informacja pasażerska organizacja komunikacji pasażerowie

Rok bez mapy komunikacji miejskiej w Łodzi. Ale ma być już jesienią, i to stworzona od podstaw

materiały Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi

Cieszę się bardzo, że tak szybko mogę powrócić do ważnego tematu dla podróżnych, czyli związanego z informacją pasażerską w łódzkim transporcie. Ten gościł już na łamach bloga miesiąc temu. Wtedy nawiązując do mojego tekstu z “Wyborczej” pytałem: dlaczego od roku nie ma mapy komunikacji miejskiej w Łodzi? Zresztą teraz mi się przypomniało, że dekadę temu też mnie to interesowało i nawet znalazłem ciekawą mapę. Żeby nie mnożyć wątków, wstawiłem wcześniej link do tekstu, w którym możecie o tym przeczytać. I tutaj wróćmy do bieżącej sprawy.

Ci co nie wiedzieli, że mamy mapę komunikacji miejskiej dla całej aglomeracji, już o tym wiedzą. Chociaż na razie i tak nigdzie jej nie znajdą. Ci, którzy mieli pojęcie o jej istnieniu być może czekali na nową aktualizację. Jednak się nie doczekali. Sprawą zajął się radny Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Anielak, w połowie lutego 2024 roku złożył interpelację do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Z marcowej odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że mapy nie ma ze względu na częste zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, związane z kolejnymi etapami inwestycji w Łodzi. Kto by się spodziewał?

fot. Daniel Siwak
Całkowicie nowa mapa komunikacji miejskiej w Łodzi

I wydawało by się, że na tym temat na razie się zakończył, bo niezbędna będzie finalizacja wszystkich inwestycje w mieście. Jednak tak się nie stało. Radny Tomasz Anielak ponownie złożył interpelację do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Miało to miejsce w połowie kwietnia 2024 roku. Poprosił w niej o ponowne udostępnienie mieszkańcom mapy komunikacji miejskiej. Stwierdził w niej, że przykład braku prostego schematu przez okres pół roku, wskazuje na chaotyczne prowadzenie prac inwestycyjnych, utrudniające w znacznym stopniu korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom naszego miasta. Radny PiS poprosił też o orientacyjny termin publikacji nowej grafiki. Znowu odpowiedzi udzielił sekretarz miasta Wojciech Rosicki.

Rosicki przekazał dla wszystkich pasażerów ważną informację w tej sprawie. Otóż internetowy schemat, który mogliby zobaczyć mieszkańcy i turyści wymaga zaprojektowani od podstaw, w sposób ułatwiający częstszą jego aktualizację. W związku z tym – jak wyjaśnia sekretarz miasta – “schemat komunikacyjny aglomeracji łódzkiej w nowej formie prezentacji powinien pojawić się na stronie internetowej we wrześniu bieżącego roku“. Co warto przypomnieć początek września i października, to w ostatnich latach czas, w którym rozkłady jazdy wracają do okresu sprzed letniego wypoczynku łodzian. Przynajmniej w teorii, bo z praktyką bywa różnie.

materiały Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi

Pierwszą interpelację radnego Tomasza Anielaka z 15 lutego 2024 roku można przeczytać TUTAJ, natomiast odpowiedź sekretarza Wojciecha Rosickiego z 5 marca br. znajduje się TUTAJ.

Informacja w Łodzi (nadal) nie taka pasażerska

Odkąd zajmuje się tematyką transportową, a będzie to już grubo ponad dekadę, zawsze uważałem, że informacja pasażerska jest bardzo ważna. Oczywiście przez ten czas zmieniła się technologia oraz przyzwyczajenia pasażerów, którzy często sięgają do swoich telefonów. Stąd bardzo podkreślałem, że regularna publikacja od 2017 roku takiej mapy była bardzo dobrą decyzją urzędników. To wielki plus reformy komunikacyjnej “Łódź Łączy”!

Wszystko skończyło się jednak w 2023 roku, a dokładnie na grafice aktualnej na kwiecień tegoż roku. Pomimo tego, że mamy w kalendarzu już 22 maja… 2024 roku, mapy aglomeracji czy też Łodzi nie ma na stronie Urzędu Miasta Łodzi. Jest za to niestety nieaktualny schemat połączeń nocnych datowany na 10 sierpnia 2023 roku. Tyle dobrego, że teraz chociaż wiemy, dlaczego grafik nie ma. Na nowe, być może lepsze, fajniejsze, trzeba będzie poczekać tych kilka miesięcy.


PODOBAJĄ CI SIĘ PORUSZANE TEMATY?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY