanie całkowicie zamknięty. Plac budowy obejmie rejon alei Mickiewicza oraz alei Piłsudskiego – od Żeromskiego do Kilińskiego. Oczywiście nie obejdzie się bez zmian w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Przede wszystkim trudniej będzie poruszać się pasażerom MPK, bo część linii zostanie zawieszona a pozostałe pojadą objazdem. Z kolei kierowcy aut muszą szczegółowo zapoznać się z mapami i skończyć z jazdą na pamięć. Już jutro pasażerowie łódzkiej komunikacji napotkają kolejne utrudnienia na trasie W-Z. Wyłączona z ruchu tramwajowego będzie cała aleja Mickiewicza oraz fragment alei Piłsudskiego od Piotrkowskiej do Kilińskiego.

Wiadomo, że podstawowymi środkami transportu na zamkniętym odcinku będą dwie zastępcze linie tramwajowe oraz jednia zastępcza linia autobusowa. Wzmocnieniem mają być dodatkowe kursy autobusowych linii normalnych. I tak tramwajowa linia Z1 (Dworzec Łódź Chojny – Tuwima) kursuje co 15 minut i jest obsługiwana tramwajami dwukierunkowymi M8C. Tymczasowa krańcówka w formie zjazdu międzytorowego jest zlokalizowana na wysokości przystanku tramwajowego Kilińskiego – Tuwima.

fot. Urząd Miasta Łodzi

Dwukierunkowe wagony M6S oraz wagony M8C kursują już na tramwajowej linii Z2 (Augustów – Tuwima). Według pierwotnych założeń, które Zarząd Dróg i Transportu przedstawiał na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, miała kursować co 10 minut. Jednak rozkłady wyznaczono na częstotliwość co 12 minut. Na krańcówce przy Tuwima w odstępie 5-10 minut obydwie linie spotykają się. Niestety jest to jedyna wygodna możliwość przesiadki z jednej linii zastępczej na drugą.

Linia Z1: DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY – Kilińskiego, rondo Insurekcji Kościuszkowskiej, Kilińskiego – TUWIMA

Linia Z2: AUGUSTÓW – Rokicińska, rondo Inwalidów, Rokicińska, Piłsudskiego, Kilińskiego – TUWIMA

Linia 8: CHOCHOŁA – Aleksandrowska, Limanowskiego, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, Wyszyńskiego – WYSZYŃSKIEGO

Linia 10: linia zawieszona

Linia 12: STOKI – Telefoniczna, Pomorska, działki, Konstytucyjna, Narutowicza, Gdańska, Kopernika, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, Wyszyńskiego – WYSZYŃSKIEGO

Linia 14: DĄBROWA – Dąbrowskiego, Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Narutowicza, Zielona, Gdańska, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, Wyszyńskiego -WYSZYŃSKIEGO

Linia Z5: DWORZEC PKS PÓŁNOCNY – Źródłowa, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Kilińskiego, Jaracza, Wschodnia, Narutowicza, Sienkiewicza, Nawrot, Kilińskiego – PIŁSUDSKIEGO/ KILIŃSKIEGO – Piłsudskiego, Sienkiewicza, Narutowicza, Wschodnia, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego – DWORZEC PKS PÓŁNOCNY

Linia Z10: DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA – Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Kopcińskiego, Piłsudskiego, Konstytucyjna – CH TULIPAN – Wydawnicza, Piłsudskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, dworzec Łódź Kaliska, Bandurskiego, aleja Unii, Maratońska, Bandurskiego – DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA

Linia 98: NOWY JÓZEFÓW – Nowy Józefów, Maratońska, Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Hetmańska – JANÓW – Hetmańska, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Maratońska, Nowy Józefów – NOWY JÓZEFÓW

Linia 98A: MARATOŃSKA – Maratońska, Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Hetmańska – JANÓW – Hetmańska, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Maratońska – MARATOŃSKA

Linia 98B: MARATOŃSKA – Maratońska, Retkińska, Wyszyńskiego, Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Rokicińska, Augustów, Służbowa, dworzec Łódź Widzew, Służbowa – ROKICIŃSKA – Augustów, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Bandurskiego, Wyszyńskiego, Retkińska, Maratońska – MARATOŃSKA

fot. Daniel Siwak

Autobusowa linia Z10 (CH Tulipan P&R – Dworzec Łódź Kaliska) daje możliwość przejechania przez cały plac budowy. Co 10 minut na przystanki ma podjechać przegubowy pojazd, który zastąpi komunikację miejską na zamkniętym fragmencie trasy W-Z. Dodatkowo, aby ułatwić przesiadki pomiędzy tramwajem Z1 i Z2 a autobusem Z10 zmieni się przystanek końcowy dla autobusowej linii Z5 (Dworzec PKS Północny – Piłsudskiego – Kilińskiego).

Od wtorku będą one odjeżdżać z przystanku autobusowego Piłsudskiego – Kilińskiego. Niestety częstotliwość nie ulegnie zwiększeniu i wyniesie 12 minut. Na autobusowej linii Z15 (Plac Wolności – Karpacka) pojawi się więcej pojazdów, będą one podjeżdżać na przystanki co 5/6 minut. Autobusowa linia 98 (Janów – Nowy Józefów), linia 98A (Janów – Maratońska) oraz linia 98B (Rokicińśka – Maratońska) na wspólnym odcinku będą kursować co 7,5 minuty. Dodatkowym wzmocnieniem na trasie z Janowa do skrzyżowania “marszałków” będzie linia 85 (DELL – Dworzec PKS Północny) oraz linia 85A (Janów – Dworzec PKS Północny). Niskopodłogowce będą pojawiać się przystankach co 10 minut.

Niestety, pomimo wcześniejszych zapewnień Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi linia 57 (Marysińska Stadion – Karpacka), linia 69 (Dworzec Łódź Widzew – Nowy Józefów), linie 69A i 69B (Dworzec Łódź Widzew – Kusocińskiego), nie będą kursować w godzinach szczytu co 10 minut. Natomiast linia 70A (Aleja Matek Polskich – Plac Dąbrowskiego) oraz linia 96 (Wersalska – Janów) nie będą podjeżdżać po pasażerów co 7,5 minuty w szczycie.

Zmianie ulegnie trasa tramwajowej linii 8 (Chochoła – Wyszyńskiego) oraz uruchomione zostaną kursy linii 8A (Dworzec Łódź Żabieniec – Wyszyńskiego). Składy 805N mają zabierać pasażerów co 5 minut i dowozić m.in. do dworca Łódź Kaliska. Poza tym będzie to jedyna linia tramwajowa na Retkini. Na swoje trasy w Śródmieściu przez Narutowicza i Zieloną, wrócą linie 9, 9A, 13.

Częściowo zmienionymi trasami pojadą tramwaje: linii 12 (Stoki – Legionów), linii 14 (Dąbrowa – Legionów) oraz linii 15 (Telefoniczna – Koziny). Linie 1, 7, 10 i 15A będą zawieszone do odwołania. Pozostałe linie, czyli 2, 3, 4, 5, 6, 11, 16, 16A, Z, 41, 43 i 46 pozostają bez zmian. Linie 1, 7, 10 i 15A będą zawieszone do odwołania. Tramwaje po alei Kościuszki będą na razie jeździć bez zmian. Wyłączenie torów planowane jest dopiero w przyszłym roku w wakacje.

Przypominam, że aż do końca października 2015 roku obowiązują wydłużone czasy biletów LTZ.Dzięki temu na biletach za 1,30 zł (ulgowy) i 2,60 zł (normalny) pojedziemy aż 40 minut. Z kolei na biletach za 1,70 zł (ulgowy) i 3,40 zł (normalny) będzie można udać się aż w godzinną podróż.

fot. Urząd Miasta Łodzi

Miejscy urzędnicy postanowili nie paraliżować ruchu w Centrum oraz w Śródmieściu przed Świętem Zmarłych. Dlatego pomiędzy 1 października a 4 listopada pojawią się tylko czasowe zwężenia od strony torowiska tramwajowego. Jednym z nich będzie zawężenie północnej jezdni alei Mickiewicza w okolicach alei Kościuszki i Wólczańskiej.

Będą trwały tam prace związane z przełożeniem sieci wodociągowej. Skrzyżowanie z aleją Kościuszki będzie przejezdne tylko dwoma pasami Za skrzyżowaniem z Wólczańską jezdnia znów się rozszerzy do normalnych wymiarów. Kolejny etap rozpocznie się od 4 listopada. Wówczas zamknięta dla aut będzie aleja Mickiewicza oraz fragment alei Piłsudskiego od Żeromskiego do Kilińskiego. Taka sytuacja potrwa praktycznie do końca przebudowy trasy W-Z.

Objazd z Retkini wytyczono następująco. Aleją Mickiewicza do skrzyżowania Żeromskiego i dalej Żeromskiego, Zamenhofa, Nawrot, Kopcińskiego (alternatywnie Przędzalnianą) do alei Piłsudskiego lub aleją Mickiewicza do skrzyżowania Żeromskiego i dalej Żeromskiego, Radwańską, Brzeźną, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego do alei Piłsudskiego.

Objazd z Widzewa poprowadzono następująco. Aleją Piłsudskiego do ulicy Wydawniczej i dalej Wydawniczą, Tuwima, Struga, Łąkową do alei Mickiewicza lub aleją Piłsudskiego do ulicy Kilińskiego i dalej Kilińskiego, Wigury, Żwirki, Żeromskiego do alei Mickiewicza. Ciągłość przejazdu po zamkniętym odcinku zostanie zachowana dla autobusów komunikacji miejskiej, służb ratunkowych oraz docelowych wjazdów gospodarczych.

Z północny na południe nie będzie można przejechać przez Wólczańską oraz aleję Kościuszki. Na tej drugiej w kierunku południowym będzie można jedynie zawrócić. Przejezdne dla ruchu nadal pozostaną skrzyżowania Żeromskiego z aleją Mickiewicza, Sienkiewicza z aleją Piłsudskiego oraz Kilińskiego z aleją Piłsudskiego. Policjanci będą kierować ruchem samochodów na skrzyżowaniach Sienkiewicza z Nawrot, alei Piłsudskiego z Przędzalnianą oraz Kilińskiego z Wigury. Przedstawiciele Mostów Łódź, czyli wykonawcy centralnego odcinka trasy W-Z zapewniają, że dla pieszych zostaną zachowane istniejące przejścia przez ulice.

fot. Zarząd Dróg i Transportu

Patrząc na mapę, jaką przygotował Zarząd Dróg i Transportu wychodzi na to, że tych utrudnień nie będzie aż tak dużo. Piesi będą mogli bez problemu poruszać się po północnej i południowej stronie alei Mickiewicza i alei Piłsudskiego. Swobodnie będzie można przejść wzdłuż przez ulicę Kilińskiego, Sienkiewicza, Piotrkowską, aleję Kościuszki, Wólczańską, Gdańską czy przez Żeromskiego.

W poprzek teren budowy będzie można pokonać po wschodniej i zachodniej stronie Kilińskiego, po wschodniej stronie Sienkiewicza, po zachodniej stronie Piotrkowskiej, po wschodniej stronie alei Kościuszki oraz po zachodniej stronie Żeromskiego. Wykonawca zapewnia, że nie będzie sytuacji, gdzie wszystkie przejścia dla pieszych zostaną zamknięte.

Rowerzyści też na początku nie powinni mieć problemów z przejazdem. Od ulicy Kilińskiego będzie można przejechać drogą rowerową po północnej stronie alei Piłsudskiego oraz po południowej stronie alei Mickiewicza. Do dyspozycji będą przejazdy przy Kilińskiego, Sienkiewicza, alei Kościuszki, Wólczańskiej i Żeromskiego. Przy Piotrkowskiej ma pozostać przejazd w kierunku południowym, ważą się losy przejazdu w kierunku północnym. Władze Łodzi deklarują, że jeśli jakiś fragment DDR-ki będzie zajęty, musi zostać wyznaczony objazd.

fot. Urząd Miasta Łodzi

Władze Łodzi zachęcają do “porzucenia” własnego samochodu na specjalnych, darmowych parkingach i wybranie się w dalszą podróż komunikacją miejską. W Śródmieściu i Centrum miasta wyznaczono bezpłatne parkingi.

PARKING – CH TULIPAN
Parking ten zlokalizowany jest bezpośrednio przy trasie W-Z, jednak w jej wschodniej części. Auto zaparkować można na terenie centrum handlowego i przesiąść się na komunikację miejską. Kursować będzie stąd zastępczy autobus linii Z10 oraz w niedalekim sąsiedztwie pozostałe linie Z2, 9, 9A, 54, 54A, 82, 85, 85A, 98, 98A i 98B.

PARKING – DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA
Parking ten zlokalizowany jest pod kolejowym wiaduktem zachodnim na dworcu Łódź Kaliska. Wjazd możliwy jest tylko od strony alei Unii. Kursować będzie stąd zastępczy autobus linii Z10 oraz w niedalekim sąsiedztwie pozostałe linie 8, 12, 14, 50, 52, 65, 65A, 80, 86, 98, 98A, 99, 99A i 6MUK.

PARKING – WRÓBLEWSKIEGO
Parking ten zlokalizowany jest po północnej stronie ulicy Wróblewskiego – pomiędzy Wólczańską a aleją Politechniki. Można na niego wjechać bezpośrednio z ulicy. Kursować będzie stąd autobus linii 50 oraz w niedalekim sąsiedztwie pozostałe linie 15, 15A, 57 i 72.

PARKING – GÓRNIAK
Parking ten zlokalizowany jest na terenie targowiska miejskiego Górniak i od trasy W-Z dzieli go mniej więcej kwadrans. Kursować będzie stąd autobus linii 50, 57 i 72 oraz w niedalekim sąsiedztwie pozostałe linie 2, 3, 6, 11, 16, 16A, 41, 95 i 95A.

PARKING – ALEJA UNII/ZDROWIE
Parking ten zlokalizowany jest po zachodniej stronie alei Unii przed i za ulicą Konstantynowską. W niedalekim sąsiedztwie kursują linie 9, 9A, 43, 46, 74, 74A, 74B, 83 i 6MUK.

PARKING – PORT ŁÓDŹ
Parking ten zlokalizowany jest w znacznym oddaleniu od trasy W-Z i Śródmieścia, ale łatwo dostać się do centrum komunikacją zbiorową. Auto zaparkować można na terenie centrum handlowego i przesiąść się na komunikację miejską. Kursować będą stąd linie 11, 15A oraz 41. W niedalekim sąsiedztwie kursuje linia 68.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY