fot. Daniel Siwak
kolej komunikacjazbiorowa.pl

Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza, czyli “perełka polskiego kolejnictwa” dostępna dla miłośników fotografii

Lepiej późno niż wcale. Ten cytat idealnie pasuje do rozpoczęcia dzisiejszego tekstu. Pewnie zauważyliście, że druga rocznica powstania “ZbiorKoma” przeszła praktycznie bez większego echa na przepastnych łamach mojego bloga. W ostatnim czasie teksty pojawiają się dość nieregularnie, ale akurat ta zwłoka była bardzo zaplanowana.

Mogę od razu przewrotnie powiedzieć, że o świętowaniu z Łódzką Koleją Aglomeracyjną myślałem jeszcze przed jej oficjalnym startem. Zresztą chyba nie ma lepszego partnera niżeli nowa spółka, powołana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Szczególnie, że ta spółka znajduje się w wąskim gronie wojewódzkich przewoźników.

Podobnie, jak w 2013 roku nadarza się okazja, aby wejść na niezwykły teren, związany z łódzkim transportem. Tym razem za sprawą akcji, która odbędzie się w sobotę, 28 lutego. Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza to wydarzenie dla miłośników kolei, pasjonatów fotografii oraz wszystkich łodzian, którzy są ciekawi jak wygląda jedno z najnowocześniejszych zapleczy kolejowych w kraju.

fot. Daniel Siwak

Zaplecze techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej nazywane jest dość często “perełką polskiego kolejnictwa”. Tak naprawdę przewoźnikowi trudno byłoby serwisować zakupione za blisko 400 milionów złotych pociągi, gdyby nie budowa takiego obiektu. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby codzienne czynności związane z obsługą elektrycznych zespołów trakcyjnych Flirt3, były sprawne i nie wpływały na zanieczyszczanie środowiska. Na obszarze blisko 4,5 ha powstał między innymi budynek hali technologicznej, układ torowy z systemem rozjazdów sterowanych automatycznie oraz stanowiska postojowe.

Sama hala ma 140 metrów długości oraz 40 metrów szerokości. Znajduje się w niej tokarka podtorowa do toczenia zestawów kołowych, laserowe stanowisko do ich pomiarów, waga do pomiaru nacisku wózków, stanowiska do odladzania, napiaszczania, odfekalniania oraz nawadniania. Nie mogło zabraknąć tutaj również automatycznej myjni taboru, pracującej w systemie zamkniętego obiegu wody z podczyszczalnią ścieków. Mycie jednego pociągu trwa maksymalnie 30 minut i zużywa się przy nim tysiąc litrów wody. W przeliczeniu, koszt takiej czynności to zaledwie 25 złotych.

Przez najbliższe 15 lat firma Stadler będzie odpowiedzialna także za serwisowanie wszystkich dwudziestu elektrycznych zespołów trakcyjnych Flirt3, które zresztą sama wyprodukowała. Umowa zakłada, że bieżące utrzymanie techniczne taboru przez producenta ma kosztować ponad 128 mln złotych. Inwestycja techniczna na dworcu Łódź Widzew kosztowała 68 milionów złotych. Powstała w ramach projekt “Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”, którego całkowita wartość projektu wynosi 457 mln złotych, a 242 miliony złotych to dofinansowanie pozyskane ze środków Unii Europejskiej.

fot. Daniel Siwak

Co będzie można fotografować? W czasie pleneru fotograficznego Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza dostępne będzie nowoczesne zaplecze techniczne samorządowego przewoźnika, gdzie obecnie garażuje kilkanaście elektrycznych zespołów trakcyjnych Flirt3. Ciekawe kadry będzie można na pewno uchwycić fotografując jego wnętrze. Do dyspozycji uczestników dostępny będzie także plac (wyłożony kostką) po wschodniej i zachodniej stronie hali.

Jak można się zgłosić? Zgłoszenia na Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza 28 lutego należy przesyłać na adres: promocja@lka.lodzkie.pl (w tytule koniecznie wpisując “kolej do zaplecza”). W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Każda osoba rejestruje się indywidualnie. Osoby niepełnoletnie zgłaszają pełnoletni opiekunowie.

Jakie będą zasady akcji? Na terenie zaplecza technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 60 osób. Każda z grup będzie miała do dyspozycji ok. 1 godziny i 45 minut. W tym czasie będzie można zrobić zdjęcia – poruszając się po wyznaczonym przez organizatorów obszarze, obejrzeć film z realizacji inwestycji oraz o godzinie 12.00 uwiecznić wjazd czterech ostatnich Flirtów3. Następnie uczestnicy będą kierowani do autobusu, którym przyjechali. Wszystkie grupy będą startowały o godzinie 10.30, akcja zakończy się ok. 12.30

Osoby niepełnoletnie (od 9 lat) będą mogły poruszać się po terenie tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Miejsca niedostępne będą zamknięte, odgrodzone taśmą lub oznaczone informacjami tekstowymi. Na próby wejścia w te miejsca będą reagować pracownicy zaplecza.

Do kiedy trzeba się zgłosić? Zapisy na Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza zostały zakończone. Zapisy na plener fotograficzny w zapleczu technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kończymy 25 lutego (środa) o godzinie 12.00. Spółka drogą e-mailową roześle informacje organizacyjne do osób, które się ostatecznie zakwalifikowały. Podział grup nastąpi po przyjeździe na miejsce wydarzenia. Z regulaminem imprezy można zapoznać się na stronie www.lka.lodzkie.pl.

fot. Daniel Siwak

Do zaplecza technicznego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej można dojechać specjalnie oznaczonym autobusem MZK Pabianice. Ten na uczestników czekać będzie od godziny 10.00 na parkingu przy dworcu kolejowym Łódź Widzew. W pojeździe odbędzie się także rejestracja zgłoszonych uczestników, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Odjazd autobusu w kierunku ulicy Lawinowej odbędzie się o godzinie 10.15. Natomiast punktualnie o godzinie 12.30 autobus odwiezie uczestników na dworzec kolejowy Łódź Widzew.

Na sam dworzec Łódź Widzew można dojechać komunikacją miejską. Kursują tam linie 69 (Konstantynów – Dworzec Łódź Widzew) 69A i 69B (Kusocińskiego – Dworzec Łódź Widzew), 75 (Ustronna – Dworzec Łódź Widzew), 77 (Rembielińskiego – Dworzec Łódź Widzew), 85A (Janów – Dworzec PKS Północny) oraz Z10 (Wyszyńskiego – Augustów). Na każdej z nich obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi – czasowe oraz miesięczne.

Innym sposobem na dojazd na miejsce zbiórki jest podróż koleją. Dojeżdżają tutaj pociągi ŁKA, REGIO i interREGIO z różnych kierunków. Dla pasażerów, którzy nie posiadają biletów miesięcznych w przejazdach po aglomeracji obowiązują korzystne oferty – czasowy bilet strefowy (PR) za 3,60 zł oraz bilet strefowy (ŁKA) 3,00 zł. Pociągiem na dworzec Łódź Widzew mogą dojechać także posiadacze Wspólnych Biletów Aglomeracyjnych w odpowiedniej strefie i kodowanych na elektronicznych “Migawkach”.

Photo Day #ŁKA. Kolej od Zaplecza organizowany jest z okazji drugich urodzin transportowego bloga KOMUNIKACJAZBIOROWA.PL. Partnerami akcji jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Stadler Polska.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY