organizacja komunikacji pasażerowie tramwaje

Wakacyjne remonty w MPK Łódź. Na Teofilowie i Starych Bałutach będzie naprawdę ciężko

fot. Daniel Siwak

Tym razem nie będzie o ponownym otwarciu trasy tramwajowej z Konstantynowa Łódzkiego do Łodzi. To, że pasażerów MPK czeka mała rewolucja z tym związana, pisałem w poprzednim tygodniu. Chociaż magistrat jeszcze nie informuje o szczegółach, to coś niecoś o tym przeczytacie. Dzisiaj natomiast kilka słów o zbliżających się pracach torowych na ulicach Aleksandrowskiej – przy krańcówkach Dworzec Łódź Żabieniec i Teofilów oraz Pabianickiej – przy rondzie Lotników Lwowskich.

Szczególnie nie rozumiem tych działań w rejonie ulicy Szczecińskiej, skoro wkrótce ta krańcówka ma być przebudowywana. W Zarządzie Dróg i Transportu usłyszałem, że istnieje konieczność naprawy torowiska w tym rejonie i nie można czekać na rozpoczęcie prac przez firmę Trakcja. Wiadomo też, że wykonawca wspomnianych prac nadal czeka na tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Bez tego nie można rozpocząć inwestycji.

Aleksandrowska i Limanowskiego bez tramwajów MPK Łódź

Zacznę od największej zmiany, z jaką będą mieli do czynienia pasażerowie MPK Łódź. Przynajmniej do końca lipca zawieszone zostanie kursowanie linii 2, 5, 8 i 16 po ulicach Limanowskiego i Aleksandrowskiej – łącznie ok. 6,8 km trasy. Oznacza to, że tramwaje nie dojadą do krańcówek Dworzec Łódź Żabieniec, Teofilów i Kochanówka. Piszę przynajmniej, bo ZDiT ma w domyśle koniec sierpnia. Jednak prezes MPK Łódź Zbigniew Papierski mówił w tym tygodniu w Radiu Łódź, że jest szansa, że ekipy wyrobią się w czasie miesiąca.

Linia 2: od skrzyżowania Zachodnia – Limanowskiego zostanie tymczasowo przekierowana ulicami: Zachodnią i Zgierską do krańcówki Helenówek.

Linia 5: od skrzyżowania Zgierska – Limanowskiego zostanie przekierowana tymczasowo ulicami: Zgierską, Dolną i Łagiewnicką do krańcówki przy Rondzie Powstańców 1863 roku.

Linia 8: od skrzyżowania Mickiewicza – Włókniarzy zostanie przekierowana tymczasowo ulicami: Bandurskiego i Bratysławską do krańcówki Karolew.

Linia 16: zostanie tymczasowo skierowana do krańcówki Cmentarz Zarzew, gdzie trasą linii 8 dojedzie do skrzyżowania Włókniarzy – Kopernika. Dalej ulicami: Kopernika, Żeromskiego, Politechniki, Pabianicką do krańcówki Chocianowice IKEA.

W zamian za niekursujące tramwaje pasażerowie będą mieli do dyspozycji dwie zastępcze linie Z2 i Z8. Obydwie mają podjeżdżać na przystanki z częstotliwością co 10 minut, czyli na wspólnym odcinku (Rydzowa – Włókniarzy) co 5 minut. Przewidziane są tutaj pojazdy przegubowe. Pierwsza z nich ma wypełnić lukę po dwóch liniach tramwajowych na ulicy Limanowskiego. Druga nadal będzie zastępować również dwie linie na alei Włókniarzy.

Linia Z2: KOCHANÓWKA – Aleksandrowska, Limanowskiego – BAŁUCKI RYNEK
BAŁUCKI RYNEK – Łagiewnicka, Bałucki Rynek, Limanowskiego, Aleksandrowska, Tatarczana, Plonowa – KOCHANÓWKA

Linia Z8: TEOFILÓW ROJNA – Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, Limanowskiego, Woronicza, Wielkopolska, Lutomierska, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego, Maratońska – DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA – Maratońska, al. Bandurskiego, al. Włókniarzy, Lutomierska, Wielkopolska, Woronicza, Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Rydzowa, Rojna – TEOFILÓW ROJNA

Przesiadki pomiędzy autobusową linią Z8, a tramwajową linią 8 najlepiej realizować na przystanku Bandurskiego – Dworzec Łódź Kaliska. Gorzej jest w przypadku tej drugiej. Przesiadki pomiędzy autobusową linią Z2, a tramwajową linią 2 (na ulicy Zachodniej) odbywać się będą wokół skrzyżowania Limanowskiego – Zachodnia – z koniecznością pokonania dwóch przejść dla pieszych. Z kolei przesiadki pomiędzy autobusową linią Z2, a tramwajową linią 5 (na ulicy Zgierskiej) odbywać się będą wokół skrzyżowania Limanowskiego – Zgierska – również z koniecznością pokonania dwóch przejść dla pieszych.

Inaczej też na Pabianickiej przy szpitalu Kopernika

Tutaj również MPK Łódź będzie prowadziło prace remontowe przy torowisku. Chodzi o północna stronę ronda w pobliżu szpitala im. Kopernika. Remont spowoduje utrudnienia w komunikacji między rondem Lotników Lwowskich, a placem Niepodległości. Przynajmniej do końca lipca zmienionymi trasami pojadą linie 11, 41, 52, 57, 63, 69A, 69B, 72A i 72B, a kursowanie linii 19 zostanie zawieszone.

fot. Daniel Siwak

Linia 11: zostanie tymczasowo skrócona do krańcówki przy Placu Niepodległości.

Linia 19: zostanie tymczasowo zawieszona.

Linia 41: od ronda Lotników Lwowskich zostanie przekierowana tymczasowo ulicami Paderewskiego i Rzgowską do krańcówki Chojny Kurczaki.

Linia 52: w kierunku dworca Łódź Kaliska od skrzyżowania Rzgowska – Broniewskiego zostanie tymczasowo przekierowana ulicami: Broniewskiego, Rondem Insurekcji Kościuszkowskiej, Rzgowską, placem Niepodległości, Pabianicką, aleją Jana Pawła II i dalej właściwą trasą.

Linia 57: zostanie wydłużona w dni robocze do Instytutu CZMP przez ulice Czerwoną, Piotrkowską, Pabianicką, Paderewskiego, Rzgowską, Paradną, Matek Polskich. W weekendy pozostaje na dotychczasowej krańcówce Piastów Kurak.

Linia 63: przez ulice: Jana Pawła II, Obywatelska, Politechniki zostanie skrócona do ronda Lotników Lwowskich.

Linie 69A i 69B: w kierunku Retkini Kusocińskiego od skrzyżowania Broniewskiego – Rzgowska zostaną tymczasowo przekierowane na objazd ulicami: Rzgowską, placem Niepodległości i Pabianicką i dalej właściwą trasą.

Linie 72A i 72B: w kierunku Huty Jagodnicy od skrzyżowania Broniewskiego – Rzgowska zostaną tymczasowo przekierowane na objazd ulicami: Broniewskiego, Paderewskiego, Pabianicka, Piotrkowską i dalej właściwą trasą.

W tym przypadku będą też utrudnienia dla zmotoryzowanych mieszkańców Łodzi. Na rondzie Lotników Lwowskich nie będzie możliwości przejazdu samochodem z ulicy Paderewskiego w aleję Politechniki czy w stronę alei Jana Pawła II. Cały ruch z jezdni będzie kierowany ulicą Pabianicką w stronę Górniaka.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY