fot. Systra
kolej pasażerowie rozkład jazdy

Rozkład jazdy PKP od 13 marca 2016. Kolejne Darty IC z Łodzi, PR przez Koluszki, ŁKA do Warszawy

Zarządca krajowej sieci kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe – wprowadza coroczną, wiosenną korektę w rozkładzie jazdy pociągów wielu przewoźników szynowych. Jeśli chodzi o województwo łódzkie to dotyczy ona standardowo Przewozów Regionalnych (PR), Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) i PKP Intercity (PKP IC).

Trwająca lat kilka modernizacja trasy z Łodzi do Warszawy została zakończona. Stąd względna stabilizacja dotycząca rozkładów jazdy. Jednak nie oznacza to, że na wszystkich trasach wiodących do naszego miasta nic się nie dzieje. Sporo zmian w marcowej korekcie wprowadzili sami przewoźnicy i nie są to zmiany spowodowane remontami.

Tradycyjnie obecna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać czasowo. Kolejne zmiany wprowadzone zostaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe po 12 czerwca 2016 roku. Warto wówczas sprawdzić wszystkie połączenia, które przydadzą się w kontekście wakacyjnego wypoczynku. Oczywiście te, z których korzystamy na co dzień w drodze do pracy czy domu, też.

PKP INTERCITY

Tym razem zacznę od zmian w rozkładach jazdy PKP Intercity. Po zakończeniu prac remontowych na popularnej trasie z Łodzi do Warszawy, nie ma już poważniejszych utrudnień dla pasażerów. Kosmetycznym zmianom uległy jedynie godziny odjazdów poszczególnych składów. Od 13 marca na tej trasie wyjedzie 15 par pociągów (30 kursów). I tak 11 pociągów pojedzie ze stacji Łódź Kaliska i 4 ze stacji Łódź Widzew. Tyle samo składów kursować będzie ze stolicy – 11 do stacji Łódź Kaliska oraz 4 przez stację Łódź Widzew (z pominięciem stacji Łódź Kaliska). Dodatkowo w okresie od 27 maja do 11 czerwca, IC “Orzeszkowa” oraz IC “Słowacki” pojadą przez Warszawę Gdańską – z pominięciem Warszawy Centralnej. To w związku z budową tunelów Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie.

Pierwsze pociągi w kierunku stolicy odjadą z Łodzi Kaliskiej o godz. 04.32 (TLK “Ogiński”), 05.03 (TLK “Łęcka”), 05.37 (TLK “Jagna”), 06.23 (IC “Uszatek) i 06.40 (TLK “Soplica”). Jeśli chodzi o dworzec Łódź Widzew, to pociągi do Warszawy ruszą kolejno o godz. 07.22 (IC “Dąbrowska”), 10.40 (IC “Konopnicka”), 14.40 (IC “Słowacki”) i 18.40 (IC “Orzeszkowa”). Znika ostatni wieczorny pociąg TLK “Jankiel”, a w jego miejsce wprowadzony zostanie pociąg TLK “Deyna”, który ze stacji Łódź Kaliska odjedzie o godz. 20.34 (wcześniej o godz. 20.05).

Pół godziny później z Warszawy Zachodniej odjedzie ostatni pociąg do Łodzi, czyli TLK “Łęcka”. W nowym rozkładzie jazdy odjazd zaplanowano na godz. 22.14. Najszybszym pociągiem, który w tygodniu kursuje pomiędzy Łodzią a Warszawą pozostaje IC “Uszatek”. Do dworca Warszawa Centralna dotrze w czasie 1 godziny i 28 minut. Podróż powrotna tym samym pociągiem zacznie się o godz. 16.45 i do dworca Łódź Kaliska pociąg dojedzie w 1 godzinę i 24 minuty.

Wraz z marcową korektą pojawią się kolejne nowe pociągi, które PKP Intercity niedawno zakupiło. O jednym nawet już wspomniałem powyżej. DARTy z bydgoskiej Pesy obsługiwać będą połączenie IC “Dąbrowska” z Warszawy Wschodniej do Ostrowa Wielkopolskiego – przez Skierniewice, Koluszki, Łódź Widzew, Łódź Pabianicką, Sieradz i Kalisz. Odjazd ze stacji Łódź Widzew w kierunku Pabianic, Sieradza i Kalisza jest wyznaczony o godz. 21.32, w kierunku Koluszek, Skierniewic i Warszawy Centralnej odjazdy zaplanowano o godz. 07.22. Trasa IC “Czartoryskiego”, który kursował do tej pory z Lublina do Warszawy została wydłużona aż do Częstochowy przez Koluszki. Odjazdy z Koluszek w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska są wyznaczone o godz. 21.49, w kierunku Skierniewic, Żyrardowa, Warszawy Centralnej i Dęblina o godz. 06.33.

Ostatnie zmiany dotyczące nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych z Łodzi będą miały miejsce 30 kwietnia. Wówczas DARTy obsługujące pociąg IC “Asnyk” rozpoczną kursowanie na trasie Łódź Kaliska – Jelenia Góra – przez Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Wrocław Główny i Wałbrzych Główny. Odjazd ze stacji Łódź Kaliska o godz. 06.05. Kolejne DARTy będą kursować na wydłużonej trasie z Jeleniej Góry (wcześniej z Wrocławia) do Białegostoku – przez Wałbrzych Główny, Wrocław Główny, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Łódź Widzew, Warszawę Centralną. Odjazd ze stacji Łódź Widzew w kierunku Kalisza i Wrocławia o godz. 09.35, w kierunku Warszawy Centralnej i Białegostoku o godz. 18.40.

PKP Intercity zaplanowało także kolejne połączenie z Krakowem i Szczecinem, ma je zapewnić popołudniowy IC “Barbakan”. Z dworca Łódź Widzew (nie kursuje przez Łódź Kaliską) do Kutna, Poznania Głównego i Szczecina Głównego pociąg odjedzie o godz. 13.27, a do Tomaszowa Mazowieckiego i Krakowa Płaszowa o godz. 14.36. Tutaj połączenie obsługuje elektryczny zespół trakcyjny FLIRT3. Obydwa pociągi – FLIRT3 i DART – są dostosowane do podróży osób niepełnosprawnych, posiadają wagon barowy WARS i są objęte całkowitą rezerwacją miejsc w klasie 1 i 2.

PRZEWOZY REGIONALNE

Jeśli chodzi o Przewozy Regionalne i zmiany od 13 marca, to jest ich klika. Przede wszystkim chodzi o trasę z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. Tutaj wybrane jednostki ponownie będą kursować przez stację w Koluszkach. Z poleskiego dworca będą to dwa pociągi REGIO – o godz. 11.37 (do Tomaszowa Mazowieckiego) oraz o godz. 18.33 (do Opoczna). Z Tomaszowa Mazowieckiego wyznaczono kursy REGIO na godz.05.04 i 11.18 (kursuje w soboty niedziele i święta), a z Opoczna o godz. 16.42. W dni robocze o 11.18 odjedzie z Tomaszowa Mazowieckiego pociąg REGIO w skróconej relacji, czyli do stacji Koluszki. Będzie też realizowane skomunikowanie autobusowe KKA (Kolejowa Komunikacja Autobusowa) o godz. 08.28, 10.25, 16.29 i 17.05 – z Koluszek do Słotwin i o godz. 07.55, 08.05 i 15.55 – ze Słotwin do Koluszek. Przewoźnik wydłuży do Koluszek trasę porannego pociągu z Częstochowy do Radomska, który odjeżdża o godzinie 4.07. Ma to umożliwić dojazd do pracy w Łodzi na godziny poranne.

Zmiany czekają pasażerów międzymiastowych pociągów interREGIO na trasie z Łodzi do Warszawy – przez linię obwodową, Koluszki, Skierniewice, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki. Na tory wyjedzie już tylko 5 par pociągów (10 kursów) realizowanych zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN 57 województwa łódzkiego. Związane jest to z pracami modernizacyjnymi, prowadzonymi przez PKP PLK. Do Skierniewic skrócony zostanie pociąg odjeżdżający o godz. 09.39 ze stacji Łódź Kaliska. Z kolei o godz. 12.00 odjedzie pociąg ze stacji Skierniewice do stacji Łódź Kaliska. Obydwa połączenia skategoryzowane zostały jako REGIO.

Pozostałe, jako pociągi interREGIO wyjadą z Łodzi o godz. 06.49, potem o godz. 08.03, 11.56, 13.44, 15.41 oraz ostatni o godz. 19.05. Z Warszawy pierwszy pociąg ruszy o godz. 04.06, potem o godz. 10.24, 12.54, 15.04, 17.04 oraz ostatni o godz. 19.33. Bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 24 złote (oferta “Połączenie w dobrej cenie”) i wynosić będzie tyle samo, ile cena jednorazowego biletu na pociągi “warszawskie” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W pociągach IR honorowane będą dalej bilety okresowe PKP Intercity na odcinku Warszawa Wschodnia – Skierniewice przez Żyrardów i Warszawa Wschodnia – Mokra przez Sochaczew.

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

Na koniec o zmianach w rozkładach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Tutaj chyba najważniejszą jest uruchomienie nowego, weekendowego kierunku do stolicy. Trasa wiedzie z Łodzi Kaliskiej do Warszawy Wschodniej przez Łódź Pabianicką, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowę, Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice, Warszawę Zachodnią i Warszawę Centralną. Pociągi przewoźnika samorządu województwa łódzkiego będą kursować w soboty, niedziele i święta dwa razy dziennie. Z Łodzi Kaliskiej pociągi odjadą o godz. 08.03 i 15.43. Z Warszawy Centralnej do Łodzi Kaliskiej odjazdy zaplanowano o godz. 13.15 i 19.45. Przejazd będzie trwał od 1 godziny i 19 minut do 1 godziny i 46 minut. Cena biletu nie jest konkurencyjna, bo w stosunku do wcześniejszych deklaracji nie będzie wynosić 23 złote, ale 24 złote. Tyle ile pociągi IR (interREGIO) spółki Przewozy Regionalne. Jednak nie samą Warszawą Łódzka Kolej Aglomeracyjna żyje.

Na trasie do Łowicza Głównego nadal większa część pociągów będzie startowała ze stacji Łódź Widzew i pojedzie przez Łódź Dąbrowę, Łódź Chojny, Łódź Pabianicką do Łodzi Kaliskiej. Pozostałe pociągi odjadą bezpośrednio ze stacji Łódź Kaliska. Pierwszy pociąg odjedzie o godz. 04.13 (z Łodzi Kaliskiej o godz. 04.29), ostatni o godz. 22.25 (z Łodzi Kaliskiej). Do stolicy regionu pierwszy pociąg wyznaczono o godz. 04.28, który o godz. 05.37 z Łodzi Kaliskiej pojedzie dalej do Sieradza. Ostatni skład odjedzie o godz. 22.29 i pojedzie przez linię obwodową do Łodzi Widzewa. Na trasie do Kutna zmiana polega na tym, że już żaden z pociągów nie pojedzie już przez Stoki, a zakończy kursy na dworcu Łódź Kaliska lub linią obwodową dojedzie do stacji Łódź Widzew. Pierwszy pociąg do Kutna ruszy o godz. 04.37 (z Łodzi Kaliskiej o godz. 04.53), ostatni o godz. 22.27 (z Łodzi Kaliskiej o godz. 22.44). Do stolicy regionu pierwszy pociąg wyznaczono o godz. 04.54, a ostatni skład odjedzie o godz. 21.10. Obydwa kończą trasę na dworcu Łódź Kaliska.

Nie łatwo będzie podróżować w maju pomiędzy Łodzią a Sieradzem. W okresie od 9 do 21 maja pomiędzy stacją Zduńska Wola, a stacją Sieradz kursować będą autobusy zastępcze. Dotyczyć to będzie kursów o godz. 05.35 i 15.40 – z Łodzi Kaliskiej oraz o godz. 06.26, 14.14 i 15.59 – z Sieradza. Mniej pociągów kursować będzie z przystanków Łódź Arturówek, Łódź Marysin i Łódź Stoki. Nie lepiej będzie na trasie do Koluszek. Pierwszy pociąg wyruszy z dworca Łódź Widzew o godz. 04.38, ostatni o godz. 19.07, a w weekendy jeszcze wcześniej, bo o godz. 16.24 (do tej pory o godz. 20.12 przez cały tydzień). Do stolicy regionu pierwszy pociąg wyznaczono o godz. 06.13 (w dni robocze), a ostatni o godz. 20.07 (także w dni robocze), w weekendy o godz. 18.44. Tutaj sytuacja nie jest aż tak niepokojąca, bo połączenia w tym kierunku realizują jeszcze Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity. Warto też mieć na uwadze, że na trasach do Sieradza czy do Kutna kursują także pojedyncze pociągi Przewozów Regionalnych. Jednak na rozkładach ŁKA, choć do tej pory były prezentowane, już ich nie umieszczono.

komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

  • Fajnie wypisane wszystkie pozytywne zmiany w rozkładzie jazdy. Szkoda, że nie wspomniano o negatywnych np likwidacja od 13.III pociągu Prometeo, jedynego pociągu zapewniającego bezpośrednie połączenie Łodzi z Bydgoszczą, Toruniem i Trójmiastem w najlepszym przedziale czasowym (przed południem). Teraz są pociągi z Łodzi o 2.30 w nocy a następny o 9.30 (do Gdańska dociera koło 15). Rozkład IC na tej linii to tragedia – przyjazdy do Trójmiasta są przed 8 rano, po 15, po 19 i po 22. Jako rekompensatę PIC uruchomi na wakacje pociąg Lazur, który owszem zapewni szybkie połączenie Łodzi z Trójmiastem (odjazd ok. 8.00 z Kaliskiego) za to pojedzie uwaga…. tylko w soboty! (powrotny w niedziele)

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY