fot. Freepik.com
bezpieczeństwo koronawirus

Koronawirus (COVID-19) w Polsce. Codzienne podróże i transport w kwietniu [ARCHIWUM]

KWIETNIOWA RELACJA ARCHIWALNA. Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 ujawniony został pod koniec grudnia 2019 roku, ale pierwsze zakażenia odnotowano na początku stycznia 2020 roku w Chinach. Jednak w ostatnich tygodniach zmaga się z nim wiele europejskich państw takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Czechy czy Polska. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna powoduje od kilku tygodni szereg problemów z podróżowaniem.

Pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju został stwierdzony 4 marca tego roku w Zielonej Górze. Od tego czasu w życie weszło wiele obostrzeń związanych nie tylko z codziennym funkcjonowaniem, ale także przemieszczaniem się – na krótkich oraz na długich dystansach. głoszenie stanu epidemicznego (od 12 marca), a potem stanu epidemii (20 marca) spowodowało m.in. przywrócenie kontroli granicznej, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych oraz kolejowych. Natomiast (od 25 marca) w autobusach, tramwajach czy pociągach może podróżować ograniczona liczba pasażerów.

Główny Inspektorat Sanitarny (www.gis.gov.pl) wydał szereg zaleceń dotyczących środków ochronnych indywidualnej przeciwko nowemu koronawirusowi. Od 16 kwietnia został wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także przy poruszaniu się transportem publicznym czy taksówkami. Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/koronawirus) w aktualizowanych na bieżąco komunikatach potwierdziło na koniec kwietnia 12877 zakażonych osób we wszystkich województwach, 644 zgonów oraz 3236 wyleczonych osób (stan na 30.04.2020 r.).


Relacja DZIEŃ PO DNIU - marzec Relacja DZIEŃ PO DNIU - maj Relacja DZIEŃ PO DNIU - czerwiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - lipiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - sierpień

30 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 12877 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 970, a 30 osób zmarło.

12:25

Zła wiadomość dla wszystkich fanów kolei. Międzynarodowe Targi Technologii Transportu InnoTrans 2020, które zaplanowane były pod koniec września w Berlinie, zostały w tym roku odwołane. Powodem jest oczywiście epidemia koronawirusa. Władze stolicy Niemiec podjęły decyzję, aby transportową imprezę zorganizować w nowym terminie – 27-31 kwietnia 2021 roku.

08:10

Jeszcze tylko dzisiaj i w sobotę (2 maja) galerie handlowe połączone z dworcami kolejowymi, będą działać w ograniczonym zakresie. Od poniedziałku, 4 maja zostaną one całkowicie otwarte – z wyjątkiem lokali gastronomicznych (możliwa sprzedaż na wynos), kin, fryzjerów, kosmetyczek oraz klubów fitness. Dotyczy to Galerii Krakowskiej, Galerii Katowickiej, Złotych Tarasów w Warszawie oraz Avenidy w Poznaniu. Jednym z warunków działalności po nowemu jest zapewnienie możliwości zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie na terenie obiektu lub ustawienie automatów do kupowania maseczek.

29 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 12640 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 936, a 27 osób zmarło.

17:00

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2. Pośród nich nie ma żądnych związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Nadal w autobusie, tramwaju, trolejbusie, czy wagonie metra może pojechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe. Podróżując tymi środkami transportu musimy mieć zakryte usta i nos.

07:45

Piloci i stewardessy Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy chwilowo nie mają pracy, otrzymali od władz spółki propozycję świadczenia “postojowego” w wysokości od ok. 3 do ok. 9 tys. zł miesięcznie. Jak się okazuje, propozycja ta została odrzucona. o czym informuje vortal Rynek-lotniczy.pl. Państwowy przewoźnik szuka oszczędności, jednocześnie nie chcąc zwalniać swoich pracowników.

28 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 12217 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 904, a 23 osób zmarło.

19:45

Pol’and’Rock Festiva został odwołany. O tej decyzji poinformował sam Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oznacza to, że na dworzec w Kostrzynie nad Odrą – jedną z dwóch stacji kolejowych w Polsce z dwupoziomowymi peronami – nie wjedzie żadem ze specjalnych muzycznych pociągów. Nowy termin organizacji imprezy wyznaczono na 29 – 31 lipca 2021 roku.

17:30

Koronawirus ma wpływa także wydarzenia o charakterze branżowym. II Kongres Technologii Miejskich, miał odbyć się 22 kwietnia w Warszawie. W czasie wydarzenia zaplanowano dyskusję o systemach biletowych oraz technologiach zmieniających miejską mobilność. W związku z epidemią wydarzenie zostało przeniesione na lipiec.

08:15

Sanepid z Tych poszukuje osób, które podróżowały autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach. Chodzi o kurs 22 kwietnia linii 655 ok. godz. 08.00 – z przystanku Orzesze Kościół w kierunku Mikołowa oraz linii 268 ok. godz. 08.30 – z Dworca Autobusowego w Mikołowie do przystanku Tychy Carboautomatyka przy ul. Budowlanych. Wymienionymi liniami podróżowała osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. U pozostałych pasażerów potencjalnie może wystąpić choroba COVID-19. W związku z tym powinni poddać się 14-dniowej kwarantannie. Kontakt: 512 370 717 lub 517 497 829.

27 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 11902 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 890, a 21 osób zmarło.

14:40

Spółka Koleje Małopolskie wprowadza nowy sposób informowania przez kierowników pociągów, że trzeba wsiadać. Do tej pory sygnał “wsiadać” polegał na użyciu gwizdka. W celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania koronawirusa, drużyny konduktorskie przewoźnika zostały zaopatrzone w gwizdki elektroniczne. Urządzenia o mocy 110 dB lub 125 dB są wyposażone także w latarki.

12:25

Stolica wielkopolski także też odczuwa turystyczny wpływy koronawirusa. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu poinformował, że tamtejsze linie turystyczne 0 oraz 100 nie wyjadą w najbliższych tygodniach. Komunikacyjny urząd wskazuje, że najbliższym możliwym terminem rozpoczęcia sezonu przejazdów zabytkowymi autobusami i tramwajami, jest lipiec 2020. Bliższe informacje można znaleźć na stronie ZTM Poznań lub Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

08:10

Można powiedzieć, że temat zakazu korzystania z samorządowych wypożyczalni rowerów miejskich, nie da o sobie zapomnieć. Poseł Franciszek Sterczewski złożył interpelację do ministra zdrowia w tej sprawie. Pyta on między innymi o to jakimi badaniami i opiniami poparte było wprowadzenie zakazu korzystania z wypożyczalni oraz dlaczego analogiczny zakaz nie objął systemów wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Odpowiedź ze strony Ministerstwa Zdrowia powinna nadejść w przeciągu trzech tygodni.

26 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 11273 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 855, a 21 osób zmarło.

13:15

Epidemia koronawirusa odbija się nie tylko na samej komunikacji miejskiej, ale również na tak zwanej turystyce komunikacyjnej. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie poinformował, że kursowanie Warszawskich Linii Turystycznych (T, 36, 51, 100 i 400) zostało zawieszone – pierwszy raz od ponad dwudziestu pięciu lat. Nie wiadomo, czy jest to tylko tymczasowa decyzja, czy będzie obowiązywała przez cały sezon. Bieżące informacje można znaleźć na stronach Warszawskiego Transportu Publicznego lub KMKM.

10:00

Koronawirus nie ułatwia organizacji komunikacji miejskiej. Dotyczy to wielkich metropolii, jak i mniejszych miejscowości. Pomorska spółka GRYF, z uwagi na koronawirusa, musiała znacząco ograniczyć kursy. Z 50 kursujących w powiecie kartuskim autobusów, na ulice obecnie wyjeżdża tylko 12, czyli nawet nie połowa. Przewoźnik zwrócił się o wsparcie do samorządów, których część zadeklarowała przekazanie pieniędzy – informuje portal Kartuzy.info. W pozostałych gminach, które nie odniosły się do prośby może dojść do czasowej likwidacji lok lanej komunikacji miejskiej.

25 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 11273 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 836, a 21 osób zmarło.

14:20

Do 9 maja został przedłużony przez rząd zakaz wykonywania połączeń krajowych i międzynarodowych w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wyjątkiem są loty czarterowe zaplanowane przed 15 marca oraz loty repatriacyjne oraz loty realizowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Polskie Linie Lotnicze LOT idą dalej i odwołują wszystkie swoje loty aż do 15 maja.

11:05

Od 20 kwietnia możemy poruszać się w celach rekreacyjnych rowerem, także po parkach i lasach. Oczywiście w czasie przejazdu trzeba zakrywać usta i nos. Jednak nadal niestety pozostają zamknięte samorządowe wypożyczalnie rowerów (np. Rowerowe Łódzkie, Veturilo czy Wrocławski Rower Miejski). Pod apelem o ich przywrócenie podpisało się na początku kwietnia dziewięć największych organizacji prorowerowych. W tej kwestii głos zabrała także Unia Metropolii Polskich, kierując pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

24 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 10982 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 813, a 20 osób zmarło.

18:45

Koronawirus zbiera ofiary także w samorządach. Zakopane rezygnuje z leasingu dwóch nowych autobusów, które miały kursować na nowej linii autobusowej (Spyrkówka – Rejon Dworca – Kuźnica) od 2021 roku. W zakopiańskim przetargu wystartował jedynie Solaris w konsorcjum z Millenium Leasing, a sama oferta nieznacznie przekroczyła zakładaną przez miasto kwotę. Ostatecznie Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Tesko unieważniła postępowanie na 10 lub 11 metrowe autobusy z uwagi na wstrzymanie uruchomienia połączenia.

16:30

W transporcie kolejowym nadal obowiązują ograniczenia i nie wiadomo kiedy mogą zostać zniesione. Kilkaset połączeń regionalnych, a także kilkadziesiąt połączeń dalekobieżnych w całej Polsce zostało zawieszonych. Nie kursują także pociągi międzynarodowe do Niemiec, Czech, na Słowację czy na Ukrainę.

12:15

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie Polski stan epidemii. Jest to jeden ze stopni, który zawarty jest w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Szkoły, uczelnie wyższe i pozostałe placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do Wielkanocy, stąd można spodziewać się, że obostrzenia dotyczące podróżowania także zostaną przedłużone.

23 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 10511 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 781, a 19 osób zmarło.

19:05

Od tygodnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w czasie kiedy jesteśmy w przestrzeni publicznej. Przypomina o tym również Urząd Transportu Kolejowego. Nosorożec Rogatek, bohater kampanii Kolejowe ABC, najmłodszym pasażerom przypomniał o tej zasadzie, która nie dotyczy dzieci do ukończenia 4. roku życia.

16:50

Spółki PKP Intercity oraz Polregio do 17 maja wprowadzają wzajemne honorowanie ważnych biletów wydanych na przejazdy pociągami obydwu spółek. Udogodnienia dotyczą między innymi wybranych połączeń w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, podlaskim czy podkarpackim. Honorowanie biletów we wszystkich aktualnie kursujących pociągach w dobie, dotyczy trasy Warszawa Wschodnia – Łódź Fabryczna/Łódź Kaliska – Warszawa Wschodnia. Bieżące informacje można znaleźć na stronach www.intercity.pl oraz polregio.pl.

09:35

Przez ostatnie półtora tygodnia do Polski wjechało 275 osób, które nie powinny opuszczać kraju z uwagi na obowiązek odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny – poinformowała Straż Graniczna, cytowana przez Polsat News. Najwięcej takich przypadków odnotowano na granicy z Niemcami. Straż Graniczna informuję o takich sytuacjach policję, która nakłada na taką osobę mandat w wysokości 500 zł.

22 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 10169 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 761, a 10 osób zmarło.

18:30

Dobra wiadomość dla studentów i doktorantów. Legitymacja studencka lub doktorancka, ważna w pierwszym semestrze roku akademickiego 2019/2020 będzie do 31 maja 2020 roku – informuje Urząd Transportu Kolejowego. Pasażer, który w czasie kontroli biletów okaże legitymację studencką lub doktorancką bez nowego hologramu lub ważnego stempla, nie poniesie z tego tytułu konsekwencji.

07:15

W MPK Łódź mamy potwierdzony kolejny, już drugi przypadek zakażania koronawirusem – informuje Gazeta Wyborcza Łódź. U pracownika obsługującego miejskie przystanki będącego obecnie w domu, na początku tygodnia potwierdzono wynik dodatni testu. Został on wysłany na kwarantannę, ponieważ u jego żony, pracującej w szpitalu jednoimiennym w Zgierzu także potwierdzono zakażenie. Czy przypadków w miejskiej spółce będzie więcej? Przewoźnik wyśle teraz na testy pozostałe osoby, które miały kontakt z mężczyzną.

21 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 9856 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 695 a 10 osób zmarło.

12:20

PKP Intercity, największy dalekobieżny przewoźnik w kraju, wychodzi na przeciw kontaktowym potrzebom pasażerów. Spółka na czas obowiązywania wprowadzonego stanu epidemii udostępniła dodatkowy, stacjonarny numer telefonu infolinii: 61 634 29 93. Numer jest dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Koszt jak za połączenie na numer stacjonarny.

07:05

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała niedawno, że epidemia koronawirusa nie przeszkodziła w bieżącej pracy. Tymczasem prezydent Andrzej Duda w Polsat News podkreślił, że jeśli będzie miał do wyboru m.in. inwestycje w CPK lub w przekop Mierzei Wiślanej, to priorytetem będą dla głowy państwa wypłaty w ramach programu 500+.

20 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 9593 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 682 a 10 osób zmarło.

19:00

Ciekawą ofertę wprowadziła spółka Koleje Dolnośląskie, i to pomimo zawieszenia blisko stu połączeń w całym regionie. Do 19 maja w kasach przewoźnika można kupić bilety miesięczne według nowej oferty “Bezpieczni z KD”. Do biletu, który w wersji podstawowej kosztuje 249,00 zł każdy z pasażerów dostanie pakiet… dwudziestu maseczek ochronnych.

16:45

Fabryka autobusów firmy MAN w Starachowicach wznowiła produkcję. Według informacji portalu Onet.pl do pracy przyszła blisko jedna trzecia załogi. Pracownikom, którzy pojawili się na zmianach zapewniono środki ochrony indywidualnej (maski, osłony twarzy, rękawiczki, środki dezynfekujące), a także większe odległości między pozostałymi osobami. W okresie od 23 marca do 17 kwietnia pracowało około 600 pracowników, którzy realizowali najpilniejsze zamówienia dla klientów firmy.

09:00

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie Polski stan epidemii. Jest to jeden ze stopni, który zawarty jest w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Szkoły, uczelnie wyższe i pozostałe placówki oświatowe będą dalej zamknięte. Stąd można spodziewać się, że obostrzenia dotyczące podróżowania także zostaną przedłużone.

19 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 9287 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 660 a 10 osób zmarło.

14:45

Czy w czasie epidemii sprawdzają się nietypowe rozwiązania? W Olsztynie najwidoczniej tak. Autobus, który niegdyś woził mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, teraz służyć będzie za poczekalnię dla pacjentów. Pojazd stanął na parkingu przed tamtejszą polikliniką MSWiA. – Jego żywot komunikacyjny dobiegł już końca, ale właśnie dostał “nowe życie” i mam nadzieję, że w dobie koronawirusa będzie dobrze służył pacjentom, jako tymczasowa poczekalnia – napisał na Facebooku prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

12:30

Gdynia, Gdańsk, Sandomierz, a teraz Szczecin. Pracownicy Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego “Dąbie” pomalowali jeden z przegubowych Solarisów Urbino. Ma to być podziękowanie za pomoc od członków facebookowej grupy “Szczecinianki szyją maseczki”, którzy szyją i przekazują maseczki ochronne dla służby zdrowia, przewoźników i mieszkańców miasta. Pojazd z założoną na masce maseczką kursuje na pośpiesznej linii B na trasie Osiedle Słoneczne – Osiedle Arkońskie.

10:15

Kraków – po fali protestów mieszkańców – częściowo wycofuje się ze zmian, które wprowadził tydzień temu. Od jutra (20 kwietnia) zostaną zmienione godziny szczytu dla krakowskiej komunikacji miejskiej. Te zostały wyznaczone na godz. 04.30 – 09.00 (wydłużenie o godzinę), 13:00 – 18.00 (wydłużenie o dwie godziny) oraz 19.00 – 22.30 (wybrane linie).

W okresach poza szczytem, czyli 9.00 – 13.00 oraz 18.00 – 19.00 wybrane linie będą kursować z częstotliwością co godzinę lub nie wyjadą w ogóle. Nadal zawieszona zostaje całkowicie komunikacja nocna – zarówno linie tramwajowe, jak i autobusowe. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

18 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 8742 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 640 a 11 osób zmarło.

18:45

Trend zapoczątkowany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni rozszerza się na kolejne miasta w Polsce. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, które obsługuje tamtejszą komunikację miejską wyposażyło swoje autobusy w wielkie maseczki z napisem “załóż maseczkę”. To nietypowe przypomnienie o obowiązku zakrywania ust i nosa, który wszedł w życie 16 kwietnia. Autobusy będą kursować na linii 2 – ze Szpitala do Huty Szkła Okiennego oraz na linii 5 – z dworca autobusowego do Mokoszyna.

11:30

Wprowadzone w czwartek (16 kwietnia) regulacje mają również związek z kwestiami kontroli przez Policję czy Straż Graniczną. Jeżeli dojdzie do do takiej sytuacji na drodze, to kierowca ma obowiązek odsłonienia ust i nosa. Podobnie trzeba postąpić jeżeli funkcjonariusz będzie przeprowadzał pieszych kontrolę w przestrzeni miejskiej, ale poza ulicami.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

17 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 8379 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 607 a 9 osób zmarło.

18:30

Praktycznie chyba wszyscy przewoźnicy – drogowi, miejscy czy kolejowi – wprowadzili ograniczenia w codziennym kursowaniu. Arriva RP, przewoźnik który wykonuje w Polsce przewozy autobusowe i kolejowe dokonuje cięć personalnych. Jak informuje Rynek-kolejowy.pl firma nie chcąc zwalniać swoich pracowników, zaproponowała zmniejszenie wymiary pracy lub obniżkę wynagrodzeń. Zarząd Arrivy RP porozumiał się już w tej sprawie ze związkami zawodowymi. Zmiany warunków pracy mają dotyczyć wszystkich zatrudnionych osób – w tym także samego zarządu.

06:15

Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, gdzie teraz musimy na zewnątrz zakrywać usta i nos. Wprowadzane przepisy wymieniają przede wszystkim pojazdy publicznego transportu zbiorowego jako te, w których obowiązkowo należy nosić maseczkę, chustkę, przyłbicę lub szalik. Dotyczy to autobusów, tramwajów, trolejbusów, metra czy pociągów.

Biorąc pod uwagę, że z każdego z nich korzystamy na zewnątrz, to zasłoniętą twarz pasażer będzie musiał mieć jeszcze przed wejściem do pojazdu. Podobne będzie trzeba się poruszać na przystankach i po dworcach, ale tam dodatkowo należy utrzymywać odległość 2 metrów pomiędzy osobami tam przebywającymi. Szczegóły zmian znajdziecie w tekście: Wychodzisz z domu? Musisz mieć zakryte usta i nos, także w tramwaju i na dworcu

16 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 7918 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 590, a 9 osób zmarło.

18:25

Trójmiejskie firmy transportowe przypominały swoim pasażerom oraz mieszkańcom aglomeracji o nowym obowiązku zakrywania ust i nosa. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje wypuściła w miasto wagon Pesa Swing z maseczką na czole wagonu. Ten kursował na linii 6 – łączącej Łostowice Świętokrzyską z Jelitkowem. Z kolei dwa pojazdy przegubowe Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej po Wielkanocy kursowały po mieście symboliczną maseczką. Pasażerowie mogli je spotkać na pospiesznej linii R kursującej z Rumi na Kacze Buki oraz na normalnej linii 141, która łączy Pogórze z Witominem.

07:10

Epidemia koronawirusa pokazuje, że niekiedy przewoźnicy muszą sobie jakoś radzić. Dobrym tego przykładem są Tramwaje Śląskie. W zajezdni tramwajowej rejonu nr 4 w Gliwicach, panie motornicze, które mają tzw. rezerwę rozpoczęły szycie maseczek dla pozostałych pracowników. Spółka zakupiła potrzebne materiały i w ten sposób w przedświąteczny tydzień przygotowanych zostało około 100 maseczek. Szycie będzie nadal kontynuowane.

15 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 7582 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 572, a 9 osób zmarło.

19:00

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie Polski stan epidemii. Jest to jeden ze stopni, który zawarty jest w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Szkoły, uczelnie wyższe i pozostałe placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do Wielkanocy, stąd można spodziewać się, że obostrzenia dotyczące podróżowania także zostaną przedłużone.

07:05

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że pomimo epidemii koronawirusa wszelkie aktualne prace przebiegają według harmonogramu. Obecna sytuacja i bezprecedensowe załamanie się rynku lotniczego i kolejowego będą miały poważne konsekwencje, niemniej CPK jest inwestycją wieloletnią – możemy przeczytać na stronie rządowej spółki. Uruchomienie pierwszego etapu nowego lotniska zostało zaplanowane na drugą połowę obecnej dekady.

14 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 7202 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 567, a 8 osób zmarło.

22:35

Kraków wprowadza kolejne ograniczenia. Po cięciach kursów autobusów i tramwajów poza szczytem, teraz przyszedł czas na oświetlenie uliczne. Zarząd Dróg Miasta Krakowa podjął decyzję o wyłączeniu latarni w całym mieście od północy do godz. 04.00 – do odwołania. Urzędnicy wprost przyznają, że dzięki temu zyskają dziennie 20 tys. złotych oszczędności. Kilka dni temu wyłączone zostało także oświetlenie miejskich parków i bulwarów.

12:20

To była gratka dla wszystkich pasjonatów lotnictwa. Na warszawskim lotnisku im. Chopina wylądował największy samolot świata Antonow AN-225 Mrija. KGHM, wykorzystując swoje kontakty handlowe, zorganizowała ogromny transport materiałów medycznych z Chin. Według deklaracji spółki ma to być aż 7 milionów maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic. Wyposażenie zostanie rozdysponowane przez rząd. W pierwszej kolejności trafi do szpitali i innych placówek, które zmagają się w Polsce z epidemią koronawirusa.

07:50

Portal Transinfo.pl zrobił krótkie podsuwanie miast, gdzie przez okres świąteczny funkcjonowała komunikacja miejska. W niedzielę (12 kwietnia) i poniedziałek (13 kwietnia) autobusy nie wyjechały w Świdnicy, Nowej Soli, Sochaczewie, Ostrowie Wielkopolskim, Lesznie, Ełku, Nowym Targu, Koszalinie, Żywcu, Suwałkach czy w Pile. W regionie decyzję o zawieszeniu kursowania w święta podjęło tylko MZK w Piotrkowie Trybunalskim i MZK w Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast autobusy MZK w Skierniewicach nie kursowały tylko w niedzielę, 12 kwietnia.

13 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 6934 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 551, a 8 osób zmarło.

16:05

Premier Mateusz Morawiecki prawdopodobnie nie podjął jeszcze decyzji co do uchylenia zakazu korzystania z jednośladów w ramach publicznych wypożyczalni rowerów. Te nadal są niedostępne dla potencjalnych użytkowników. Na początku miesiąca pismo w tej sprawie przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Unia Metropolii Polskich. Z kolei swój apel wystosowało aż dziewięć polskich organizacji prorowerowych.

10:50

Niepokojące informacje dochodzą do nas z Warszawy. Już 44 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (uczelnia kształci strażaków) zarażonych jest koronawirusem. O sprawie poinformował portal Onet.pl, który zajmuje się tym tematem od tygodnia. W niedzielę po południu przeprowadzono testy u wszystkich 386 osób, które znajdują się na terenie uczelni. Osoby, które będą miały wynik ujemny pojadą do domu, pozostali pozostaną w izolacji na terenie przy ul. Słowackiego.

12 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 6674 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 529, a 8 osób zmarło.

13:00

Pasażerowie korzystający z kolei w regionie łódzkim nie mają łatwego życia. W najbliższych dniach nie ma planów przywrócenia zawieszonych pociągów spółki PKP Intercity na trasie Łódź – Warszawa, a także pozostałych połączeń dalekobieżnych np. do Trójmiasta, Poznania czy do Szczecina. Ze względu na spadek liczby podróżnych Łódzka Kolej Aglomeracyjna także przedłuża zawieszenie kursowania pociągów – do 26 kwietnia. Natomiast spółka Polregio wybrane połączenia nie będzie realizować aż do 3 maja. Bieżące komunikaty można śledzić na stronach: Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (www), Polregio (www), PKP Intercity (www).

11 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 6356 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 492, a 7 osób zmarło.

22:55

W ostatnich dniach liczne ograniczenia w funkcjonowania komunikacji miejskiej w polskich metropoliach, wywołała epidemia koronawirusa. Jednak zmiany jakie od jutra (12 kwietnia) wprowadzi Kraków są chyba ewenementem na skalę krajową! Głównym ich założeniem jest diametralne ograniczenie funkcjonowania linii autobusowych i tramwajowych wyłącznie do okresów szczytowych, czyli w godzinach: 04.30 – 08.00, 12.30 – 16.00 oraz 19.00 – 22.30 (wybrane linie). W okresach poza szczytem, czyli 8.00 – 12.30 oraz 16.00 – 19.00 wybrane linie będą kursować z częstotliwością co godzinę lub nie wyjadą w ogóle.

Okazuje się, że zlikwidowane będą także niedawno uruchomione bezpłatne linie medyczne MEDx. Choć wnioskowali o nie sami dyrektorzy szpitali okazało się, że nie wszystkie cieszyły się zainteresowaniem. Pozostaną tylko cztery z ośmiu linii – MED3, MED4, MED5, MED7. Tak na blogu KRABOK napisał jego autor, Jacek Mosakowski. Zawieszona zostaje całkowicie również komunikacja nocna – zarówno linie tramwajowe, jak i autobusowe. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

11:00

Komisja Europejska chce dalszego zamknięcia granic. Wezwała wszystkie państwa członkowskie i państwa stowarzyszone (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię) w ramach strefy Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic – do 15 maja. Z doświadczeń państw członkowskich i innych krajów dotkniętych pandemią wynika, że aby środki stosowane w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa były skuteczne, muszą być stosowane przez okres dłuższy niż 30 dni. Przeprowadzona przez KE ocena sytuacji wskazuje na stały wzrost przypadków zakażenia i zgonów w całej Unii, a także na rozwój pandemii poza wspólnotą, w tym w krajach, z których co roku podróżują miliony ludzi.

W tym kontekście konieczne jest przedłużenie ograniczenia podróży w celu ciągłego zmniejszania ryzyka rozprzestrzenienia się choroby. – Obecna sytuacja zmusza nas do wezwania do przedłużenia ograniczenia innych niż niezbędne podróży do Unii Europejskiej. Skoordynowane działania na granicach zewnętrznych mają kluczowe znaczenie. Musimy jednak również współpracować na granicach wewnętrznych, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz terminowe dostawy istotnych produktów, takich jak żywność, leki i sprzęt ochronny. Nie przestaniemy wspierać państw członkowskich we wszystkich tych obszarach – wyjaśniła Komisarz ds. Wewnętrznych Ylva Johansson.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

10 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 5955 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 463, a 7 osób zmarło.

22:45

Przewoźnicy sami przygotowują na własne potrzeby koronawirusowe środki ochrony indywidualnej. Maseczki dla swoich pracowników zaczęło szyć MPK Kraków. Te będą przekazywane kierowcom i motorniczym, a także pracownikom zaplecza, którzy każdego dnia zajmują się serwisowaniem autobusów i tramwajów.

Z kolei Koleje Śląskie rozpoczęły produkcję przyłbic ochronnych. Część z tysiąca sztuk będzie służyć pracownikom spółki kolejowej, pozostałe trafią jednak do śląskich szpitali. Otrzymają je: Katowickie Centrum Onkologii, Szpital Miejski w Zabrzu, Sosnowiecki Szpital Miejski i Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

17:55

Kierowcy, w tym zawodowi, motorniczowie czy instruktorzy nauki jazdy będą mogli odetchnąć z ulgą. W projekcie ustawy związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zostały ujęte zaproponowane rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności niektórych dokumentów. Poinformowało o tym Ministerstwo Infrastruktury.

Regulacje mają obejmować m.in.: prawo jazdy,
pozwolenie na kierowanie tramwajem, zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne czy legitymacji instruktora nauki jazdy. Po zakończeniu stanu stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wykonać lub odnowić wszystkie zaległe badania i szkolenia, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

09:40

Policjanci Komendy Stołecznej Policji wyrecytowali wspólnie wiersz Jana Brzechwy pod tytułem “Katar”. W taki nietypowy sposób chcą zachęcić mieszkańców stolicy, ale nie tylko, żeby zostali w domu również podczas najbliższych Świąt Wielkanocnych. – Taki katar Jana Brzechwy jest śmieszny. Koronawirus nie jest już jednak śmieszny. W najbliższe święta zostań w domu – apeluje na koniec filmiku Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej.

07:25

Troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, czy urzędnicza głupota? Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta we Wałbrzychu planował zawiesić funkcjonowanie komunikacji autobusowej w okresie Świąt Wielkanocnych – informuje vortal Transport-publiczny.pl. Taki plan wywołał jednak niezadowolenie pośród mieszkańców. Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej zdecydował się anulować kontrowersyjną decyzję komunikacyjnego urzędu.

9 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 5575 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 432, a 7 osób zmarło.

20:30

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił jak będą wyglądać najbliższe tygodnie w stanie epidemii koronawirusa. Od czwartku (16 kwietnia) wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym (ulice, urzędy, sklepy, punkty usługowe, zakłady pracy) będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

Do niedzieli, 19 kwietnia obowiązywać będą obostrzenia związane z funkcjonowaniem transportu publicznego. Autobusem, tramwajem czy pociągiem może pojechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe. Do niedzieli, 26 kwietnia zawieszona będzie nadal możliwość lotniczych i międzynarodowych podróży zagranicznych. Oznacza to, że żaden samolot nie odleci oraz żaden pociąg nie odjedzie z krajowych lotnisk i dworców do Francji, Czech czy do Niemiec.

Do niedzieli, 3 maja zamknięte będą krajowe granice, także te pomiędzy strefą Schengen. Mogą je przekraczać tylko i wyłącznie m.in. obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby, które posiadają Kartę Polaka czy osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski lub pozwolenie na pracę.

16:15

Mamy potwierdzony kolejny przypadek zarażenia się koronawirusem przez pracownika komunikacji publicznej. Jeden z pracowników zaplecza technicznego MPK Łódź trafił do szpitala, a testy potwierdziły obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. W ramach działań zapobiegawczych siedem osób decyzją Sanepidu w Łodzi zostało objętych dwutygodniową kwarantanną. Zakażony pracownik nie miał bezpośredniego kontaktu z pasażerami.

08:00

Hashtag #niekłammedyka to wynik ogólnopolskiej akcji, w której ratownicy medyczni chcą uczulić swoich pacjentów na bardzo istotny problem. Są takie osoby, które przed przyjazdem służb medycznych nie informują o ewentualnym zagrożeniu bycia zarażonym koronawirusem. To bardzo nieodpowiedzialne postępowanie.

Dość przejmujący film nagrało pogotowie ratunkowe w Ząbkowicach Śląskich. Występują w nim rodziny ratowników medycznych, którzy przekazują dość konkretny apel. Oto jeden z przekazów. – Tatuś Tosi jest ratownikiem medycznym, jeździ karetką i ratuje ludzi. Żebyśmy mogli spotkać się z nim po dyżurze lepiej zostań w domu i nie kłam medyka – mówi jedna z żon ząbkowickiego medyka.

8 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 5205 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 400, a 5 osób zmarło.

12:55

Pasażerowie (znów) pilnie poszukiwani. Tym razem przez Sanepid z Nowego Dworu Mazowieckiego i dotyczy to tych, którzy podróżowali autobusami firmy Stalko: 26 marca o godz. 7.30 na trasie Warszawa – Modlin Twierdza, 27 marca o godz. 6.00 na trasie Modlin Twierdza – Warszawa, 27 marca godz. 18.50 na trasie Warszawa – Modlin Twierdza, 29 marca o godz. 16 na trasie Modlin Twierdza – Warszawa, 31 marca o godz. 7.30 na trasie Warszawa – Modlin Twierdza, 1 kwietnia o godz. 6.00 na trasie Modlin Twierdza – Warszawa, 1 kwietnia o godz. 18.50 na trasie Warszawa – Modlin Twierdza oraz 2 kwietnia o godz. 15.40 na trasie Modlin Twierdza – Warszawa.

Komunikat dotyczy również przejazdu busem firmy “Przewóz osób Paweł” relacji Warszawa Gdańska – Nowy Dwór Mazowiecki, który ze stolicy wyjeżdżał 3 kwietnia o godz. 7.40. Ostatnia poszukiwania dotyczą autobusowej linii miejskiej nr 11 i 12, gdzie o kontakt proszeni są wszyscy podróżujący 26 marca i 30 marca w godzinach 8.00 -10.00 z przystanku Nowy Dwór Mazowiecki Leśna – Biedronka. U pasażerów podróżujących wymienionymi kursami stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym wszystkie osoby będące na pokładzie powinny poddać się 14-dniowej kwarantannie.

07:40

Łódzka Fundacja Fenomen oraz osiem innych organizacji prorowerowych wystosowało apel do Rady Ministrów. NGOsy poruszyły kwestię dopuszczenia ruchu rowerowego na terenach zielonych oraz przywrócenia funkcjonowania systemów miejskich wypożyczalni rowerów w Polsce. Jak tłumaczą, zakaz korzystania z rowerów utrudnia bezpieczne i szybkie przemieszczania się np. do pracy. Z kolei systemy roweru publicznego są ważnym środkiem transportu, szczególnie w sytuacjach ograniczeń funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Pod apelem podpisali się: Bractwo Rowerowe (Radom), Fundacja Fenomen (Łódź), Rowerowy Białystok , Rowerowa Gdynia, Rowerowy Poznań, Śląska Koalicja Rowerowa, Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin), Warszawska Masa Krytyczna oraz Wrocławska Inicjatywa Rowerowa. W kwestii publicznych wypożyczalni rowerów głos zabrała także Unia Metropolii Polskich. Do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło pismo w tej sprawie.

7 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 4848 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 358, a 5 osób zmarło.

17:25

Branża transportowa zaczyna coraz bardziej odczuwać skutki epidemii koronowirusa. Autobusowy przewoźnik Modlin Bus zwolnił wszystkie z 45 osób, które zatrudniał do tej pory. Zawieszenie lotów międzynarodowych z Polski odbiło się na firmie, która dowoziła pasażerów do Lotniska Modlin i Portu lotniczego im. Chopina. Firma nie była w stanie płacić tzw. “postojowego”, stąd taki krok, który może umożliwić znalezienie pracy u innych przedsiębiorstw.

12:10

Kierowców i motorniczych, których praca stała się trudniejsza w związku z nowymi obostrzeniami, wziął w obronę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. We wpływających do niego skargach, kierowcy autobusów i motorniczy tramwajów tłumaczą, że nie mają skutecznych środków, by egzekwować przestrzeganie ograniczeń przez pasażerów. Odliczanie osób wchodzących nijak się ma do kwestii utrzymywania rozkładu jazdy – nawet w czasie pandemii koronawirusa.

07:55

Mogliby zwolnić, ale na razie obcinają tylko pensję o 10 procent. Taką decyzje podjęła miejska spółka – MPK Rzeszów. Jak podaje portal RzeszówNews.pl u przewoźnika pracuje 650 osób, z czego 450 to kierowcy, reszta to mechanicy i pracownicy administracyjni. W związku z epidemią koronawirusa na ulice stolicy Podkarpacia wyjeżdża zaledwie połowa autobusów, a spadek liczby pasażerów sięgnął 80 procent.

6 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 4413 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 326, a 3 osoby zmarły.

23:00

W weekend zakończył się #LOTdoDomu – akcja Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Ministerstwa Infrastruktury. W piątek, 13 marca rząd ogłosił decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych. Natomiast w niedzielę, 15 marca ruszyły pierwsze loty czarterowe lot, które realizowane były aż do niedzieli, 5 kwietnia. Przez ten czas samoloty państwowego przewoźnika wykonały 400 rejsów z ponad 70 kierunków i z sześciu kontynentów. Do Polski wróciło w sumie 53 tys. osób. Wszyscy pasażerowie, którzy skorzystali z akcji “LOT do domu” automatycznie zostali objęci 14-dniową kwarantanną. Partnerami akcji byli: Lotnisko im. Chopina, PKP Intercity i PKS Polonus.

21:30

Czy Gminny Zakład Komunikacji w Rędzinach będzie pierwszą transportową ofiarą koronawirusa? Przewoźnik utracił aż 80 procent przychodów, które uzyskiwał między innymi ze sprzedanych biletów. Jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, to w najbliższych miesiącach, GZK może grozić całkowita likwidacja.

07:00

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi tymczasowo zmienił trasę linii autobusowej W, która kursuje m.in. w strefie przemysłowej na Dąbrowie. Od dzisiaj zostaje wydłużona do ulicami Tatrzańską i Broniewskiego do ronda Broniewskiego (skrzyżowanie ulic Śmigłego Rydza i Broniewskiego).

5 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 4102 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 326, a 3 osoby zmarły.

22:50

Sanepid w Przasnyszu poszukuje pasażerów kursu, którzy 27 marca podróżowali do tego miasta autobusem firmy B.K. Czapliccy na trasie Warszawa – Przasnysz. Chodzi o kurs przez Serock, Pułtusk i Maków Mazowiecki, który ze stolicy odjeżdżał o godz. 12:15. U jednego z pasażerów podróżujących tym pojazdem stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym wszystkie osoby będące na pokładzie powinny poddać się 14-dniowej kwarantannie.

13:35

Po raz kolejny w czasie pandemii koronawirusa głos zabrała Unia Metropolii Polskich. Tym razem tematem były rowery, a konkretnie między innymi systemy publicznych wypożyczalni tych pojazdów. W ocenie UMP jednoślady są nie tylko urządzeniami służącymi do rekreacji, ale również środkami transportu indywidualnego. Ostatnią są też istotnym uzupełnieniem komunikacji miejskiej.

Tadeusz Truskolaski, prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego, zwraca się o zmiany i pilną nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

11:20

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie postanowił ułatwić pracownikom medycznym dojazd do miejsc, w których pracują. Od poniedziałku (6 kwietnia) na ulice wyjedzie osiem linii medycznych dedykowanych tylko dla personelu medycznego.

Dziesięć autobusów będzie kursowało na liniach MED1, MED2, MED3, MED4, MED5, MED6, MED7 oraz MED8. Kursy wyznaczono w taki sposób, aby dowieźć wszystkich pracowników na poranną zmianę – na godz. 7.00 oraz na zmianę wieczorną – na godz. 19.00. Z trasami i rozkładami można zapoznać się na stronie internetowej miasta Krakowa: www.kraków.pl.

09:05

Pewnie jedni się ucieszą, ale inni już nie. W związku z epidemią koronawirusa nie odbędzie się jubileuszowa 10. edycja DOZ Maratonu Łódź. Impreza zaplanowana pierwotnie na 19 kwietnia, zostanie zorganizowana w niedzielę, 20 września. Podobny los czeka 18. edycję Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, która wyznaczona była na sobotę, 16 maja. Organizatorzy nie wyznaczyli jeszcze nowego terminu i prosił o śledzenie strony internetowej imprezy.

4 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 3627 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 259, a 3 osoby zmarły.

21:00

Spółka POLREGIO postanowiła ułatwić dojazdy pracownikom medycznym. Od dzisiaj m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, diagności laboratoryjni będą mogli kupić bilet miesięczny za symboliczną złotówkę. Te wydawane będą na konkretny odcinek, na przejazdy “tam i z powrotem”. Dodatkowo zakup bezpośrednio u obsługi pociągu nie będzie skutkował doliczeniem opłaty dodatkowej.

Promocyjne bilety miesięczne będą mogli zakupić:
lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, diagności laboratoryjni (na podstawie dokumentu potwierdzającego Prawo Wykonywania Zawodu),
ratownicy i dyspozytorzy medyczni (na podstawie aktualnej karty przebiegu doskonalenia zawodowego ratownika/dyspozytora medycznego),
kierowcy pogotowia ratunkowego (na podstawie prawa jazdy i zezwolenia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych)
pracownicy zajmujący się utrzymaniem czystości w placówkach ochrony zdrowia (na podstawie identyfikatora służbowego).

Z warunkami oferty można zapoznać się na stronie internetowej przewoźnika: https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-krajowe

15:45

Autobusy i tramwaje MPK Kraków nie będą już klimatyzowane. Małopolski przewoźnik realizuje tym samym rekomendacje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie. Podobnie będzie w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie wyłączona zostanie klimatyzacja i wentylacja. W obydwu przypadkach we wszystkich pojazdach – autobusach, tramwajach oraz dodatkowo w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej – mają zostać odblokowane okna.

07:10

Kontrolerzy Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście od piątku (3 kwietnia) w czasie pracy – prócz rękawiczek – będą nosi także maseczki. Wszystkie bilety oraz dokumenty związane z uprawnieniami do ulg mają być sprawdzane bezdotykowo. Oznacza to, że pasażer powinien tak je okazać, aby nie wymagały wzięcia do rąk pracownika przewoźnika.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

3 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 3383 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 248, a 3 osoby zmarły.

18:25

Motorniczowie MPK Łódź apelują ze względów bezpieczeństwa o zmianę trasy linii tramwajowej 3. O sprawie pisze Gazeta Wyborcza Łódź. “Trójkę” obsługują wagony dwukierunkowe Siemens NF6D, które nie posiadają osobnego wyjścia z pojazdu dla prowadzącego. Pracownicy przewoźnika obawiają się, że w strefie buforowej, przez którą wychodzą z kabiny podróżował ktoś zarażony koronawirusem.

Innym wyjściem z sytuacji mogłaby być zmiana taborowa. Zamiast wagonów NF6D (30 miejsc siedzących) mogłyby pojechać tam wagony M8CN (25 miejsc siedzących), w których motorniczy może wyjść przez osobne drzwi z tramwaju. Pracownicy przewoźnika czekają teraz na decyzję Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

10:25

Do końca miesiąca będą odwołane wszystkie loty z Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta. Dotyczy to lotów linii Ryanair z Łodzi do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina. Klienci, których loty zostały odwołane, będą informowani bezpośrednio przez przewoźnika. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.ryanair.com

07:45

Pasażerowie MPK Łódź muszą przygotować się na kolejne zmiany. Większość linii autobusowych i tramwajowych będzie kursowało w tygodniu według sobotniego rozkładu jazdy. Dodatkowo wybrane linie nie będą kursowały w weekendy.

W sobotę nie wyjadą linie: 7 Północna – Widzew Augustów, 77 Dworzec Łódź Fabryczna – Stare Rokicie, 87A Żubardź – Smutna oraz 87B Żubardź – Telefoniczna Zajezdnia. W niedzielę nie wyjadą linie: 5 Dworzec Łódź Żabieniec – Chojny Kurczaki, 7 Północna – Widzew Augustów, 14 Dworzec Łódź Dąbrowa – Karolew, 17 Telefoniczna Zajezdnia – Chocianowice Ikea, 51A Dworzec Łódź Fabryczny – Łagiewniki, 51B Dworzec Łódź Fabryczny – Skotniki, 75C Dworzec Łódź Widzew – Dworzec Łódź Dąbrowa, 77 Dworzec Łódź Fabryczna – Stare Rokicie, 85A Dworzec Łódź Fabryczna – Marysin Okopowa, 85B Dworzec Łódź Fabryczna – Arturówek, 80 Janów – Retkinia, 87A Żubardź – Smutna, 87B Żubardź -Telefoniczna Zajezdnia, 89 Plac Słoneczny – Cmentarz Szczecińska oraz 90B Janów – Sąsieczno. Szczegóły zmian także w informatorze komunikacyjnym: https://komunikacjazbiorowa.pl/2017/01/zmiany-tras-autobusow-tramwajow

2 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 2946 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 236, a 1 osoba zmarła.

18:25

Działaniami Straży Miejskiej w Łodzi (oraz innych miejskich i gminnych formacji w Polsce) będzie kierowała od dzisiaj policja. To wynik zmian jakie zostały przedstawione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki przeniesieniu koordynacji będzie możliwe zwiększenie ilości patroli na ulicach, które będą kontrolowały m.in. gromadzenie się mieszkańców. Polecenie o skierowaniu sił i środków Straży Miejskiej w Łodzi do dyspozycji policji skierował do Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

W związku z tym Straż Miejska w Łodzi do odwołania nie przyjmie i nie zrealizuje zgłoszeń, które nie dotyczą ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31.03.2020 roku. Nie wiadomo co z dotychczasowymi sprawami mieszkańców, które realizowała straż miejska. W kwestii zgłoszeń dotyczących np. niewłaściwego parkowania, dzikich wysypisk , to trzeba kierować je teraz do policji.

08:10

Polscy przewoźnicy lotniczy mieli uruchomić najbliższym miesiącach co najmniej 20 nowych tras z Polski. Czy i kiedy mają szansę wystartować? Informuje o tym vortal branżowy Fly4free.pl. Z powodu koronawirusa Ryanair nie poleci na razie z Poznania do Podgoricy, Lwowa i Pafos, z Bydgoszczy do Edynburga czy z Modlina do Wiednia.

Norwegian Air na później odłożył premierowe połączenia z Gdańska do Sztokholmu, Goteborga, Trondheim i Kopenhagi, a także innych połączeń z Poznania, Wrocławia, Szczecina. Z kolei do Paryża miał latać także z Warszawy Wizz Air, a z Krakowa Air France. Połączenia te nie są do końca stracone, ale przewoźnicy przyznają wprost, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kolejnych miesiącach.

06:45

PKP Intercity do tej pory zawiesiło większość połączeń na dość popularnej trasie Łódź – Warszawa. Aby zminimalizować te niedogodności ważne bilety dalekobieżnego przewoźnika będą honorowane w dwóch pociągach spółki Polregio. Honorowanie zarządzono od 1 kwietnia do odwołania i obowiązuje tylko na wskazanych kursach.

Będą to następujące pociągi:
– nr 10131 IR na odcinku Łódź Fabryczna (godz. 04.59) – Warszawa Wschodnia (godz. 06.51)
– nr 11136 IR na odcinku Warszawa Wschodnia (godz. 18.59) – Łódź Fabryczna (godz. 20.39)

1 kwietnia 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 2554 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 221, a 1 osoba zmarła.

19:00

Podróżowanie w czasie pandemii koronawirusa jest dość trudne. Kolejowi przewoźnicy regionalni w ostatnich tygodniach odwołali setki połączeń. Spółka PKP Intercity – największy dalekobieżny przewoźnik w kraju – postąpił nie inaczej. Lista pociągów, które nie wyjeżdżają na trasy zwiera już blisko 300 kursów. To aż 70 procent wszystkich połączeń, które realizuje przewoźnik. Pośród nich są połączenia najwyższych kategorii, czyli EIC (Expres InterCity) oraz EIP (Expres InterCity Premium).

08:00

Nieodpowiedzialność czy głupota? W Katowicach przed weekendem jeden z pasażerów opluł kierowcę autobusu należącego do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Może nie byłoby w tym nic dziwnego – podróżni często wyładowują swoją złość na prowadzących – gdyby nie fakt, że stwierdził, że jest zarażony koronawirusem.

Krewki mężczyzna, wraz z jego partnerką z którą podróżował, uciekli z autobusu przed przyjazdem policji. Autobus jaworznickiego przewoźnika został skierowany z trasy do zajezdni i poddany dezynfekcji. Kierowca dla swojego bezpieczeństwa udał się na dwutygodniową kwarantannę.

07:20

Transport-publiczny.pl wspomina, że epidemia koronowirusa ma wpływ na funkcjonowanie Wielostanowiskowego Przystanku Autobusowego Łódź Fabryczna. Z podziemnego przystanku realizowane są obecnie jedynie 22 kursy, które obsługuje Flixbus.

Nie funkcjonuje w ogóle autobusowy dworzec Łódź Północny, a z autobusowego dworca Łódź Kaliska (obok stacji kolejowej) można skorzystać jedynie z trzech połączeń PKS Wieluń.

00:05

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 2311 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 208.


Więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong>


Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY