bilety i taryfy komunikacja miejska pasażerowie

Pabianice zawstydziły Łódź. Wydłużony czas biletów jednorazowych dopiero od marca 2022 roku

źródło: Urząd Miasta w Pabianicach

Kiedy zakończyliśmy świąteczny slalom pomiędzy śledzikiem, pierogami czy makowcem pora wrócić do rzeczywistości. Także tej komunikacyjnej rzeczywistości. Bohaterem poniedziałkowego przebudzenia został Urząd Miasta w Pabianicach. Na facebookowym profilu KomunikacjaPabianice.pl pojawił się pewien wpis, którego mieszkańcy stolicy regionu próżno mogli szukać na komunikacyjnych stronach Urzędu Miasta Łodzi.

W tekście opublikowanym na kwadrans przed godziną 9:00 możemy przeczytać: MPK-Łódź Sp. z o.o. poinformowało, że od 1 stycznia 2022 r. nie będą obowiązywały wydłużone czasy dla biletów jednorazowych. Oznacza to, że bilet za 3,00 zł (ulgowy 1,50 zł) będzie ważny przez 20 minut (zamiast 40), a bilet za 3,80 zł (ulgowy 1,90 zł) będzie obowiązywał przez 40 minut (zamiast przez godzinę). Od 1 stycznia podrożeją bilety ZKM Łask.

Tym sposobem okazało się, że MPK Łódź poinformowało Urząd Miasta w Pabianicach, który z kolei poinformował swoich pasażerów o ważniej zmianie. O zmianie, o której swoich mieszkańców nie poinformował oficjalnie Urząd Miasta Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu czy MPK Łódź. Na stronie Lodz.pl tekst pojawił się dopiero o godz. 15:17. Prawie godzinę później udostępniono ten tekst na facebookowym profilu miejskiego przewoźnika. Co to dużo komentować, Pabianice zawstydziły Łódź!

fot. Daniel Siwak

Gdyby jeszcze ktoś nie wiedział, to od kilku lat mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z biletów czasowych z wydłużonym czasem przejazdu – z 20 do 40 minut i z 40 do 60 minut. To taki bonus dla pasażerów, który ma rekompensować utrudnienia w czasie obecnych i przyszłym remontów łódzkich dróg. Jednak bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi z wydłużonym czasem przejazdu, tracą bonusową ważność 31 stycznia 2021 roku.

Weryfikując tę całą sytuację okazało się bowiem, że wydłużony czas przejazdu na biletach jednorazowych był powiązany z uchwałą o zmianie taryfy Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi. Jednak jak już wiemy, nowa taryfa biletowa nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Nie udało się tego sformalizować na Radzie Miejskiej do końca roku, winny ponoć NSZZ „Solidarność”, który nie przedstawił swojej opinii na czas. Kolejne podejście będzie w nowym roku. Magistrat prognozuje, że nowa uchwała może wejść w życie dopiero od 1 marca 2022 roku.

Z uwagi na to w styczniu i lutym nie będzie możliwości korzystania z wydłużonego czasu ważności biletów. Bilet za 3,00 zł (normalny) i 1,50 zł (ulgowy) będzie znów ważny tylko przez 20 minut (zamiast przez 40 minut). Natomiast bilet za 3,80 zł (normalny) i 1,90 zł (ulgowy) będzie obowiązywał przez 40 minut (zamiast przez 60 minut). Kwestia szybkości informacji, której zabrakło to jedno. Druga sprawa to konsekwencje dla pasażerów. Szczególnie jest to istotne dla osób, które łączą podróże autobusami i tramwajami oraz koleją.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY