fot. Daniel Siwak
przestrzeń miejska rowery tramwaje

“Punkt dla Łodzi” 2013. Znów wiele transportowych nominacji. Wkrótce ogłoszenie wyników

Jakoś tak w ferworze świątecznych dni zupełnie zapomniałem o tym tekście. Jednak z uwagi na to, iż jest to bardzo ciekawa inicjatywa, warto parę słów jednak o tym wspomnieć. Dlatego nieco spóźniony wpis, ale na szczęście jeszcze zdążyłem przed ogłoszeniem oficjalnych wyników.

W piątek 20 grudnia, czyli tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyło się zbieranie zgłoszeń w plebiscycie “Punkt dla Łodzi”. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem pośród zgłaszających. Z resztą świadczyć może o tym decyzja organizatorów o wydłużeniu czasu na przyjmowanie zgłoszeń.

Idea jest z pozoru bardzo prosta. Chodzi o to, aby docenić zarówno tych “dużych” jak i tych “małych”. Bez względu na to czy ktoś jest zwykłym-niezwykłym mieszkańcem Łodzi czy wielką korporacją. Liczy się wkład w rozwój miasta. Z resztą ilość otrzymanych zgłoszeń – ponad 120 – może świadczyć, że Łódź łodzianom wcale taka obojętna nie jest.

fot. Daniel Siwak

Na stronie internetowej plebiscytu – punktdlalodzi.pl/zgloszenia.html – pojawiły się już wszystkie przesłane w tej edycji nominacje wraz z krótkim uzasadnieniem. Porównując poprzednie plebiscyty, w tegorocznym znów wyjątkowo wiele mamy typów związanych z szeroko pojętym transportem zbiorowym.

To cieszy, iż wśród licznych inicjatyw i takie znajdują uznanie wśród mieszkańców Łodzi. Jeśli mielibyśmy zagłębiać się w szczegóły, delikatny prym wiedzie jedna z kategorii, która powinna nazywać się “transportowi ludzie”.

Jak wiadomo, nominacje pochodzą prosto od mieszkańców miasta i jego wielkich sympatyków. Zobaczcie więc te tegoroczne z obszaru transportu i komunikacji. W 2013 roku są to następujące kategorie: wydarzenia, atrakcje, inicjatyw, instytucje, ludzie, projekty internetowe oraz twórcze szaleństwo.

Ja z kolei ze swojej strony dziękuje za aż trzy tegoroczne nominacje w kategoriach: projekty internetowe (dla bloga), ludzie (dla autora bloga) oraz wydarzenia (za współorganizację 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej). To fajnie znów znaleźć się w gronie tylu pozytywnie zakręconych!

Kategoria: WYDARZENIA
Art-Lokomotywa – wąskotorowy pociąg został ubrany we włóczkowe ubranko;
Obchody 10-lecia Tramwajowej Linii Turystycznej – w ramach uroczystości odbyły się dwa wydarzenia. Pierwsze to spotkanie z historycznymi pojazdami w Lutomiersku, drugie to Photo Day #Brus 

Kategoria: ATRAKCJE
Punkt Informacyjny NCŁ – za możliwość śledzenia postępu prac przy budowie dworca i EC-1

Kategoria: INICJATYWY
Klub Miłośników Starych Tramwajów, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji, oddział Łódź – za starania na rzecz utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie;
Tramwaj “Tuwim” na linii 11 i 15
Klub Miłośników Starych Tramwajów – za uratowanie Herbranda VNB-125 z 1898 roku, jednego z najstarszych łódzkich tramwajów;

fot. Daniel Siwak

Kategoria: LUDZIE
Daniel Siwak – za stworzenie ciekawego bloga o tematyce transportowej;
Tomasz Adamkiewicz – za doskonałą promocje Łodzi na tle Polski i nie tylko swoimi zabytkowymi tramwajami;
Tomasz Bużałek – za propagowanie zrównoważonego transportu;
Wojciech Dębski – spokojnie, po cichu i z wrodzoną sobie skromnością drobiazgowo porządkuje zawiłości historii komunikacji miejskiej, a efekty swojej pracy umieszcza na stronie “Łódzkie tramwaje i autobusy”, będącej najbardziej rzetelnym repozytorium wiedzy o łódzkich tramwajach i autobusach.

Kategoria: PROJEKTY INTERNETOWE
Łódź Naszym Miastem – strona, na której można znaleźć różne ciekawe informacje na temat miasta, zdjęcia z różnych inwestycji np. Trasa W-Z , Dworzec Fabryczny czy EC-1;
Nowe Centrum Łodzi: operacja na otwartym mieście – za prezentowanie treści związanych z największą inwestycją, która miejmy nadzieję na trwałe zmieni i zniszczy stereotypowe patrzenie na Łódź;
ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI – za pokazywanie transportu i komunikacji miejskiej od innej, chyba tej ciekawszej strony;

Kategoria: TWÓRCZE SZALEŃSTWO
Czerwony Ikarus – za promowanie historii komunikacji miejskiej w Łodzi oraz ciekawych zakątków miasta;
Łódzka Masa Krytyczna – za to, że jedzie i się nie poddaje!

Jednak nominacje to nie koniec. W tym tygodniu odbyły się obrady obrady jury. W tym roku w jego skład wchodzą: Małgorzata Hanzl (Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej), Maria Morzuch (Muzeum Sztuki w Łodzi), Jerzy Grzegorski (Galeria Wschodnia), Krzysztof Candrowicz (Łódź Art Center), Andrzej Chętko (Akademia Sztuk Pięknych), Piotr Biliński (były architekt miasta), Jakub Polewski (stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń) oraz Marek Jurkiewicz i Marcin Polak (organizatorzy plebiscytu). Zwycięzców plebiscytu “Punkty dla Łodzi” 2013 poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY