inwestycje kolej tunel średnicowy

Tunel średnicowy w Łodzi. Komora startowa przy ul. Stolarskiej z lotu ptaka [10.11.2020 r.]

fot. Youtube, Piotr Papiernik

Dzięki serwisowi YouTube znów możemy podglądać postępy przy budowie komór startowych kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi. Muszę przyznać, że na terenie pomiędzy ulicami Odolanowską a Stolarską dzieje się naprawdę dużo. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to z perspektywy całej inwestycji jest to dość kluczowe miejsce. To początek drążenia tunelu w stronę dworca Łódź Fabryczna oraz koniec drążenia tunelów od strony Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca.

Całkowicie gotowa jest już obudowa 26-metrowej komory startowej oraz jej płyta denna. Nie oznacza to, że maszyna TBM będzie mogła zostać już tam przeniesiona. Potrzebna jeszcze jest konstrukcja, która pomoże na osadzenie głównej części urządzenia z tarczą skrawającą, która do końca roku ma zostać uruchomiona. Dość imponująco wygląda ta część placu budowy, gdzie składowane są części tzw. tunelownicy. Generalnie nie są to już pojedyncze elementy, ale złożone w całość konstrukcje, które będą łączone w komorze startowej.

Zamontowane są tam m.in. taśmociągi, pomieszczenia obsługi czy pojemniki na substancje potrzebne do obkładania konstrukcji tunelu. Z góry tego nie widać, ale jest to ogromna maszyna ważąca 1560 ton. Cały czas trwa także wybieranie ziemi pomiędzy murami oporowymi oraz budowa drugiej komory po zachodniej stronie terenu. Jej zarys wskazuje szara substancja, która wpuszczana jest wgłąb ziemi. Jak 10 listopada 2020 roku wyglądała komora startowa przy ul. Stolarskiej z lotu ptaka? Zobaczycie to w kolejnej relacji wideo na kanale Piotra Papiernika.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY