bilety i taryfy kolej pasażerowie

Podwyżka cen biletów PKP Intercity od 13 stycznia. Znika oferta weekendowa, droższe bilety okresowe

fot. Daniel Siwak

Państwowy przewoźnik poinformował 7 stycznia, że od połowy miesiąca wprowadzi podwyżkę cen biletów jednorazowych i okresowych. Spółka PKP Intercity tłumaczy, że ceny wzrosną, bo rosną koszty energii energii elektrycznej, modernizacji taboru, przebudowy zapleczy technicznych dla pociągów. Zmieniać się też mają… oferty przewoźników regionalnych, z którymi państwowa spółka raczej nie konkuruje. Zmiany na pewno odbiją się na liczbie przewożonych pasażerów.

Urealnienie cen biletów było też konieczne w ocenie PKP Intercity, bo ostatnia duża zmiana cennika wprowadzona została blisko dekadę temu. W taryfie 2022 utrzymanych zostanie pięć progów cenowych, z czego trzy przewidziano dla tzw. kategorii ekonomicznych – TLK i IC. Jak tłumaczy przewoźnik pierwsze trzy to cena bazowa z upustem 15, 30 lub 45%. Ostatnie dwa progi – obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIC i EIP – są stałe. Cena bazowa po zmianach wyniesie 169,00 zł (EIP), 149,00 zł (EIC) i 69,00 zł (TLK, IC).

Na przykładzie linii łódzkiej pokażę skalę zmian. Bilet jednorazowy na odcinku Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna określono na kwotę 41,00 zł (2KL) oraz 53,00 zł (1KL). Daje to podwyżkę o 6,00 zł na “dwójce” i 7,00 zł na “jedynce”. Naturalnie zmianie ulegną także ceny biletów okresowych – tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych, dzięki którym wiele osób dojeżdża do szkoły czy pracy. Dla porównania bilet miesięczny na odcinku Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna będzie kosztował 527,00 zł (2KL) i 845,00 zł (1KL). To zmiana o 62,00 zł (2KL) i 179,00 zł (1KL).

fot. Daniel Siwak

Przewoźnik nadal utrzymał podział w kwestii miejscówek. Obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie dotyczyła elektrycznych zespołów trakcyjnych ED160 “Flirt”, ED161 “Dart” i ED250 “Pendolino” oraz spalinowych zespołów trakcyjnych SN84. Z tego obowiązku wyjęte zostaną nadal wszystkie składy obsługiwane tradycyjnymi wagonami. Tam miejsce będzie można zająć do czasu zgłoszenia się pasażera z wykupioną miejscówką. Lista kursów z obowiązkową rezerwacją znajduje się na stronie www.intercity.pl.

Bilet weekendowy zastąpi bilet “środkowotygodniowy”

Z tej decyzji PKP Intercity wielu podróżników nie będzie szczególnie zadowolona. Od 13 stycznia znika dość popularny “Bilet weekendowy” i “Bilet weekendowy MAX”, którymi można było przejechać od godz. 19:00 w piątek do godz. 6:00 w poniedziałek. Teraz dostępna będzie nowa oferta “Multiprzejazd” oraz “Multiprzejazd Max”. Zmieni się przede wszystkim zakres, bo podróże będzie można realizować od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek.

Z biletem w ofercie “Multiprzejazd” będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2KL za 119,00 zł oraz w 1KL za 159,00 zł. Natomiast oferta “Multiprzejazd Max” obejmie przejazd wszystkimi pociągami PKP Intercity (TLK, IC, EIC i EIP) za 239,00 zł (2KL) oraz za 396,00 zł (1KL). Na kursy, w których rezerwacja miejsc jest nieobowiązkowa, posiadacz biletu w nowej ofercie może zajmować fotel do czasu zgłoszenia się pasażera z miejscówką. W składach z obowiązkową rezerwacją miejsc należy posiadać nieodpłatną miejscówkę zakupioną przed rozpoczęciem podróży. Więcej informacji o tej ofercie znajdziecie na stronie www.intercity.pl.

OPŁATY DODATKOWE ZA BRAK ULGI LUB WAŻNEGO BILETU

Opłata dodatkowa wystawania jest w formie blankietu Wezwania do zapłaty, potocznie nazywanego “mandatem”, którym de facto nie jest. Konduktor lub kierownik pociągu wystawia ją na podstawie okazanego dokumentu tożsamości w przypadku:
– braku ważnego biletu na przejazd pociągiem lub przewóz rzeczy i zwierząt;
– braku dokumentu uprawniającego do ulgi na przejazd pociągiem;
– braku uprawnień do ulgi wskazanej na bilecie na przejazd pociągiem.

Uwaga! W przypadku konieczności wystawienia Wezwania do zapłaty, nieokazanie dokumentu tożsamości pracownikowi drużyny konduktorskiej będzie skutkowało wezwaniem patrolu policji, w celu identyfikacji pasażera.

OPŁATY DODATKOWE I MANIPULACYJNE
TERMIN PŁATNOŚCI
RODZAJ OPŁATY
normalna w pociągu
do 14 dni
Opłata za BRAK WAŻNEGO BILETU 750,00 zł 150,00 zł 187,50 zł
Opłata za BRAK DOKUMENTU DOTYCZĄCEGO ULGI
600,00 zł 120,00 zł 150,00 zł
Opłata za BRAK BILETU NA PRZEWÓZ RZECZY/ZWIERZĄT
300,00 zł 60,00 zł 75,00
Opłata za ZATRZYMANIE POCIĄGU 2250,00 zł
OPŁATA MANIPULACYJNA za anulowanie 26,00 zł

* Jeżeli pasażer opłaci Wezwanie do zapłaty na miejscu, czyli w pociągu, to opłata zostanie obniżona o 80 procent.
** Jeżeli pasażer nie opłaci Wezwania do zapłaty na miejscu, ale zrobi to do 14 dni od dnia przejazdu, to opłata zostanie obniżona o 75 procent.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY