fot. Freepik.com
bezpieczeństwo koronawirus

Koronawirus (COVID-19) w Polsce. Codzienne podróże i transport w maju [ARCHIWUM]

MAJOWA RELACJA ARCHIWALNA. Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 ujawniony został pod koniec grudnia 2019 roku, ale pierwsze zakażenia odnotowano na początku stycznia 2020 roku w Chinach. Jednak w ostatnich tygodniach zmaga się z nim wiele europejskich państw takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Czechy czy Polska. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna powoduje od ponad miesiąca szereg problemów z podróżowaniem.

Pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju został stwierdzony 4 marca tego roku w Zielonej Górze. Od tego czasu w życie weszło wiele obostrzeń związanych nie tylko z codziennym funkcjonowaniem, ale także przemieszczaniem się – na krótkich oraz na długich dystansach. głoszenie stanu epidemicznego (od 12 marca), a potem stanu epidemii (20 marca) spowodowało m.in. przywrócenie kontroli granicznej, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych oraz kolejowych. Natomiast (od 25 marca) w autobusach, tramwajach czy pociągach może podróżować ograniczona liczba pasażerów.

Główny Inspektorat Sanitarny (www.gis.gov.pl) wydał szereg zaleceń dotyczących środków ochronnych indywidualnej przeciwko nowemu koronawirusowi. Od 16 kwietnia został wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także przy poruszaniu się transportem publicznym czy taksówkami. Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/koronawirus) w aktualizowanych na bieżąco komunikatach potwierdziło na koniec maja 23786 zakażonych osób we wszystkich województwach, 1064 zgonów oraz 11271 wyleczonych osób (stan na 31.05.2020 r.).

Relacja DZIEŃ PO DNIU - marzec Relacja DZIEŃ PO DNIU - kwiecień Relacja DZIEŃ PO DNIU - czerwiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - lipiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - sierpień

31 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 23786 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1553, a 66 osób zmarło.

18:00

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła decyzję o przedłużeniu ograniczenia kursów swoich pociągów do 13 czerwca. Mniej połączeń pasażerowie spotkają na trasach do Łowicza, Kutna, Skierniewic, Sieradza czy Zgierza przez Stoki. Nadal w ogóle nie będą kursowały pociągi pomiędzy Łodzią Chojny a Łodzią Widzewem/Fabryczną przez Olechów. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

30 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 23571 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1523, a 66 osób zmarło.

19:00

Nieoczekiwana decyzja rządu, bo jak inaczej odebrać kolejne poluzowanie obostrzeń w transporcie. Najnowsza wersja (z 29 maja) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadza nowe limity. Od teraz w autobusie, tramwaju, trolejbusie, wagonie metra czy w pociągu będzie mogło podróżować 100 proc. pasażerów, ale tylko na miejscach siedzących lub tylu pasażerów, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu. Przy czym połowa miejsc siedzących powinna pozostać niezajęta.

08:20

Od 4 czerwca w pociągach PKP Intercity zaczną obowiązywać płatne i obowiązkowe miejscówki do biletów okresowych. Jak tłumaczy przewoźnik – przejściowe warunki – mają zastosowanie do przejazdów pociągami kategorii: Twoje Linie Kolejowe (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz Express InterCity Premium (EIP). Mają kosztować 1 zł i bez nich każdy pasażer ma być traktowany jako podróżujący bez biletu.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

29 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 23155 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1488, a 64 osób zmarło.

07:05

Od początku maja PKP Intercity przywróciło już blisko 100 połączeń. Od środy (27 maja) kolejnych 40 kursów przewoźnika, które do tej pory pozostawały zawieszone z powodu epidemii koronawirusa, wyjechało na tory. W związku z tym dojedziemy już między innymi do Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Katowic, Przemyśla, Lublina, Łodzi, Szczecina, Zielonej Góry czy Olsztyna. PKP Intercity apeluje o pobierania rezerwacji miejsc do biletów okresowych oraz kupowania biletów z wyprzedzeniem, co pozwala zapewnić bezpieczną podróż jak największej liczbie osób zainteresowanych danym połączeniem. Więcej informacji o pociągach kursujących od 3 maja, 8 maja i od 27 maja, można znaleźć na stronie przewoźnika.

28 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 22825 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1458, a 63 osób zmarło.

08:00

Przewoźnik autobusowy Flixbus wznawia pierwsze połączenia w Polsce. W pierwszej kolejności wytypowano połączenia, które cieszą się największym zapotrzebowaniem wśród pasażerów przewoźnika. Będą to linie 057, N1360, 1261/N1261, N20, N1320 oraz 1322, dzięki którym będzie można pojechać m.in. do Warszawy, Radomia, Kielc, Krakowa, Zakopanego, Medyki, Przemyśla, Rzeszowa, Katowic, Wrocław, Konina czy Poznania. Bilety dostępne są już w systemie rezerwacyjnym Flixbusa.

27 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 22473 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1412, a 63 osób zmarło.

07:25

Po Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim oraz Jaworznie kolejne miasto zdecydowało się ułatwić dojazd pracowników medycznych. Radom zdecydował, że pracownicy tamtejszych szpitali, pogotowia ratunkowego, sanepidu oraz domów pomocy społecznej, będą mogli podróżować autobusami MPK bezpłatnie. Z udogodnienia będzie można skorzystać od połowy czerwca, a obowiązywać będzie do końca 2020 roku.

26 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 22074 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1384, a 61 osób zmarło.

16:30

W ostatnim czasie sporo mówi się o otwarci granic w różnej formie. Granice na terytorium Polski będą zamknięte przynajmniej do 12 czerwca. Inaczej wygląda to w Czechach. Premier Andrej Babiš poinformował, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 2 dni bez konieczności wykonywania testów na COVID-19 i bez obowiązku odbycia kwarantanny. Otwarte mają zostać również wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią. Granica z Polską pozostanie nadal zamknięta.

07:15

Po jednym dniu, przynajmniej oficjalnie, zakończyła 365. piesza pielgrzymka łowicka, którą wczoraj zatrzymała łódzka policja. Funkcjonariusze zatrzymali grupę kilkudziesięciu osób w miejscowości Słupia. Mł. asp. Justyna Florczak-Mikina ze skierniewickiej policji tłumaczyła Radiu Łódź, że interwencja mundurowych miała miejsce w związku z informacją, że po terenie powiatu porusza się grupy osób, które mogą nie stosować się do przepisów związanych z bezpieczeństwem sanitarno-epidemiologicznym. Wszystkich uczestników wylegitymowano i kazano im się rozejść. Brak informacji, czy nałożono jakieś mandaty dla osób, które nie posiadły zakrytych ust i nosa.

25 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 21631 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1368, a 58 osób zmarło.

19:15

České dráhy (Koleje Czeskie) odmroziły części swoich połączeń międzynarodowych. Ekspresy Berliner wyruszyły na trasie z Pragi do Drezna i Berlina po koronawirusowej przerwie. Czeski państwowy przewoźnik wraz z niemieckim Deutsche Bahn (Koleje Niemieckie) uruchomił trzy pary połączeń między dwiema stolicami. Pociągi będą początkowo zestawione bez wagonów restauracyjnych. W dalszej kolejności pociągi mają kursować także do Austrii (do Wiednia, Grazu, Linzu) i na Słowację (do Żyliny i Bratysławy). O wznowieniu połączeń do Polski na razie przewoźnik nie wspomina. Jednak w opublikowanym polskim rozkładzie jazdy na korektę wakacyjną (od 15.06), założono przywrócenie części kursów sprzed epidemii.

24 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 21326 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1348, a 58 osób zmarło.

14:00

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, w związku z epidemią koronawirusa, wprowadza nowe regulacje. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, w ciągu maksymalnie trzech tygodni rozpocznie się instalacja bezdotykowych dezynfektorów w pojazdach MPK Poznań. Urządzenia zostaną zamontowane przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach i tramwajach.

23 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 20931 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1324, a 58 osób zmarło.

11:35

Prawie o połowę spadła liczba wypadków w województwie łódzkim możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej. Od 20 marca do 17 maja na terenie całego województwa doszło do 2789 zdarzeń. W tym samym czasie, ale rok wcześniej policja odnotowała ich aż 4803. Funkcjonariusze tłumaczą, że puste drogi podczas epidemii koronawirusa spowodowały, że kierowcy zwracali uwagę na zasady ruchu drogowego.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

22 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 20619 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1316, a 51 osób zmarło.

08:10

Spółka Centralny Port Komunikacyjny niedawno tłumaczyła, że epidemia koronawirusa nie stanowi przeszkody w realizacji projektu. Porozumienie w sprawie współpracy Polski i Wielkiej Brytanii podpisał wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott. Brytyjczycy pomogą w planowaniu infrastruktury kolejowej i lotniskowej. Doradzą również w sprawie tworzenia Airport City.

21 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 20143 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1279, a 51 osób zmarło.

09:00

Odmrażanie transportu publicznego trwa. Od najbliższego poniedziałku (25 maja) ma nastąpić stopniowe przywracanie kursowania pociągów Polregio w Małopolsce. Pasażerowie będą mogli pojechać do Zakopanego, Chabówki, Rzeszowa, Nowego Sącza czy Tarnowa. Bieżący rozkład jazdy dostępny jest w Portalu Pasażera.

20 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 19739 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1273, a 51 osób zmarło.

17:05

Państwowy przewoźnik autobusowy PKS Polonus od poniedziałku (25 maja) wznowi część swoich połączeń. Będą to kursy lokalne na obszarze Piaseczna i Nowego Dworu Mazowieckiego. Zostanie także przywrócone funkcjonowanie dworca autobusowego Warszawa Zachodnia, otwarte zostaną m.in. kasy biletowe i informacja dla pasażerów.

19 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 19268 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1257, a 49 osób zmarło.

20:45

Czy firmie Nextbike Polska, która zarządza takimi systemami jak Wrocławski Rower Miejski czy stołeczne Veturilo, grozi upadłość? Zarząd spółki podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Jak czytamy w oświadczeniu, takie działanie ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki Nextbike Polska, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości. To wszystko pozwoli na utrzymanie płynności finansowej, a także obsługę 39 systemów rowerów miejskich.

07:30

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w niedzielę w Polsat News, że jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to miejsce obecnie, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Obecnie kontrola graniczna na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej – z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami zostaje utrzymana do 12 czerwca. Czesi wkrótce chcą otworzyć swoje granice z Niemcami, Austrią i Słowacją. Polski na tej liście jeszcze nie ma.

18 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 18885 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1251, a 48 osób zmarło.

17:05

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zastanawia się nad rezerwacją miejsc na przejazdy w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Polregio. Urzędnicy tłumaczą, że wprowadzenie rezerwacji ma zapewnić wypełnienie zaleceń związanych ze zwiększeniem limitów, ale nadal z ograniczeniem liczby pasażerów w pociągu. Czy i ewentualnie kiedy miejscówki miałby obowiązywać w pomorskich pociągach, nie wiadomo.

07:55

Od dzisiaj zmiany w podróżowaniu komunikacją miejską w całej Polsce. W autobusie, tramwaju, trolejbusie, wagonie metra czy w pociągu może podróżować teraz tylu pasażerów, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu. Organizatorzy transportu mogą podjąć decyzję czy wprowadzą nowe regulacje, czy pozostawią wcześniejsze obostrzenia (połowa wszystkich miejsc siedzących).

17 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 18529 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1240, a 48 osób zmarło.

12:35

Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o przedłużenie do 15 czerwca ograniczenia dotyczącego podróży do Unii Europejskiej. Według KE znoszenie ograniczeń w podróży powinno odbywać się etapami, a kontrole na granicach wewnętrznych – pomiędzy państwami członkowskimi oraz państwami stowarzyszonymi w ramach strefy Schengen – należy znosić stopniowo i w sposób skoordynowany.

16 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 18257 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1234, a 47 osób zmarło.

16:40

Kolejny kolejowy przewoźnik odmraża swoje kolejowe połączenia. Warszawska Kolej Dojazdowa od poniedziałku (18 maja) będzie kursować według rozkładu sprzed początku epidemii koronawirusa. Przewoźnik chce uniknąć nadmiernego zatłoczenia w pojazdach przy obecnych obostrzeniach.

11:25

PKP Intercity wznawia komercyjne połączenia kategorii Express InterCity Premium, które obsługiwane są pociągami Pendolino. Od przyszłego piątku (22 maja) będą realizowane wybrane kursy pomiędzy Krakowem, Warszawą a Trójmiastem. W przywróconych połączeniach nie będzie dostępna oferta gastronomiczna WARS, w tym poczęstunek dla pasażerów klasy pierwszej. Wszyscy pasażerowie pociągów EIP otrzymają pakiety ochrony osobistej, składające się z maseczki i rękawiczek jednorazowych oraz dwóch chusteczek dezynfekujących. Rozdawać je będzie obsługa pociągu.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

15 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 18016 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1227, a 46 osób zmarło.

17:40

Kontrola graniczna na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne dni – do piątku 12 czerwca. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, podpisał kolejną nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Jak informuje MSWiA granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: na granicy z Czechami – w 18, ze Słowacją – w 5, z Niemcami – w 16 czy z Litwą – w 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej Unii Europejskiej – przy wjeździe do Polski, nadal utrzymane zostaną ograniczenia dla cudzoziemców. Wyjątkiem są m.in. cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, posiadają Kartę Polaka lub prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium naszego kraju.

14 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 17615 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1219, a 45 osób zmarło.

16:50

Swoje połączenia powoli przywracają także Koleje Mazowieckie – największy przewoźnik regionalny w województwie mazowieckim. Od poniedziałku (18 maja) pojawią się kolejne połączenia na trasach: Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Wschodnia, Mrozy – Warszawa Zachodnia oraz Sochaczew – Warszawa Wschodnia.

07:35

Na tę decyzję premiera Mateusza Morawieckiego czekała cała branża transportowa. W trzecim etapie odmrażania gospodarki (od 18 maja) zmiany obejmą także limity w komunikacji publicznej. W autobusie, tramwaju, trolejbusie, wagonie metra czy w pociągu będzie mogło podróżować tylu pasażerów, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu. Tylko od decyzji organizatora transportu będzie zależało, czy pozostawi obecne obostrzenia (połowa wszystkich miejsc siedzących), czy wprowadzi też nowe.

13 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 17204 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1212, a 45 osób zmarło.

16:20

Kolej linowa na Czantorię, która ruszyła z początkiem maja jest nieczynna do odwołania. Okazało się, że u dwóch pracowników wykryto koronawirusa. Jak poinformował zarząd spółki pracownicy, którzy w ostatnim dniach mieli jakikolwiek kontakt z osobami zakażonymi, zostali poddani kwarantannie.

07:55

Rząd chce w okresie wakacyjnym otworzyć granicę dla turystów z niektórych krajów – dowiedziało się radio RMF FM. Na lipiec i sierpień rozważane są dwie opcje. Pierwsza: do Polski będą wpuszczani obcokrajowcy z Państw w których zarażeń koronawirusem jest najmniej lub gdzie testy są najpowszechniejsze. Druga: obcokrajowcy wjadą do Polski jeżeli będą mieli wykonany aktualny test na koronawirusa z wynikiem ujemnym.

12 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 16921 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1201, a 44 osób zmarło.

17:20

Najnowszy pomysł rządu na czas epidemii koronawirusa, to bon turystyczny. Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju, a jego zadaniem będzie wsparcie branży turystycznej. Bon o wartości 1000 zł będzie można przeznaczyć na noclegi w Polsce, a także na usługi touroperatorów, co z kolei ma pomóc pośrednio także muzeom czy lokalnym przewodnikom. W tym roku z budżet państwa ma pokryć 90 proc. wartości bonu.

08:05

Po majowym odmrożeniu niektórych obostrzeń, przewoźnicy kolejowi w regionie łódzkim także powoli poszerzają swoją ofertę. Spółka Polregio wznawia zawieszone połączenia między Łodzią a Warszawą oraz część połączeń Łodzi z Częstochową i Piotrkowem Trybunalskim przez Koluszki. Łódzka Kolej Aglomeracyjna w najbliższych dniach również ma wznowić zawieszone połączenia do stolicy, ale także do Tomaszowa Mazowieckiego czy Skierniewic.

11 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 16236 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1188, a 40 osób zmarło.

19:55

Czy jest szansa na szybkie otwarcie granic? Na szybkie może niekoniecznie i na pewno nie na dalekie podróże. Rząd szuka rozwiązań w tym temacie i na razie skłania się ku umożliwieniu wyjazdów Polakom do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli do Czech, Słowacji lub Węgier. W rozmowie z Rzeczpospolitą mówił o tym Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.

10 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 15996 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1178, a 40 osób zmarło.

14:15

Pomimo tak zwanego odmrażania gospodarki rząd przedłużył pewne obostrzenia. Do 23 maja obowiązuje zakaz wykonywania lotów pasażerskich w ruchu krajowym i międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wyjątkiem są loty czarterowe zaplanowane przed 15 marca oraz loty repatriacyjne oraz loty realizowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

9 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 15651 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1166, a 40 osób zmarło.

13:00

Epidemia koronawirusa wyhamowała budowę tunelu średnicowego w Łodzi. Gazeta Wyborcza Łódź informuje, że Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że budowa jest opóźniona o osiem miesięcy. PKP Polskie Linie Kolejowe podają także, że w trzecim kwartale tego roku, czyli do końca września, ruszą prace przy budowie dwóch podziemnych przystanków kolejowych – Łódź Śródmieście i Łódź Polesie.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

8 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 15336 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1157, a 40 osób zmarło.

17:15

Unia Metropolii Polskich, Polski Związek Pracowników Transportu Publicznego oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowały w czwartek (7 maja) wspólny list do premiera Mateusza Morawieckiego. Jego głównym tematem są utrzymujące się ograniczenia ilości przewożonych pasażerów. Chodzi o możliwość przewożenia jedynie tylu pasażerów ile wynosi połowa miejsc siedzących w autobusie, tramwaju czy trolejbusie. Organizacje branżowe wskazują, że przewoźnicy nie dysponuje taką ilością taboru, aby przy rosnącej liczbie pasażerów spełnić tak wyśrubowane restrykcje.

07:45

Po Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim kolejne miasto zdecydowało się ułatwić dojazd pracowników medycznych. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie od środy (6 maja) wysyła autobusy linii MED, które podwożą m.in. lekarzy, pielęgniarki czy laborantów do Szpitala Wielospecjalistycznego przy ul. Chełmońskiego. Rozkład jazdy nie jest nigdzie publikowany, ale został dostosowany do aktualnych dyżurów. Linia MED będzie kursowała do odwołania.

7 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 15047 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1157, a 39 osoby zmarły.

19:40

MPK Poznań w czasie epidemii koronawirusa obniża pensje swoich pracowników. Przewoźnik poinformował, że nie będzie to dotyczyło prowadzących autobusy i tramwaje, pracowników nadzoru ruchu oraz… kadry kierowniczej. Decyzja podjęta została w związku z trudną sytuacja finansową w okresie epidemii koronawirusa.

16:25

Koronawirus powoduje, że przewoźnicy muszą dostosować się do tej sytuacji. W Szczecinie wyjechał autobus z bezdotykowym urządzeniem do dezynfekcji rąk. Automatyczny dozownik, który ma posłużyć aż do 3 tys. aplikacji zdecydowało się przetestować Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe “Dąbie”. Wartość urządzenia to ponad tysiąc złotych.

08:10

Prawdopodobnie od poniedziałku, 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i autobusów z Czech do innych państw europejskich (np. do Austrii czy na Węgry). Nie będą to naturalnie wszystkie kursy dostępne przed połową marca. Na liście przywracanych połączeń nie będzie na razie Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wzdłużyło kontrolę graniczna na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do środy, 13 maja.

6 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 14740 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1155, a 36 osób zmarło.

19:00

Rok temu w kwietniu przez lotnisko im. Jana Pawła II w podkrakowskich Balicach, przewinęło się blisko 675 tys. pasażerów. Tymczasem jak czytamy w Gazecie Wyborczej, przez miniony miesiąc tego roku wyleciało z lotniska zaledwie… 52 pasażerów. Epidemia koronawirusa jest odczuwalna w każdej gałęzi “drzewa” transportowego.

17:45

Sanepid w Piotrkowie Trybunalskim poszukuje pasażerów busów, którzy podróżowali 28, 29 i 30 kwietnia o godz. 4.20 na trasie Adamów – Piotrków oraz o godz. 16.29 na trasie Piotrków – Adamów, 4 maja o godz. 4.20 na trasie Adamów – Piotrków oraz o godz. 18.25 na trasie Piotrków – Gorzkowice. Wymienionymi kursami podróżowała zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. pracownica Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żwirki w Piotrkowie Trybunalskim. U pozostałych pasażerów potencjalnie może wystąpić choroba COVID-19. Kontakt: 661 616 805 lub 44 647 76 26, 44 649 50 63, 44 647 64 98.

5 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 14431 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1088, a 35 osób zmarło.

19:35

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał pod koniec kwietnia, że możliwość wypożyczania rowerów miejskich będzie mogła wrócić w ciągu dwóch tygodni”. Słowa szefa polskiego rządu stają rzeczywistością. Od jutra (6 maja) znów będzie można korzystać z miejskich wypożyczalni. Warto przypomnieć, że pismo w sprawie przywrócenia wypożyczalni przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Unia Metropolii Polskich, a apel wystosowało aż dziewięć polskich organizacji prorowerowych.

13:20

Do 24 maja – Koleje Małopolskie a do 31 maja Arriva RP. To są najnowsze daty podane do publicznej wiadomości przez tych przewoźników. Obydwie spółki wskazują jako powód takich decyzji, panujący stanem epidemii oraz utrzymującą się nadal niską frekwencję w pociągach. Uczniowie nie chodzą do szkół, a podróżni znacznie rzadziej dojeżdżają do lotniska w Balicach.

07:50

PKP Intercity przywraca od środy (6 maja) usługę przewozu przesyłek konduktorskich w swoich pociągach oraz wprowadza nowe zasady przy przejazdach. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych zakup biletów jest możliwy tylko na 50 procent miejsc siedzących w danym w pociągu. Chodzi oczywiście o zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy podróżnymi. Przewoźnik przywraca również kilkanaście połączeń między innymi do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu. Część z nich kursuje na tzw. “linii łódzkiej”, czyli pomiędzy Łodzią a Warszawą. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-przywraca-czesc-polaczen.html

4 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 14006 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1068, a 34 osoby zmarły.

18:30

W ostatnich dniach dolnośląska policja aktywniej kontroluje liczbę pasażerów w pojazdach MPK Wrocław. Prezes tamtejszego przewoźnika, w rozmowie z Gazetą Wyborczą powiedział, że od początku wprowadzenia ograniczeń już siedem kontroli policyjnych zakończyło się wnioskiem do sądu skierowanym przeciwko kierowcom autobusów. Policyjne kontrole powodują także opóźnienia kursów, co wpływa na przejazdy pasażerów.

12:15

Pociągi Kolei Mazowieckich ze względu na epidemię koronawirusa będą nadal kursować według specjalnego rozkładu jazdy, który przewoźnik wprowadził od 4 do 17 maja. Ponadto wprowadzono dodatkowe połączenia na linii nr 2 Warszawa – Łuków (w szczycie porannym ) oraz na linii nr 6 Warszawa – Małkinia (w szczycie porannym i popołudniowym).

09:00

Sindbad, międzynarodowy przewoźnik autobusowy odmraża swoje kursy. Na razie będą to kursy do Niemiec, ale w miarę znoszenia zamknięcia granic będą to kolejne państwa. Z kolei FlixBus pierwsze swoje kursy krajowe chciałby realizować dopiero po 25 maja.

3 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 13693 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1049, a 34 osoby zmarły.

20:30

Solaris wstrzymał produkcję w swojej fabryce w Bolechowie pod Poznaniem, po tym jak stwierdzony został przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników. Zarząd firmy podjął decyzję o wstrzymaniu pracy oraz o dodatkowej dezynfekcji części produkcyjnych i socjalnych. dwudziestu pięciu innych pracowników trafiło do kwarantanny. W poniedziałek (4 maja) produkcja ma zostać wznowiona.

14:15

Pasażerowie pociągów aglomeracyjnych i regionalnych w Łodzi i województwie nie odczują łagodzenia obostrzeń. Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedłuża ograniczenia w realizacji niektórych kursów do 31 maja. Z kolei Polregio te ograniczenia oraz skrócenia relacji datuje aż do 13 czerwca.

12:00

Niedawno Kraków zasłynął z drastycznych cięć w komunikacji miejskiej w okresie koronawirusa. Teraz zasłynąć może także Wrocław. Od najbliższej środy (6 maja) wszystkie autobusy i tramwaje MPK Wrocław będą kursowały według rozkładów z dnia roboczego.

2 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 13375 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 1006, a 34 osoby zmarły.

12:25

Spółka Koleje Wielkopolskie poszła bardzo daleko w ograniczenia kursów. W związku z epidemią koronawirusa zostają one przedłużone do 29 sierpnia. Zmiany dotyczą wybranych kursów z Poznania do Gniezdna, Zbąszynka, Konina, Piły, Wągrowca czy Wolsztyna.

10:10

Do kompletu mamy kolejną transportową imprezę, której nie odbędzie w tym roku. To Czech Raildays 2020. Międzynarodowe Targi Technologii, Produktów i Usług Kolejowych w czeskiej Ostrawie, również zostały odwołane w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Dwudziesta pierwsza edycja ma być zorganizowana w dniach 15 – 17 czerwca 2021 roku.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong> <strong>Koronawirus info</strong>

1 maja 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 13105 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 972, a 33 osoby zmarły.

16:30

Kontrola graniczna na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – do środy, 13 maja. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, podpisał przed majówką nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Jak informuje MSWiA granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: na granicy z Czechami – w 18, ze Słowacją – w 5, z Niemcami – w 16 czy z Litwą – w 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej Unii Europejskiej – przy wjeździe do Polski, nadal utrzymane zostaną ograniczenia dla cudzoziemców. Wyjątkiem są m.in. cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, posiadają Kartę Polaka lub prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium naszego kraju.

13:15

Sanepid w Łodzi poszukuje pasażerów, którzy 30 kwietnia podróżowali autobusem MPK Łódź linii 76 (na odcinku od ul. Św. Teresy do ul. Retkińskiej). Dotyczy to kursu pomiędzy godz. 8.00 a 9.00. Wymienioną linią podróżowała osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. U pozostałych pasażerów potencjalnie może wystąpić choroba COVID-19. Kontakt: 42 253-99-50 (do godz. 17:00) lub 600-242-646 i 881-565-393 (całodobowo).

11:00

Trwa tegoroczny weekend majowy, który zdecydowanie będzie różnił się od tych poprzednich. Przewoźnicy kolejowi w całej Polsce nadal ograniczają swoje kursy, stąd wypad tym środkiem transportu może być prawdziwym wyzwaniem. Nawet gdyby się udało gdzieś pojechać, to nie można korzystać z hotelów czy pensjonatów. Takie obiekty pozostają nieczynne do niedzieli. Po otwartych parkach, czy lasach można jeździć własnym rowerem, ale trzeba pamiętać o zakryciu ust i nosa. Nadal nieczynne są samorządowe wypożyczalnie rowerów miejskich.

00:05

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 12877 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 970, a 30 osób zmarło.

aktualizacja: 07:19:46

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY