autobusy organizacja komunikacji pasażerowie

W lipcu otwarcie trasy z Konstantynowa do Łodzi. Pasażerów MPK czeka mała rewolucja

fot. Daniel Siwak

Mniej więcej w połowie maja Zarząd Dróg i Transportu wraz z MPK Łódź rozpoczęli pierwszy etap przygotowań do wznowienia ruchu na trasie z Konstantynowa Łódzkiego do Łodzi. Najpierw w rejonie przystanku Legionów – Włókniarzy zamontowano rozjazd międzytorowy dla tramwajów dwukierunkowych. Potem odchwaszczono torowisko i perony, a na końcu rozpoczęła się wymiana części łuków na samym skrzyżowaniu.

Z kolei wraz z początkiem czerwca ekipy miejskiego przewoźnika zaczęły pracować na drugiej połowie łuków z ulicy Legionów w aleję Włókniarzy. Montują tam przede wszystkim dwie nowe zwrotnice po północnej stronie skrzyżowania. Najnowsza odsłona tych prac rozpoczęła się dzisiaj, gdzie rozbierane będą przystanki autobusowe, tymczasowo wybudowane na torowisku wzdłuż ulicy Konstantynowskiej. W międzyczasie trwały i trwają prace przy przebudowie trasy.

W lipcu otwarcie trasy do Konstantynowa. Jakie będą zmiany w kursowaniu MPK?

Oczywiście mamy na razie do czynienia jedynie z przygotowaniami. Jednak pasażerowie z Konstantynowa Łódzkiego i Łodzi zastanawiają się, jak będą wyglądały trasy autobusów i tramwajów? No, może akurat co do tramwajów nie ma tylu znaków zapytania, bo w sumie trasa jest jedna. Więcej pytań pojawia się odnośnie połączenia w kierunku Lutomierska. Ale po kolei o tym, czego dowiedziałem się w ostatnich dniach.

Linia 43: KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (PL.AC WOLNOŚCI) – Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Konstantynowska, Legionów – LEGIONÓW WŁÓKNIARZY
LEGIONÓW WŁÓKNIARZY – Legionów, Konstantynowska, Konstantynów Łódzki: Łódzka, Jana Pawła II – KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (PL.AC WOLNOŚCI)

W tym przypadku zaskoczenia nie ma, bo realizowany jest plan, o którym wspominałem tutaj już w kwietniu. A jeszcze wcześniej pisałem o tym w “Wyborczej”. Między tymczasową krańcówką na przystanku Legionów – Włókniarzy a placem Wolności w Konstantynowie Łódzkim pojedzie linia 43. Ma to nastąpić według ostatnich planów w poniedziałek, 1 lipca. W związku ze wznowieniem ruchu tramwajów, likwidacji ulegną obydwie zastępcze linie autobusowe, czyli 43A i 43B. I teraz odpowiedź na pytanie: co pojedzie do Lutomierska?

Linia 94: kursy realizowane będą na trasie Łódź (Retkinia) – Lutomiersk (Plac Jana Pawła II), co oznacza wydłużenie wszystkich kursów do dawnej krańcówki tramwajowej

ZDIT potwierdza, że będą jeszcze inne zmiany

Przed weekendem udało mi się uzyskać potwierdzenie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, który jest organizatorem połączeń objętych porozumieniami międzygminnymi. Do nich nalezą zarówno tramwajowa linia 43, jak i autobusowa linia 94, bo o nich dzisiaj przede wszystkim jest mowa. – Prowadzimy jeszcze rozmowy z gminami o kształcie komunikacji do Lutomierska, jednak chcę zapewnić, że pozostanie utrzymana linia autobusowa zapewniająca bezpośrednie połączenie do Łodzi – przekazał Tomasz Andrzejewski, rzecznik ZDiT. Dodał też ważną informację. – Linia Z13 po powrocie linii 43 kursować będzie w dni robocze do skrzyżowania Legionów Włókniarzy, a w weekendy na Zdrowie.

Linia Z13: linia zostanie skrócona, a kursy realizowane będą na trasie Dąbrowa Niższa – Legionów Włókniarzy – w dni robocze oraz Dąbrowa Niższa – ZOO Orientarium – w weekendy.

Dla pasażerów wspomnianej linii zastępczej oznacza to powrót do trasy sprzed czerwca 2023 roku. Jedyny plus jest taki, że w obrębie jednego węzła będzie można przesiąść się na tramwaj linii 43. Trudniej będzie jednak z samym autobusem do Lutomierska, przynajmniej na krańcówce Legionów Włókniarzy. Albo pozostaje przesiadka na tramwaj i łapanie autobusy w Konstantynowie, Albo wsiądziemy w tramwaj na trasie W-Z i dojedziemy do krańcówki Retkinia, skąd odjeżdżają autobusy linii 94.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY