inwestycje pasażerowie tramwaje

Tramwaje MPK z Konstantynowa do Łodzi. Kolejne przygotowania do startu, po alei Włókniarzy tylko autobusami

fot. Daniel Siwak

Zgodnie z tym, co pisałem ponad dwa tygodnie temu, rozpoczyna się drugi etap przygotowań do wznowienia ruchu na trasie z Konstantynowa Łódzkiego do Łodzi. Wiemy już dokąd dojadą tramwaje na terenie Łodzi. Natomiast przez ostatnie dni prace remontowe toczyły się przy tzw. krzyżakach oraz na częściowo przy łukach z ulicy Legionów w aleję Włókniarzy. Do tego na wysokości stacji benzynowej zamontowano rozjazd, dzięki któremu tramwaje dwukierunkowe będą mogły kursować bez konieczności zawracania.

Ekipy MPK Łódź będą teraz pracować na drugiej połowie łuków z ulicy Legionów w aleję Włókniarzy. Do zamontowania są także dwie nowe zwrotnice po północnej stronie skrzyżowania. Poprzednie urządzania zostały zdemontowane rok temu ze względu – jak tłumaczył wówczas Zarząd Dróg i Transportu – na ich stan techniczny. Samo torowisko na ulicy Konstantynowskiej ma być w dobrym stanie, żeby mogły po nim znów kursować tramwaje. To też oznacza nadzieję, że z Zajezdni Muzealnej Brus wyjadą ponownie historyczne pojazdy.

Drugi etap prac. Zmiany tras MPK Łódź i objazdy

W związku ze wspomnianymi pracami od 1 czerwca autobusy linii 72A, 72B, 83, 97A, 97B, Z13 i N9, wrócą na swoje dotychczasowe trasy. Linie 97A i 97B znów zatrzymają się na przystanku Legionów – Włókniarzy (przy stacji benzynowej). Niestety, na utrudnienia muszą szykować się jednak mieszkańcy Teofilowa, Kochanówki, Żubardzia czy Kozin. Chodzi o to, że linie 8 i 16 przez około miesiąc nie będą kursowały po alei Włókniarzy od ul. Limanowskiego do ul. Kopernika. Za dwie linie tramwajowe zostanie uruchomiona jedna linia autobusowa.

Linie 72A, 72B, 83, 97A, 97B, 100, Z13, N9: z krańcówek Janów, plac Mikulskiego, Dworzec Łódzka Kaliska, Łódzka Informacja Turystyczna, Dąbrowa Niższa i Kościuszki Zielona prosto ulicą Legionów przez skrzyżowanie z aleją Włókniarzy.

Linia 8: z krańcówki Teofilów ulicą Limanowskiego do skrzyżowania z aleją Włókniarzy bez zmian, dalej ulicami: Limanowskiego, Zachodnią, aleją Kościuszki i aleją Mickiewicza. Tam następuje powrót na właściwą trasę.

Linia 16: z krańcówki Dworzec Łódź Dąbrowa ulicą Kopernika do skrzyżowania z aleją Włókniarzy bez zmian, dalej aleją Włókniarzy do skrzyżowania z aleją Bandurskiego i w kursach skróconych aleją Bandurskiego i ulicą Bratysławską do krańcówki Karolew.

Linia Z8: ŁANOWA TRAKTOROWA – Łanowa, Bielicowa, Aleksandrowska, Woronicza, Wielkopolska, Lutomierska, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego, Maratońska – DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA – Maratońska, al. Bandurskiego, al. Włókniarzy, Lutomierska, Wielkopolska, Helska, Brukowa, Aleksandrowska, Traktorowa, Łanowa – ŁANOWA TRAKTOROWA

Na stronie MPK Łódź dostępne są już rozkłady. Linie 8 i 16 pozostają bez zmian w godzinach kursowania. Natomiast linia zastępcza Z8 będzie kursowała z częstotliwością co 10/18 minut – w dni robocze oraz co 15/20 minut w weekendy i święta. W stosunku do takich samych zmian z czerwca 2023 roku wydłużona została trasa. Teraz autobusy dojadą w rejon ronda Havla, czyli do skrzyżowania ulic Traktorowej i Łanowej. Oddany w kwietniu 2022 roku przystanek będzie po raz pierwszy miał okazję przyjąć pasażerów

Jeżeli chcemy jechać linią Z8 w kierunku dworca Łódź Kaliska, to z tramwajów linii 2, 5 i 8 można przesiąść się w obrębie przystanku tramwajowego i autobusowego Aleksandrowska – Bielicowa. Z kolei, jeżeli jedziemy “zetką” w stronę osiedla Teofilów, to najwygodniej będzie przesiąść się na tramwaje wysiadając na przystanku Traktorowa – Aleksandrowska. W obydwu przypadkach do pokonania jest kilkadziesiąt metrów przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Kolejnego etapu nie będzie, od razu pojadą tramwaje do Konstantynowa

Wstrzymanie ruchu tramwajów linii 8 i 16 po alei Włókniarzy oznacza, że więcej wyłączeń ruchu już nie będzie. Przez najbliższy miesiąc ekipy MPK Łódź będą także usuwać tymczasowe przystanki autobusowe wzdłuż ulicy Konstantynowskiej. Przystanki przy alei Unii, ZOO i przed ulicą Krakowską zostały wybudowane na nieużywanym torowisku. Z początkiem lipca linia 43A ma być już obsługiwana tramwajami, a nie jak dotąd, autobusami. Linia będzie kursować z Parku Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim do skrzyżowania Legionów – Włókniarzy w Łodzi.

W obrębie tymczasowej krańcówki będzie można przesiąść się na tramwaje linii 8 i 16 – zarówno w kierunku Teofilowa, jak i Widzewa i Dąbrowy. Częstotliwość “ósemki” pozwoli na pewno szybko znaleźć się w rejonie ulicy Piotrkowskiej. Dostępne będą też autobusowe linie 72A, 72B, 83, Z13, którymi dalej można dostać się na Janów (przez aleję Politechniki), Plac Mikulskiego (okolice Parku 3 maja) oraz na Dąbrowę (częściowo wzdłuż trasy zawieszonej linii 13). Wjazdy na trasę i zajazdy do zajezdni będą odbywać się przez przejazd do krańcówki Dworzec Łódź Żabieniec i powrót z niej. Nie znamy jeszcze ustaleń dotyczących obsługi odcinka w kierunku Lutomierska.

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY