bilety i taryfy kolej komunikacja miejska

PKP Intercity honoruje bilety łódzkiej komunikacji, bo honoruje je ŁKA. I dla pasażerów to tyle konkretów!

fot. Daniel Siwak

Wracam do tematu honorowania biletów łódzkiej komunikacji miejskiej w pociągach PKP Intercity, o którym pisałem na blogu ponad dwa tygodnie temu. 1 marca na profilach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na Facebooku i Twitterze pojawił się nowy schemat, który przedstawiał obszary honorowania biletów ŁKA i PKP Intercity w aglomeracji łódzkiej. We wspomnianej grafice obszar zaznaczony na żółto został opisany jako: Masz bilet MPK – jedziesz ŁKA i PKP IC. Tylko państwowy przewoźnik nie był do tej pory zainteresowany przyłączeniem się do honorowania.

Jest tak nadal, co potwierdził już w poprzednim tekście przedstawiciel Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. To komunikacyjny urząd odpowiada za coroczne zawieranie umów z Łódzką Koleją Aglomeracyjną i Polregio na dwustronne i pełne honorowanie biletów w pociągach oraz autobusach i tramwajach. Z kolei przedstawicielka PKP Intercity wyjaśniła, że umowa z Łódzką Koleją Aglomeracyjną na honorowanie obejmuje wszystkie ważne bilety na przejazd w pociągach ŁKA na określonych odcinkach, także bilety LTZ uznawane w pociągach samorządowego przewoźnika. Dzięki temu wiemy chociaż, że honorowanie biletów łódzkiej komunikacji miejskiej w pociągach dalekobieżnych rzeczywiście istnieje.

Ponieważ jestem wielkim zwolennikiem integracji taryfowych, a jeszcze większym właściwego informowania podróżnych, znów musiałem dopytać przewoźników. Interesowała mnie odpowiedź na dwa istotne pytania: gdzie pasażer ma szukać zasad honorowania biletów LTZ w Łodzi w pociągach PKP Intercity oraz dlaczego grafiki ŁKA są jednym źródłem informacji o wspomnianym honorowaniu? – Przyjęta jest zasada, że informację szczegółową o honorowaniu biletów dla podróżnych podaje do wiadomości przewoźnik, którego bilety są honorowane. Dlatego szczegółowe informacje podała Łódzka Kolej Aglomeracyjna – wyjaśniła Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity.

fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Po takiej informacji zwrotnej trudno w wyjaśnieniu sprawy było już pominąć Łódzką Kolej Aglomeracyjną. – Jako przewoźnik lokalny promujemy zasady honorowania na obszarze aglomeracji łódzkiej. Naszym celem było zapewnienie pasażerom jak najlepszych warunków podróżowania, tym bardziej, że na wspólnych liniach w województwie łódzkim prowadzona jest modernizacja infrastruktury kolejowej – przekazała Joanna Osińska, rzeczniczka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że ciężar informowania (zapewne w związku z zawartą umową – przyp. autora) został przerzucony na samorządowego przewoźnika z Łodzi.

Czwarty tydzień bez precyzyjnej informacji

Współpraca dwóch spółek kolejowych, między innymi przy wzajemnym honorowaniu biletów, nie jest czymś nowym. Oczywiście wszystko jest dobrze, o ile pasażerowie mają pełną informację. Problem w tym, że nadal nigdzie nie ma opisanych zasad i zakresu honorowania biletów łódzkiej komunikacji w pociągach PKP Intercity. Poza schematem umieszczonym w mediach społecznościowych ŁKA, na stronie internetowej PKP Intercity informacji brak. Podobne braki są na stronie internetowej Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nie do końca rozumiem dlaczego czwarty tydzień jest taki ogromny problem z przygotowaniem krótkiej informacji?!

Opierając się jedynie na grafikach z Facebooka i Twittera wynika, że z łódzkim biletem miejskim, pociągami kategorii TLK i IC można podróżować tylko po Łodzi. Jest to obszar ograniczony przystankami: Łódź Lublinek, Łódź Radogoszcz Zachód, Łódź Radogoszcz Wschód i Łódź Andrzejów. Jest to w ogóle honorowanie jednostronne, co oznacza, że na bilecie PKP Intercity nie można pojechać autobusem czy tramwajem MPK Łódź. Nie mam też pewności jak wygląda kwestia przejazdu na Wspólnym Bilecie Aglomeracyjnym oraz Wspólnym Bilecie Łódzko-Pabianckim i Wspólnym Bilecie Łódzko-Zgierskim.

fot. Daniel Siwak
Jak powinien zachować się pasażer?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Teoretycznie PKP Intercity potwierdziło, że w ramach umowy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną (która też to potwierdziła) honorowane są bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi. Praktycznie, przez braki w publikowanych informacjach podróżny nie ma jak zapoznać się ze wspomnianymi zasadami. Ma to istotne znaczenie w sytuacjach spornych, które zawsze mogą się pojawić. Poza tym drużyny konduktorskie PKP Intercity nadal (na przeddzień publikacji tego tekstu) nie posiadają wytycznych dotyczących przejazdu.

Jeżeli jakiś pasażer otrzyma w pociągu PKP Intercity wezwanie do zapłaty za przejazd na bilecie znanym z pojazdów MPK Łódź, musi złożyć do państwowego przewoźnika odwołanie. Prócz kas biletowych można to zrobić w bardzo wygodny sposób, czyli przez formularz internetowy na stronie www.intercity.pl. Kopię wygenerowanego zgłoszenia reklamacyjnego (plik PDF) PKP Intercity można przesłać także do wiadomości Urzędu Transportu Kolejowego. Korespondencję elektroniczną można kierować na adres mailowy: pasazer@utk.gov.pl lub poprzez platformę ePUAP na adres: /UTK/SkrytkaESP.

Poza tym w przypadku pytań czy wątpliwości co do zasad przejazdu, warto skontaktować się z infolinią ŁKA – telefonicznie: 887 879 980 (w godz. 7:00 – 19:00) lub e-mailowo: informacja@lka.lodzkie.pl. Mam nadzieję, że chociaż tam konsultanci wiedzą więcej.

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY