fot. Daniel Siwak
komunikacjazbiorowa.pl

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego, czyli “wjazd” do Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1

Stało się! “ZbiorKomowi”, który prowadzę od 2011 roku niedawno stuknęła kolejna rocznica istnienia w świecie wirtualnym. Tym razem chciałem, żeby wszystko potoczyło się właściwym rytmem. Także mogę już tak oficjalnie zaprosić Was do wspólnego świętowania czwartych urodzin mojego bloga w transportowym stylu.

Zajezdnia Muzealna Brus czy zaplecze techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Już blisko dwieście osób – łodzian i gości spoza Łodzi – postanowiło przyłączyć się do nietypowego świętowania. Skoro tematyka jest jaka jest, to naturalnie plenery fotograficzne nie mogłyby od tej tematyki odbiegać. Zresztą nie ma nic fajniejszego, jak przybliżanie komunikacyjnej Łodzi.

I znów nadarza się okazja, aby wejść na niezwykły teren, związany z łódzkim transportem. Tym razem za sprawą akcji, która odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia. Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego to wydarzenie dla miłośników nowoczesnych autobusów, klimatycznych wnętrz, pasjonatów fotografii oraz wszystkich łodzian, którzy są ciekawi jak wygląda codzienna praca zajezdni.

fot. Daniel Siwak

Historia zajezdni przy obecnej ulicy Limanowskiego sięga aż 1947 roku. Wówczas na tym terenie miała powstać kolejna zajezdnia, ale tylko dla tramwajów. Ostatecznie do tego nie doszło, tak jak nie doszło do ulokowania tutaj trolejbusów, które miały również po Łodzi jeździć. Dwadzieścia lat później rozpoczęły się prace nad budową zajezdni autobusowej trwające blisko cztery lata. W momencie jej uruchamiania w 1971 roku, niektóre budynki czy pomieszczenia nie były jeszcze ukończone. Pomimo tego zajezdnia obsługiwała w pełnym zakresie stacjonujące w niej autobusy. Wraz z dostawami nowych marek, likwidacji uległy m.in. stanowiska do podgrzewania silników, a przedłużona została hala przeglądowa. Generalnie infrastruktura zajezdniowa, choć modernizowana, nie nadąża za upływającym czasem.

Pierwszymi autobusami, które pojawiły się w tym obiekcie były 32 sztuki Ikarusów 620 (tzw. “bombowce”). Następnie do naszego miasta dotarły Ikarusy 556 (tzw. “gabloty”), a potem sukcesywnie Jelcze 272 MEX, Jelcze AP 021 oraz Jelcze M11. Po erze Ikarusów 260 i Ikarusów 280 nastała w zajezdni Limanowskiego era kolejnych pojazdów. Od 1998 roku pojawiały się już autobusy nowoczesne i niskopodłogowe, czyli Volvo B10L, Volvo B10LA, Volvo 7000, Volvo 7000A, Volvo 7700 i Volvo 7700A. Nowożytną historię parku taborowego w Zakładzie Eksploatacji Autobusów nr 1 stanowią już Solarisy Urbino 12 i Solarisy Urbino 18, które na większą skalę pojawiły się od 2008 roku (62 sztuki autobusów przegubowych) oraz Mercedesy Conecto i Mercedesy Conecto G.

Przyszłość zajezdni została już wytyczona. Tak jak zajezdnia przy ulicy Nowe Sady, tak ta przy Limanowskiego ma być sukcesywnie modernizowana. Chodzi o to, aby Solarisy i Mercedesy były serwisowane z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i wnętrz. MPK Łódź nie porzuca planów zakupu autobusów elektrycznych, w przyszłości spółka chciałaby tutaj ulokować także zaplecze techniczne dla tych pojazdów. W ciągu kilku lat zajezdnia przy Limanowskiego stanie się również siedzibą miejskiego przewoźnika. Ma zostać tutaj wybudowany nowy biurowiec, do którego przeprowadzą się pracownicy z długoletniej siedziby przy ulicy Tramwajowej.

fot. Daniel Siwak

Co będzie można fotografować? W czasie pleneru fotograficznego Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego dostępne będzie klimatyczne zaplecze techniczne jednej z dwóch zajezdni autobusowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Ciekawe kadry będzie można na pewno uchwycić fotografując jego wnętrze – halę napraw, warsztat, dawną dyspozytornię czy magazyn opon. Do dyspozycji uczestników dostępny będzie także plac postojowy, na którym będą czekały dwa otwarte autobusy.

Jak można się zgłosić? Zgłoszenia na Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego 20 sierpnia należy przesyłać na adres: kontakt@komunikacjazbiorowa.pl (w tytule koniecznie wpisując Photo Day #MPK). W treści maila należy podać imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości ze zdjęciem, miasto zamieszkania (bez adresu zamieszkania) oraz datę urodzenia. Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Każda osoba rejestruje się indywidualnie. Osoby niepełnoletnie, czyli osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniu.

Jakie będą zasady akcji? Teren Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zwiedzi 60 osób (dwie grupy po 30 osób). Każda z grup będzie miała do dyspozycji ok. 1 godziny i 45 minut. W tym czasie będzie można zrobić zdjęcia – ze względów bezpieczeństwa – poruszając się wraz z organizatorami tylko po wyznaczonym obszarze. Pierwsza grupa wystartuje o godzinie 10.00, druga grupa o godzinie 12.00. Miejsca niedostępne będą zamknięte lub oznaczone informacjami tekstowymi. Na próby wejścia w te miejsca będą reagować organizatorzy i wypraszać takich uczestników.

Do kiedy trzeba się zgłosić? Zapisy na plener fotograficzny w autobusowej zajezdni Limanowskiego zakończą się 16 sierpnia (wtorek) o godzinie 23.59. Do 17 sierpnia (środa) do godziny 23.59, drogą e-mailową rozesłane zostaną informacje organizacyjne do osób, które ostatecznie zakwalifikowały się wraz z godziną wejścia. Pierwszych dziesięć osób, które nie zostały zakwalifikowane trafią na listę rezerwową. Z regulaminem imprezy można zapoznać się tutaj.

fot. Daniel Siwak

Do Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1, czyli zajezdni autobusowej Limanowskiego można dojechać komunikacją miejską. Kursują tam tramwajowe linie 2 (Szczecińska – Północna) oraz 5 (Szczecińska – Chochoła), z których trzeba wysiąść na przystanku Limanowskiego – Mokra. Wysiadając na przystanku Lutomierska – Włókniarzy i dochodząc ulicą Mokrą do ulicy Limanowskiego można dojechać autobusowymi liniami 78 (plac Wolności – Aleksandrów Łódzki), 78A (plac Wolności – Rojna) i 96 (Janów – Rojna). Na każdej z nich obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi – czasowe oraz miesięczne.

Innym sposobem na dojazd jest podróż koleją. Pociągami ŁKA i Intercity z różnych kierunków można dojechać do dworca Łódź Żabieniec. Stamtąd z przystanku Woronicza – dworzec Łódź Żabieniec (przy Biedronce) można wsiąść w autobusy linii: 78, 78A i 96 (do przystanku Lutomierska – Włókniarzy). Dla pasażerów kolei, którzy nie posiadają biletów miesięcznych, w przejazdach po aglomeracji obowiązuje bilet strefowy (ŁKA) 3,00 zł. Pociągiem ŁKA na dworzec Łódź Żabieniec mogą dojechać także posiadacze Wspólnych Biletów Aglomeracyjnych w odpowiedniej strefie i kodowanych na elektronicznych “Migawkach”.

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego organizowany jest z okazji czwartych urodzin transportowego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI. Partnerem fotograficznej akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY