fot. Freepik.com
bezpieczeństwo koronawirus

Koronawirus (COVID-19) w Polsce. Codzienne podróże i transport w marcu [ARCHIWUM]

MARCOWA RELACJA ARCHIWALNA. Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 ujawniony został pod koniec grudnia 2019 roku, ale pierwsze zakażenia odnotowano na początku stycznia 2020 roku w Chinach. Jednak w ostatnich tygodniach zmaga się z nim wiele europejskich państw takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Czechy czy Polska. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna powodowała szereg problemów z podróżowaniem.

Pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju został stwierdzony 4 marca tego roku w Zielonej Górze. Od tego czasu w życie weszło wiele obostrzeń związanych nie tylko z codziennym funkcjonowaniem, ale także przemieszczaniem się – na krótkich oraz na długich dystansach. Ogłoszenie stanu epidemicznego (od 12 marca) spowodowało m.in. przywrócenie kontroli granicznej, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych oraz kolejowych.

Główny Inspektorat Sanitarny (www.gis.gov.pl) wydał szereg zaleceń dotyczących środków ochronnych indywidualnej przeciwko nowemu koronawirusowi. Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/koronawirus) w aktualizowanych na bieżąco komunikatach potwierdziło na koniec marca aż 2311 zakażonych osób we wszystkich województwach oraz 33 zgonów (stan na 31.03.2020 r.).

Relacja DZIEŃ PO DNIU - kwiecień Relacja DZIEŃ PO DNIU - maj Relacja DZIEŃ PO DNIU - czerwiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - lipiec Relacja TYDZIEŃ PO TYGODNIU - sierpień

31 marca 2020

19:00

Izba Gospodarcza Transportu Kolejowego, Railway Business Forum, Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Instytut Spraw Obywatelskich oraz Fundacja ProKolej przygotowały wspólne stanowisko w sprawie uwzględnienie sektora kolejowego w planach wsparcia w ramach tzw. “Tarczy Antykryzysowej”. Propozycje zostały przekazane wiceministrowi infrastruktury Andrzejowi Bittelowi.

Wcześniej Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej – organizacja zrzeszająca m.in krajowych przewoźników oraz zarządców transportu – zwróciła się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, z apelem o wsparcie sektora komunikacji miejskiej w obliczu epidemii koronawirusa. Z propozycjami działań można zapoznać się na stronie RBF Railway Business Forum: www.rbf.net.pl/kolejowa-tarcza-antykryzysowa

18:50

Ważna informacja dla wszystkich użytkowników jednośladów. Od środy (1 kwietnia) decyzją rządu – na dwa tygodnie – zostaje zawieszona działalność systemów wypożyczalni rowerów publicznych. Nie będzie więc można pojechać pojazdami m.in. Wrocławskiego Roweru Miejskiego, stołecznego Veturilo, Poznańskiego Roweru Miejskiego, Częstochowskiego Roweru Miejskiego czy szczecińskiego Bike_S.

W Łodzi i województwie dotyczy to Wojewódzkiego Roweru Publicznego – Rowerowe Łódzkie, którego operatorem jest firma Nextbike Polska. Do niedawna firma ta zarządzała również systemem Łódzkiego Roweru Publicznego, który pod koniec 2019 roku zakończył funkcjonowanie.

13:30

Minął tydzień od wprowadzenia poprzednich obostrzeń, a już mamy do czynienia z kolejnymi. Niektóre z nich będą znów obejmować sferę transportową. Zasada co drugiego miejsca wolnego zostaje wprowadzona w publicznym transporcie prywatnym. Ten wymóg zacznie obowiązywać od czwartku (2 kwietnia) także w pojazdach, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, czyli w busach i mikrobusach.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał również, że w miejskich autobusach, tramwajach, trolejbusach, wagonach metra czy w pociągach nadal obowiązuje zasada, że może pojechać nimi tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe.

10:20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawiesiła już kilkadziesiąt kursów w całym województwie łódzkim oraz do Warszawy. O środy (1 kwietnia) i to nie jest żart, pasażerowie nie skorzystają z kilku kolejnych. Będą to połączenia z Łodzi do Łasku, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Skierniewic, Łowicza, Kutna. Niektóre kursy będą skrócone, ale nie odwołane. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

07:35

Trzynasty posterunek w praktyce? U tylu policjantów z Lublina wykryto koronawirusa. Pierwszy przypadek zakażenia u funkcjonariusza z III Komisariatu Policji w Lublinie pojawił się w czwartek (26 marca), teraz wiadomo, że jest ich jeszcze jedenaście oraz jeden u policjanta z prewencji.

Miejski komisariat i wszystkie używane radiowozy zostały poddane dezynfekcji. Budynek jest już przygotowany do ponownego wprowadzenia tam pracowników. W sumie aż 66 policjantów jest poddanych kwarantannie w Lublinie. Jak mówią tamtejsi funkcjonariusze na razie nie ma zagrożenia w kwestii pilnowania porządku publicznego.

30 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 2055 osoby zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 202.

16:20

Wiadomo, że kierowca autobusu, o którym wspominał w piątek (27 marca) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest pracownikiem Miejskich Zakładów Autobusowych. Wynik zarażenia się koronawirusem był niestety pozytywny. Wraz z nim kwarantannę zarządzono dla pięciu osób z administracji zajezdni przy ul. Stalowej oraz dla aż 24 innych kierowców Warszawskiego Transportu Publicznego.

10:25

W burzliwej dyskusji dotyczącej nowych ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, głos zabrała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Jej prezes Dorota Kacprzyk przesłała korespondencję do Komendy Głównej Policji tuż po kontrowersyjnych (dla branży) słowach jej szefa, gen. insp. Jarosława Szymczyka. Przed weekendem odpowiedź nadeszła od insp. Mariusza Ciarki, rzecznika Komendanta Głównego Policji. Oprócz odniesienia się do tematu inspektor przekazał coś jeszcze.

– Chciałbym w tym miejscu złożyć podziękowanie dla wszystkich pracowników komunikacji publicznej, którzy w tym wyjątkowym czasie nie wystraszyli się, ale z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem wożą nas do pracy, do lekarza i w inne miejsca. Mam nadzieję, że to okres przejściowy i wkrótce wszyscy będziemy mogli wrócić do swoich zwyczajnych aktywności. Czego Pani (Dorocie Kacprzyk – przyp. autora) i wszystkim kierowcom z całego serca życzę – napisał rzecznik KGP.

08:00

MPK Łódź i Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi po rozmowie z największymi łódzkimi firmami zmienią rozkłady jazdy, aby zmniejszyć liczbę pasażerów w autobusach i tramwajach. Do tej pory wzmocnione zostało kursowanie linii W w strefie przemysłowej na Widzewie, a także linii G1 w strefie przemysłowej na Nowym Józefowie.

O dzisiaj dodatkowe kursy będą realizowane na linii 2. Podobnie będzie na linii G1, na której liczba połączeń będzie zwiększona po godzinach 6.00,14.00 i 22.00. Od środy (1 kwietnia) na linii 72 więcej autobusów pojedzie przez aleję Ofiar Terroryzmu 11 Września, ul. Józefiaka i Zakładową. Miejski przewoźnik wstawił 10 pojazdów rezerwowych, które w razie potrzeby będą przypisywane jako tzw. “bisy” do kursów podstawowych.

29 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 1638 osoby zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 182.

18:45

MPK Kraków wykonuje bardzo ciekawy krok. Uruchamia dodatkową tymczasową linię nr 704, która kursować będzie w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego. Autobusy wzmocnią na trasie także linię 204 – na odcinku od pętli Czerwone Maki P+R do Miejskiego Centrum Opieki, niedaleko Szpitala Uniwersyteckiego. Potrzebę dodatkowych kursów zgłaszała m.in. dyrekcja placówki, bo jej pracownicy korzystają z komunikacji miejskiej.

Dodatkowo również do wykorzystania będzie z rezerwy 15 autobusów i 10 tramwajów, które na każdy sygnał o większej frekwencji będą wysyłane na trasy. Wzmocnione zostaną także wybrane kursy linii tramwajowych lub autobusowych w porannym i popołudniowym szczycie przewozowym.

12:00

Hashtag #niekłammedyka to wynik ogólnopolskiej akcji, w której ratownicy medyczni chcą uczulić swoich pacjentów na bardzo istotny problem. Są takie osoby, które przed przyjazdem służb medycznych nie informują o ewentualnym zagrożeniu posiadania koronawirusa. To bardzo nieodpowiedzialne postępowanie.

– Najgorsze jest to, że sami pacjenci nas eliminują z walki o ludzkie życie. Bardzo Was prosimy, nie róbcie tego – apeluje na filmiku Maciej Kobielus, kierownik wadowickich ratowników. Brak wiedzy o potencjalnym zarażeniu pacjenta koronawirusem może nieść za sobą konsekwencję dla całego systemu ratownictwa. W przypadku potwierdzenia SARS-CoV-2 powoduje to dłuższe wyłączenia z pracy ratowników medycznych policjantów, strażaków czy strażników granicznych. Każdy bowiem musi przejść badania, a potem ewentualną 14-dniową kwarantannę.

10:55

Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Arriva RP, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Polregio czy Warszawska Kolej Dojazdowa. Każdy z tych samorządowych przewoźników wprowadził mniejsze lub większe ograniczenia w kursowaniu swoich pociągów – w związku epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz mniejszą liczbą podróżujących pasażerów.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronach: Arriva RP (www), Koleje Dolnośląskie (www), Koleje Małopolskie (www), Koleje Mazowieckie (www), Koleje Śląskie (www), Koleje Wielkopolskie (www), Łódzka Kolej Aglomeracyjna (www), Polregio (www), Szybka Kolej Miejska Warszawa (www), Szybka Kolej Miejska Trójmiasto (www), Warszawska Kolej Dojazdowa (www).

28 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 1638 osoby zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 182.

19:00

https://www.youtube.com/watch?v=a1sdH55hZKk&list=RDa1sdH55hZKk&start_radio=1

Policjanci z Nowego Dworu Gdańskiego stali się od piątku gwiazdami internetu, chociaż tego pewnie nie planowali. W czasie jednej z kontroli zaprezentowali swoje choreograficzne umiejętności. Aby umilić czas dzieciom rodziny, która była objęta kwarantanną domową, wykonali utwór z końca lat siedemdziesiątych “YMCA”, kultowej formacji Village People.

Parą policjantów, która zatańczyła podczas swojej służby byli: sierż. sztab. Karolina Figiel oraz sierż. Paweł Belling. – Nie żałujemy tego co zrobiliśmy i mamy nadzieję, że to będzie takie miły, przyjazny akcent w obecnej sytuacji, jaka zaistniała w Polsce. Chcemy, żeby to był miły gest dla wszystkich Polaków, szczególnie dla dzieci – powiedzieli funkcjonariusze w rozmowie z RMF FM. Pod udostępnionym filmem pojawiło się ponad 3 tys. komentarzy.

12:20

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że w ramach akcji “LOT do Domu” przez ostatnie dni wróciło już 37 tys. osób. Za powrót do Polski specjalnymi lotami PLL LOT podróżujący muszą zapłacić zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 zł – w granicach Europy i 1,6 tys. – 2,4 tys. za przelot dalekiego zasięgu. Aż 44 samoloty narodowego przewoźnika wykonały w sumie już 275 rejsów. Zgodnie z decyzją rządu, operacja ta będzie realizowana do 5 kwietnia br.

W najbliższych dniach samoloty przylecą z Singapuru, Londynu, Amsterdamu, Bergen, Paryża, Chicago, Edynburga, Limy, Cancun oraz ze Sztokholmu (29 marca), z Oslo, Londynu, Zurychu, Bergen, Chicago (30 marca), z Londynu, Chicago, Larnaki, Kopenhagi, Bangkoku, Edynburga, Seulu (31 marca) oraz z Londynu, Reykjaviku, Bukaresztu, Moskwy, Budapesztu, Oslo, Genewy, Buenos Aires, Bergen, Sydney i ze Stambułu (1 kwietnia). Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

10:00

Jest potwierdzony kolejny przypadek zarażenia się koronowirusem przez pracownika komunikacji publicznej. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował wczoraj (27 marca), że SARS-CoV-2 został wykryty u jednego z kierowców autobusów miejskich. Nie wiadomo czy dotyczy to Miejskich Zakładów Autobusowych, Arrivy Bus, Mobilisa czy PKS Grodziska Mazowieckiego. Prawdopodobnie część pracowników, która miała z nim kontakt będzie musiała przejść kwarantannę.

To już czwarty ujawniony przypadek pośród tej grupy zawodowej. 24 marca Szybka Kolej Miejska w Warszawie przekazała, że jeden z ich maszynistów jest chory na COVID-19. 20 marca dowiedzieliśmy, że zarażony jest kierowca PKS Tour Jelenia Góra, a 18 marca koronawirusa potwierdzono u kierowcy PKS Grójec. Niestety dwóch ostatnich mężczyzn nie udało się uratować.

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong>

27 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 1389 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 168.

16:25

Olsztyński Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu także przygotowuje się do nowych obostrzeń jeśli chodzi o komunikację miejską. Wyłączone z użytkowania miejsca w autobusach i tramwajach, zostaną odgrodzone taśmą. We wnętrzu pojawią się dodatkowe informacje a prowadzący będą mieli do dyspozycji specjalny komunikat głosowy – jeżeli pasażerowie nie będą przestrzegać ograniczeń.

Dostępność miejsc w 12-metrowym autobusie zmniejszy się do 12 miejsc siedzących, w autobusie przegubowym do 18 miejsc, a w tramwajach do 20 miejsc. Olsztyn może mieć problem z dysponowaniem dodatkowych wagonów tramwajowych, bo rezerwy taboru ma bardzo ograniczone.

12:00

Nie tylko w Warszawie, Krakowie czy Kielcach pojawił się problem z przepełnieniem pojazdów komunikacji miejskiej. Tuż po wejściu w życie regulacji dotyczących obostrzeń w podróży komunikacją miejską, media społecznościowe obiegło zdjęcie łódzkiego autobusu linii 69A, na którym widzimy pojazd pełen ludzi. Okazało się, że do przewoźnika informacja dotarła zbyt późno, aby na czas wysłał dodatkowy pojazd.

Jak informuje Polskie Radio Łódź, przewoźnik wystosowało pismo do łódzkiej policji z prośbą wsparcie w egzekwowaniu nowych regulacji. Komisarz Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi stwierdził, że odpowiedzialność za przestrzeganie wprowadzonych przez rząd przepisów, spoczywa na kierowcach autobusów i motorniczych tramwajów.

08:20

Sanepid w Ostrowcu Świętokrzyskim poszukuje pasażerki, która 21 marca podróżowała do tego miasta Neo Busem na trasie Warszawa – Polańczyk. Chodzi o kurs przez Lesko, który ze stolicy odjeżdżał o godz. 00.10. U jednego z pasażerów podróżujących tym pojazdem stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym wszystkie osoby będące na pokładzie powinny poddać się 14-dniowej kwarantannie.

07:15

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz jednocześnie szef Unii Metropolii Polskich poruszył temat nowych przepisów odnośnie obostrzeń w komunikacji miejskiej. Prezes UMP zwrócił uwagę na kwestię przewożenia połowy osób z ogólnej liczby miejsc siedzących, która powoduje kuriozalne sytuacje.

Tramwaje, które normalnie mogłyby przewieść do 200 osób, teraz mogą zabrać na pokład jedynie kilku. Przykładem jest też sam Białystok, gdzie jeden z kierowców przejechał przystanek, bo wiedział, że kolejni pasażerowie nie zmieszczą się do autobusu. Podobnie jest z autobusami przegubowymi, czy pociągami, które przewozić mogą wielokrotnie większą liczbę podróżnych niż obecnie.

26 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 1221 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 158.

20:30

W odróżnieniu od stolicy Małopolski, w stolicy ziemi świętokrzyskiej policja zapowiada zaostrzone kontrole miejskich autobusów. W Kielcach ukarany może zostać nie tylko sam kierowca tamtejszego MPK, ale również ponadnormatywny pasażer. Tak przynajmniej tłumaczył to rzecznik tamtejszej policji.

Według wypowiedzi dla Gazety Wyborczej Kielce kierowca jest odpowiedzialny za przewóz pasażerów, bez względu na panującą sytuację epidemiologiczną. Za złamanie nowych zasad prowadzący autobus może otrzymać mandat w wysokości 500,00 złotych.

19:00

W Warszawie też nie było łatwo. Do godziny 7 rano doszło do zatrzymania aż trzydziestu tramwajów i dwóch autobusów, których kierowcy lub motorniczowie zauważyli we wnętrzu zbyt wielu pasażerów. Nie zawsze pomagało słowo innych współpasażerów, najczęściej problem rozwiązywał się po przyjeździe nadzoru ruchu, a niekiedy dopiero po pojawieniu się patrolu policji.

17:50

Krakowska komunikacja doświadcza jak w praktyce wygląda kontrolowanie przepełnienia autobusów lub tramwajów – opisuje to Gazeta Wyborcza Kraków. Małopolscy policjanci pojawili się na kilku ważniejszych przystankach, aby monitorować bieżącą frekwencję.

Jeżeli funkcjonariusze stwierdzą, że dany pojazd jest przepełniony, kierowcy i motorniczowie mają obowiązek poinformowania centrali, która powinna wysłać z zajezdni dodatkowy tramwaj lub autobus. Taki pojazd do czasu pojawienia się bonusowego nie będzie mógł odjechać z przystanku. O ile autobusy się wyminą, z tramwajami jest gorzej.

08:10

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności m.in. instytucji kultury i muzeów.

W związku decyzją Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, planowane na 29 marca rozpoczęcie sezonu w Zajezdni Muzealnej Brus w Łodzi (ul. Konstantynowska 115) zostaje odwołane. Nie będzie również możliwości zwiedzania indywidualnego i grupowego tego obiektu. Do odwołania nieczynne będzie także Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź (ul. Wierzbowa 51).

06:30

W związku z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego – od środy (25 marca) do 13 kwietnia – Polska wydłuża kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Zmienią się także zasady dotyczące osób, które wykonując pracę – najczęściej w obszarach przygranicznych – regularnie przekraczały polską granicę. Z obowiązku kwarantanny wyłączeni będą nadal zawodowi kierowcy.

Zgodnie z nowymi regulacjami od północy w piątek (27 marca) wszystkie osoby, które do tej pory w drodze do pracy i z pracy regularnie przekraczały granicę z Polską, po znalezieniu się na terenie naszego kraju objęte zostaną obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Według danych MSWiA kontrolą naszej obecności w domu zajmuje się 25 tys. policjantów. Za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej grozi grzywna do 30 tys, złotych.

25 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 1051 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 144

20:45

Jak donosi vortal Infobus.pl, Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego i Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej skierowały list specjalny do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o słowa gen. Jarosława Skrzypczyka, Komendanta Głównego Policji, że działania mundurowych będą teraz restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione.

PZPTP i IGKM uważają, że kierowca ma przede wszystkim skupić się na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Ponadto w tramwajach dwuwagonowych albo wieloczłonowych motorniczy nie ma mozliwości zapanowania nad wchodzącymi pasażerami, bo siedzi zawsze z przodu pojazdu.

19:00

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła decyzję o dalszym zawieszeniu niektórych pociągów aż do 14 kwietnia. Nierealizowanych będzie ponad 100 kursów na trasach z Łodzi do Łasku, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Łowicza, Kutna, Zgierza (przez Łódź Stoki) oraz Warszawy. Całkowicie zostaje zawieszone kursowanie pociągów przez stacje Łódź Olechów Wschód, Łódź Olechów Zachód oraz Łódź Olechów Wiadukt. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

18:00

Dawno nie słyszeliśmy o przypadkach poszukiwania pasażerów, którzy podróżowali z osobą zakażoną. Do dzisiaj. Tym razem krakowski Sanepid poszukuje osób, które 19 marca podróżowały autobusem firmy Flixbus z Warszawy do Zakopanego. Chodzi o kurs przez Radom, Kielce, Kraków, który ze stolicy odjeżdżał o godz. 23.45.

17:25

Czeski przewoźnik Leo Express, który do niedawna kursował na trasie Wrocław – Praga i Kraków – Praga rozdaje swoim pasażerom darmowe jednorazowe maseczki ochronne. Każdy z nich otrzymuje maseczki od obsługi zaraz po wejściu na pokład pociągu LE. Może je wykorzystać w czasie przejazdu lub w innej sytuacji bowiem są szczelnie zapakowane.

10:00

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o dalszym zawieszeniu wszystkich lotów krajowych i zagranicznych. Taka sytuacja utrzyma się do 11 kwietnia i jest podyktowana nowymi rządowymi ograniczeniami w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

07:45

Dziennik Rzeczpospolita poinformował, że w samolocie Polskich Linii Lotniczych LOT, który leciał z Dominikany do Polski, podróżował pasażer zakażony koronawirusem. Samolot 12 marca, czyli ponad półtora tygodnia temu przyleciał z wyspy Punta Cana do Warszawy. Na pokładzie maszyny znajdowało się 200 pasażerów, którzy po wylądowaniu w Polsce, rozjechali się po całym kraju.

Sanepid poinformował podróżnych, że mają poddać się obowiązkowo dwutygodniowej kwarantannie domowej. Do szpitala zakaźnego mają zgłosić się tylko w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Za nieprzestrzeganie kwarantanny w domu może teraz grozić grzywna do 30 tys. złotych.

06:00

Łódzka komunikacja miejska, w związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez Radę Ministrów, będzie także musiała przejść zmiany. Chodzi o umożliwienie przejazdu pojazdami MPK Łódź – w zależności od pojazdu – jedynie połowie osób, dla których są miejsca siedzące. Najkrótsze autobusy zastąpione zostaną przez te 12-metrowe, a za niektóre takie wyjadą autobusy przegubowe.

Aby zapewnić odpowiednią ilość pasażerów będą uruchomione dodatkowe kursy dopasowane do potoków, ma to zmniejszyć ponadnormatywne napełnienie autobusów i tramwajów. Pracownicy Zarządu Dróg i Transportu będą obserwować ruch na mieście i podejmować decyzje adekwatne do sytuacji. Pomogą w tym również wzmożone kontrole napełnień w godzinach szczytu, szczególnie w przemysłowych rejonach miasta.

24 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 901 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 129.

21:15

Warszawa. Szybka Kolej Miejska w Warszawie poinformowała, że jeden z ich maszynistów został zakażony koronawirusem. Drużyny konduktorskie, które pełniły z nim służbę z od ponad tygodnia nie mają kontaktu z pasażerami. Przewoźnik był zmuszony odwołać aż piętnaście pociągów, głównie na linii S1 – od godziny 18:41 aż do zakończenia dnia. W środę pasażerowie również mogą spodziewać się opóźnień. Pracownik SKM Warszawa to prawdopodobnie pierwszy z kolejarzy, u którego wykryto oficjalnie koronawirusa SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19.

18:55

Węgierski Wizz Air odlatuje z Polski, przynajmniej tymczasowo. Lotniczy przewoźnik zamyka swoje bazy operacyjne w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Ponowne ich otwarcie ma nastąpić 1 maja – o ile nie pogorszy się sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju.

17:20

Ważna informacja dla osób podróżujących pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie – linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich – linii RL. Do niedzieli (29 marca), codziennie od godz. 16.15 do godz. 18.30 wszystkie wymienione linie będą kursowały w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec. Powodem tych zmian mają być dodatkowe pociągi PKP Intercity uruchomione w ramach operacji #LOTdoDomu.

Zarząd Transportu Publicznego w Warszawie informuje, że zostało wprowadzone wzajemne honorowanie biletów KM-ZTM w pociągach SKM i KM na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Wschodnia. Dodatkowo bilety KM ważne są w autobusach linii 175 na odcinku Lotnisko Chopina – Centrum, linii 188 na odcinku Lotnisko Chopina – Metro Politechnika oraz w zastępczej linii autobusowej na całej trasie. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.wtp.waw.pl

16:55

Kolejne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, które decyzją rządu wejdą od jutra, będą miały wpływ na podróżowanie komunikacją miejską. Do pracy czy na zakupy nadal będziemy mogli nadal poruszać się autobusem, tramwajem czy trolejbusem. Jednak w każdym pojeździe ma być zachowana odpowiednia odległość miedzy pasażerami. Dla przykładu, jeżeli w danym pojeździe jest 50 miejsc siedzących, to teraz będzie mogło usiąść tylko połowa z nich.

Nie wiadomo do końca jak tę zasadę egzekwować w bezprzedziałowych pociągach aglomeracyjnych czy w przedziałowych składach dalekobieżnych. Nie wiadomo też jeszcze kto miałby egzekwować te zasady w przypadku większej liczby pasażerów oraz jak w takiej sytuacji postępować. Prawdopodobnie wszystko spadnie na przewoźników. Do godz. 17.00 w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej nie było żadnych rozporządzeń z tym związanych.

13:30

Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Od środy (25 marca) do 11 kwietnia włącznie obowiązuje odgórny zakaz wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli naszego kraju. Nie dotyczą one osób, które muszą wyjść po zakupy, do apteki czy do lekarza. Osoby przemieszczające się do pracy również będą wyjęte spod obostrzeń. Za złamanie będzie groziła grzywna do 5 tys, złotych

Nadal zamknięte będą galerie handlowe, bary, restauracje, siłownie, kina, teatry, biblioteki czy domy kultury. Do 10 kwietnia zawieszone będzie także funkcjonowanie uczelni oraz innych placówek edukacyjnych. Premier Mateusz Morawiecki prognozuje, że po świętach wielkanocnych wrócimy do pewnej normalności, a co za tym idzie ograniczenia będą mniejsze.

07:30

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej – organizacja zrzeszająca m.in krajowych przewoźników oraz zarządców transportu – zwróciła się niedawno do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, z apelem o wsparcie sektora komunikacji miejskiej w obliczu epidemii koronawirusa. Chodzi oczywiście o tzw. Tarczę Antykryzysową.

Obecna sytuacja, czyli obniżenie cen paliw oraz rezygnacja z opłat parkingowych w niektórych miastach, powoduje, że pasażerowie autobusów, tramwajów czy trolejbusów rezygnują z tych środków transportu. Izba chciałaby wdrożenia mechanizmów, które pozwolą branży komunikacyjnej zminimalizować obecne straty finansowe. Według organizacji choroba COVID-19 spowodowała spadek liczby przewożonych pasażerów nawet do 80 procent.

23 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 749 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 111.

16:50

Przez koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 dochodzi do mniejszej liczby zdarzeń drogowych. Taką ciekawostkę przekazał nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Przed wybuchem epidemii warszawska drogówka interweniowała w ciągu dnia nawet sto razy. Jednak w ostatnich dniach ilość wyjazdów zmniejszyła się prawie o połowę. Spadek liczby kolizji i wypadków przyczynia się naturalnie do większego bezpieczeństwa na drogach. Czy podobna sytuacja jest też zauważalna na ulicach innych miastach? Zapewne tak, choć takich danych Komenda Główna Policji na razie nie udostępniła.

13:00

Okazuje się mniejsza ilość pasażerów korzystających z transportu publicznego, nie oznacza wcale zerowego zatłoczenia. Mieszkańcy Warszawy w mediach społecznościowych opisują, że autobusy są często zatłoczone. To powoduje, że nawet jakby chcieli, to nie mogą utrzymać zalecanej odległości od drugiej osoby. Minimum 1,5 metra trzeba zachować od innej osoby na przykład w sklepach.

Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy poinformowała, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a na dwudziestu węzłach przesiadkowych pojawili się obserwatorzy, którzy monitorują zapełnienie pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Pierwsze zmiany mają pojawić się an liniach 190, 500 oraz 707.

22 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 634 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 106.

22:20

Pięć stacji warszawskiego metra zostało wyłączonych po tym jak stołeczni policjanci interweniowali wieczorem w sprawie mężczyzny leżącego na ławce na stacji Politechnika. Miał mieć gorączkę i trudności w oddychaniu. Ratownicy medyczny odwieźli mężczyznę do szpitala w celu dalszych badań. Pociągi linii M1 kursowały na dwóch odcinkach: Kabaty – Wilanowska oraz Świętokrzyska – Młociny. Stacja Politechnika ma być dezynfekowana.

18:45

Warto przypomnieć, że wchodzimy w kolejny tydzień, w którym autobusy i tramwaje MPK Łódź będą w dni robocze kursowały zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Niektóre linie zostaną w tym czasie zawieszone (linia 7 i 16), a niektóre będą kursować ze wzmocnieniami – w porannym lub popołudniowym szczycie (linie 69A, 69B, 96C, W).

Taka sytuacja będzie miała miejsce do odwołania. Łódź nie jest jedynym wyjątkiem na tle kraju. Według sobotnich rozkładów jazdy lub z innymi obostrzeniami funkcjonuje także komunikacja miejska w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku.

16:30

Mieszkanka Krakowa postąpiła bardzo nierozważne i mogła narazić inne osoby na niebezpieczeństwo potencjalnego zarażania się chorobą COVID-19. Kobieta miała przebywać na rutynowej domowej kwarantannie w swoim mieszkaniu w dzielnicy Ruczaj – wróciła niedawno z zagranicy. Jednak w sobotę (21 marca) nie potwierdziła swojej obecności. Policjanci kilkadziesiąt minut później zlokalizowali 60-latkę i zatrzymali ją na dworcu autobusowym (MDA) w Krakowie. I to w chwili gdy wsiadała do autokaru do Niemiec.

W związku z tą sytuacją część krakowskiego dworca autobusowego była przez kilka godzin wyłączona z użytkowania. Sprawą krakowianki zajmie się teraz sąd, który może nałożyć na nią grzywnę nawet do 30 tys. złotych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Niemczech odnotowano już blisko 24 tys. zakażonych a 92 osoby zmarły.

10:45

Dla pewnego 35-latka podróż pociągiem może okazać się najdroższa w jego życiu. Aby uniknąć kary za brak ważnego biletu, gapowicz poinformował drużynę konduktorską pociągu, że jest zarażony koronawirusem. W ubiegły czwartek na dworzec Łódź Kaliska został wezwany patrol policji oraz ambulans. Po przebadaniu przez medyków okazało się, że pasażer jest zdrowy, natomiast wydmuchał ponad promil alkoholu.

Przyznał, że w ten sposób chciał uniknąć kary za brak biletu. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Prokurator będzie jednak wnioskował o wymierzenie mężczyźnie kary grzywny w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

06:15

Pasażerowie mieszkający bezpośrednio w Łodzi oraz w północno-wschodniej części województwa powinni pamiętać, że na tzw. linii łódzkiej mamy do czynienia z mocno ograniczoną ofertą przewozową. Od kilku dni mniej pociągów do Warszawy uruchamiają spółki: PKP Intercity (przez cały tydzień), Polregio (w tygodniu) oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna (w weekendy).

Bieżący rozkład jazdy można znaleźć w Portalu Pasażera: www.portalpasazera.pl oraz na stronach PKP Intercity, Polregio i ŁKA.

05:35

Łódzcy pasażerowie muszą pamiętać, że w każdą niedziele i święta – do odwołania – nie będą kursować wybranie linie tramwajowe i autobusowe. Na liście Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi są linie: 14 Dworzec Łódź Dąbrowa – Karolew, 17 Telefoniczna Zajezdnia – Chocianowice Ikea, 77 Dworzec Łódź Fabryczna – Stare Rokicie, 80 Janów – Retkinia, 87A Żubardź – Smutna, 87B Żubardź – Telefoniczna Zajezdnia oraz 89 Plac Słoneczny – Cmentarz Szczecińska. Szczegóły zmian w informatorze blogowym: Zmiany tras autobusów, tramwajów oraz pociągów w Łodzi

21 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 536 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 91.

12:15

Także narodowy przewoźnik autobusowy – PKS Polonus – wspiera akcję #LOTdoDomu Polskich Linii Lotniczych LOT. Od piątku (20 marca) kursuje codziennie dziewięć autobusów z czego trzy przejeżdżają przez łódzkie: Warszawa Lotnisko Chopina – Szczecin (m.in. przez Łódź, Konin, Poznań, Gorzów Wielkopolski), Warszawa Lotnisko Chopina – Jelenia Góra (m.in. przez Łódź, Sieradz, Oleśnicę, Wrocław, Legnicę) czy Lotnisko Chopina – Katowice (m.in. przez Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Częstochowę). Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.pkspolonus.pl/strefa-pasazera/operacja-lotdodomu

12:00

Narodowy przewoźnik kolejowy – PKP Intercity – wspiera akcję #LOTdoDomu Polskich Linii Lotniczych LOT. Ma to umożliwić pasażerom, którzy powracając do kraju wylądują na stołecznym lotnisku im. Chopina bezpieczny dojazd do wybranych miast w całej Polsce.

Od piątku (20 marca) kursują codziennie cztery następujące pociągi: nr 1344 rel. Warszawa Lotnisko Chopina – Przemyśl (m.in. przez Kraków, Tarnów, Dębice, Rzeszów), nr 1444 rel. Warszawa Lotnisko Chopina – Bielsko Biała (m.in. przez Koluszki, Piotrów Trybunalski, Bytom, Kwice), nr 1644 rel. Warszawa Lotnisko Chopina – Wrocław Główny (m.in. przez Koluszki, Łódź Widzew, Pabianice, Sieradz, Kalisz, Krotoszyn) oraz nr 1844 rel. Warszawa Lotnisko Chopina – Kołobrzeg (m.in. przez Nowy Dwór Mazowiecki, Malbork, Tczew, Gdańsk, Gdynię Sopot, Koszalin). Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/lot-do-domu 

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong>

20 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 425 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 57.

19:00

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie Polski stan epidemii. Jest to jeden ze stopni, który zawarty jest w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Szkoły, uczelnie wyższe i pozostałe placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do Wielkanocy, stąd można spodziewać się, że obostrzenia dotyczące podróżowania także zostaną przedłużone.

16:30

Ważna informacje dla pasażerów PKS Tour z Jeleniej Góry. Badania potwierdziły, że jeden z pracowników, 71-letni kierowca przewoźnika, jest zakażony koronawirusem. Z tamtejszym Sanepidem muszą skontaktować się wszystkie osoby, które między 9 a 13 marca podróżowały autobusami na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba (o godz. 13:15, 16:30 i 18:45) oraz na trasie Szklarska Poręba – Jelenia Góra (o godz. 15:40, 18:25 i 21:00).

15:00

Polsat News poinformował, że 54-latek, który wczoraj uciekł ze szpitala w Zgierzu, został złapany przez policję. Dodatkowo potwierdzono się, że uciekinier jest zarażony koronawirusem. Wszystko na to wskazuje, że do Łodzi mężczyzna dostał jednym z autobusów linii Z45 lub Z46. Jeśli się to potwierdzi, to nie wykluczone, że Sanepid w Łodzi lub w Zgierzu będzie poszukiwał współpasażerów jednego z kursów.

00:15

W najbliższych dniach zostaną wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Łodzi. Przede wszystkim pasażerowie z Pabianic stracą nocną linię N4B, bo ta zostaje skrócona do krańcówki Chocianowice Ikea.

Od soboty (21 marca) trasa linii 50C zostanie skrócona do krańcówki Tuszyńska w Rzgowie i funkcjonować będzie jako linia 50B. Dzień później, czyli od niedzieli (22 marca) w niedziele i święta nie wyjadą już linie 14, 17, 77, 80, 87A, 87B, 89.

19 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 355 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 48.

20:00

PKP Intercity zawiesiło realizowanie nie tylko usług gastronomicznych na pokładach swoich pociągów. Od teraz nie skorzystamy także z możliwości zamówienia przesyłki konduktorskiej. Jednym z powodów są względy bezpieczeństwa, a także odwołanie kilkuset połączeń, gdzie taka usługa była realizowana.

18:35

Nie tylko przewoźnicy kolejowi ograniczają swoje połączenia. Od wtorku (17 marca) dolnośląski PKS Polbus wprowadza na wszystkich liniach w dni tygodnia rozkład sobotni. Wyjątkiem jest linia 565 (Wrocław – Jelcz-Laskowice), na której obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy. Funkcjonowanie linii WRO Airport Express zostaje ograniczone do trzynastu kursów dziennie. Do odwołania zostają zawieszone nocne kursy linii 504 Wrocław – Oleśnica oraz 565 Wrocław – Jelcz-Laskowice.

Także do odwołania, od czwartku (19 marca) swoje wszystkie połączenia dalekobieżne wstrzymuje mazowiecki Polonus. Kursował on między innymi do Olsztyna, Tarnobrzegu, Stanowej Woli, Lidzbarku czy Kudowy Zdroju.

00:15

Od dzisiaj (19 marca) nie wyjedzie część pociągów spółki PKP Intercity najwyżej kategorii EIP lub EIC – do Warszawy, Trójmiasta, Gliwic, Poznania czy Bielska Białej oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej TLK lub IC – do Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Kołobrzegu czy Przemyśla.

Dodatkowo z Łodzi do Warszawy nie pojadą pociągi nr 9113 IC Rubinstein oraz nr 19134 TLK Korczak. Pociąg nr 18114 TLK Pobrzeże zostanie skrócony i odjedzie do Kołobrzegu z Warszawy Wschodniej. Tak samo jak pociąg nr 3720 IC Wawel, który zamiast z Krakowa Głównego odjedzie do Zielonej Góry z Łodzi Widzewa. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

18 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 287 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 42.

17:00

Ograniczenia w kursowaniu od czwartku (19 marca) do końca przyszłego tygodnia wprowadza kolejny przewoźnik, tym razem Polregio. Część kursów na trasie z Łodzi Kaliskiej lub Łodzi Fabrycznej do Piotrkowa Trybunalskiego lub Częstochowy zostanie skrócona. Pociągi te będą kursowały tylko pomiędzy Radomskiem a Częstochową. Całkowicie odwołano pięć kursów pomiędzy Opocznem a Tomaszowem Mazowieckim – w obu kierunkach.

Całkowicie odwołane będą również cztery pociągi interREGIO – w obu kierunkach, które w tygodniu kursują na trasie pomiędzy Łodzią a Warszawą. Podobna sytuacja dotyczyć będzie jednego kursu pomiędzy Łodzią Kaliską a Toruniem Głównym – w obu kierunkach. Na razie bez zmian realizowane będą połączenia na trasie Wieluń Dąbrowa – Tarnowskie Góry, Łódź Kaliska – Wrocław Główny oraz Łódź Kaliska – Poznań Główny. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.polregio.pl/pl/dla-podroznych/informacje/ograniczenia-w-ruchu-pociagow-w-wojewodztwie-lodzkim

14:00

Hashtag #niekłammedyka to wynik ogólnopolskiej akcji, w której ratownicy medyczni chcą uczulić swoich pacjentów na bardzo istotny problem. W obliczu koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo ważne jest, aby przed przyjazdem służb poinformować o ewentualnym zarażeniu lub jego podejrzeniu. Wówczas ratownicy odpowiednio się przygotują. Inaczej są narażeni na zakażenie.

Ta zasada jednak nie dotyczy tylko ratowników medycznych. Brak wiedzy o potencjalnym zarażeniu pacjenta koronawirusem, powoduje dłuższe unieruchomienie policjantów, strażaków czy strażników granicznych. Każdy bowiem musi przejść badania, a potem ewentualną kwarantanną.

06:25

Także od środy (18 marca) pociąg nr 19100 i 91100 IC Łodzianin będzie obsługiwany – zamiast tradycyjnym składem wagonowym – elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 Flirt3. Do 23 marca będzie również zatrzymywał się na stacjach: Koluszki, Skierniewce oraz Żyrardów.

Podobnie jak poprzednik – zamiast tradycyjnym składem wagonowym – ale elektrycznym zespołem trakcyjnym ED161 Dart, obsługiwane będzie połączenie nr 19134 TLK Korczak. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

04:20

PKP Intercity od środy (18 marca) zawiesza do odwołania wszystkie kursy tzw. pociągów lotniskowych kategorii InterCity z Łodzi Fabrycznej na Lotnisko im. Chopina w Warszawie i z powrotem. Podyktowane jest to zawieszeniem lotniczego ruchu krajowego i międzynarodowego.

Jednak nie będą to jedyne zmiany na “linii łódzkiej”. Do stolicy nie pojedziemy pociągami nr: 9109 IC Łęcka, 9103 IC Boryna oraz 9113 IC Rubinstein. Z kolei z Warszawy do Łodzi nie pojadą pociągi nr: 1906 IC Prząśniczka, 1902 IC Boryna, 1914 IC Leśmian, 1910 IC Słonimski, 1900 IC Wokulski oraz 5128 IC Moniuszko. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

17 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 238 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 41.

18:50

Tymczasowych cięć połączeń spółki PKP Intercity, ciąg dalszy. Od środy (18 marca) nie wyjedzie część pociągów najwyżej kategorii EIP – do Warszawy, Rzeszowa, Kołobrzegu, Krakowa czy Trójmiasta oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej TLK i IC – do Warszawy, Katowic, Wrocławia, Jeleniej Góry, Poznania, Przemyśla, Białegostoku czy Bielsko Białej. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

13:30

Sanepid w Białobrzegach szuka pasażerów trzynastu kursów wykonywanych przez PKS Grójec. Chodzi o następujące kursy: (9 marca) 5.45 Białobrzegi – Warszawa, 12.30 Warszawa – Grójec, 14.45 Grójec – Białobrzegi, 16.00 Białobrzegi – Goszczyn, (10 marca) 6.15 Białobrzegi – Stara Błotnica – Białobrzegi, 8.00 Białobrzegi – Grójec przez Goszczyn, 12.15 Grójec – Radom, 14.45 Radom-Grójec, 16.30 Grójec – Zbrosza, 17.20 Zbrosza – Grójec, 19.25 Grójec – Białobrzegi oraz (11 marca) 6.00 Białobrzegi – Goszczyn, 6.40 Goszczyn – Białobrzegi.

Okazało się, że u 43-letniego kierowcy, mieszkańca powiatu białobrzeskiego, potwierdzono zakażenie COVID-19. Podróżni proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białobrzegach lub inną placówką dla miejsca zamieszkania.

04:00

PKP Intercity odwołało we wtorek (17 marca) wszystkie kursy pociągów kategorii InterCity z Łodzi Fabrycznej na Lotnisko im. Chopina w Warszawie i z powrotem. Na odcinku Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna obowiązuje honorowanie zakupionych już biletów w pociągach spółki Polregio. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

16 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 177 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 31.

22:00

Nawet dziesięć godzin muszą oczekiwać kierowcy na przekroczenie niedawno przywróconych granic. Z informacji Straży Granicznej wynika, że tyle trzeba czekać na przejściach w Jędrzychowicach i Świecku (z Niemcami) oraz w Budzisku (z Litwą).

Odpowiednio sześć i siedem godzin kierowcy muszą oczekiwać na przejściach w Cieszynie i Kudowie Słonem (z Czechami) oraz w Barwinku (ze Słowacją). Najkrócej, bo dwie godziny zmotoryzowani spędzą w Kołbaskowie (Niemcy), Nowych Chałupkach (Czechy) i Chyżnem (Słowacja). Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.granica.gov.pl/j/index.php/pl/komunikaty

17:40

PKP Intercity, po zapowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ogranicza lub zawiesza krajowe połączenia. Z przedstawionych danych wynikało, że w ostatnich dniach aż trzy-czwarte pasażerów zrezygnowało z zakupionych wcześniej biletów.

Od wtorku (17 marca) nie wyjedzie część pociągów najwyżej kategorii Express InterCity Premium – do Warszawy, Krakowa czy Trójmiasta oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej InterCity – do Warszawy, Wrocławia czy Bielsko Białej. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

16:50

Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają na dwa tygodnie wszystkie realizowane dotąd połączenia krajowe. Przewoźnik tłumaczy swoją decyzję tym, że część pasażerów, którzy dotychczas korzystali z połączeń krajowych, przesiadała się później do samolotów wylatujących w kierunkach międzynarodowych.

Pasażerowie mogą dokonywać zwrotów lub zamiany zakupionych biletów. Państwowy przewoźnik realizował połączenia krajowe między innymi z Warszawy do Krakowa, Szczecina, Gdańska i Rzeszowa. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lot.com/pl/pl/koronawirus-informacje-dla-podroznych

10:30

Koronawirus ma wpływ na komunikację miejską w Łodzi. Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi zdecydował, że od wtorku (17 marca) do odwołania w dni robocze będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy – z wydłużonymi porannymi i popołudniowymi szczytami komunikacyjnymi.

Oznacza to, że autobusy i tramwaje będą kursować z częstotliwością od 15 do 30 minut. Na ulice nie wyjadą już linie tramwajowe 7 i 16, a linia autobusowa 96C będzie kursować przez cały tydzień. Aktualne rozkłady dostępne są na stronach: www.mpk.lodz.pl, www.rozklady.lodz.pl a także w aplikacjach mobilnych myBus i WatchLine.

15 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 125 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 19.

20:15

MPK Łódź w porozumieniu z Zarządem Dróg i Transportu wprowadzają od poniedziałku (16 marca) nowe zasady funkcjonowania przystanków “na żądanie”. Autobus zatrzyma się na takim przystanku tylko jeżeli we wnętrzu pojazdu lub na zewnątrz będą pasażerowie. W innym przypadku kierowca pominie przystanek i nie zatrzyma się. W rozkładach jazdy oznaczone są jako “NŻ”. Szczegóły zmian w informatorze blogowym: https://komunikacjazbiorowa.pl/2017/01/zmiany-tras-autobusow-tramwajow

00:01

Od dzisiaj (15 marca) przez najbliższe 10 dni – z możliwością przedłużenia na kolejny okres, Polska zamyka swoje granice z Czechami, Niemcami, Słowacją i Litwą. Oznacza to, że cudzoziemcy nie wjadą już do naszego kraju. Wyjątek stanowią osoby posiadające Kartę Polaka, a także posiadające prawo stałego/czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Dodatkowo Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Zawieszone zostały także międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe (z Czechami, Słowacja, Niemcami, Ukrainą czy Litwą). Transport towarów odbywać się będzie bez przeszkód. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus

14 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 103 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 16.

20:30

FlixBus zawiesza wszystkie połączenie międzynarodowe z i do Polski na 10 dni – z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Dotyczy to również połączeń (Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria) z WPA Łódź Fabryczna. Przewoźnik informuje, że połączenia na terenie Polski dostępne na stronie FlixBus, realizowane są zgodnie z rozkładem jazdy. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.flixbus.pl/koronawirus-informacje

14:00

Spółka PKP Intercity, która w części pociągów oferuje usługi gastronomiczne (WARS), w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo podróżnych, także wprowadza ograniczenia. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży.

Od soboty (14 marca) do tradycyjnych składów wagonowych nie będzie włączany wagon gastronomiczny. Natomiast w pociągach zestawionych z elektrycznych zespołów trakcyjnych można nabyć wyłącznie przekąski i napoje zapakowane jednostkowo a nie sporządzane na miejscu. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

12:45

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła decyzję o zawieszeniu kolejnych pociągów od najbliższego czwartku (19 marca). Tym razem będzie to ponad 30 kursów na trasie z Łodzi do Łasku i Sieradza. Pasażerowie nie skorzystają również z pojedynczych kursów do Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego.

W najbliższy weekend (21 i 22.03) wyjedzie jedynie cześć, bo zaledwie 3 pociągi (z 9) przyspieszone ŁKA Sprinter, które kursują pomiędzy Łodzią a Warszawą przez Koluszki, Rogów i Skierniewice. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

Kliknij po więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong>

13 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 64 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 13.

16:45

Można powiedzieć, że koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 dziesiątkuje kolej. Spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna na ponad tydzień od wtorku (17 marca) zawiesi aż 65 kursów na najbardziej popularnych trasach. Zmiany dotyczą tras z Łodzi do Skierniewic, Łowicza, Kutna, Zgierza (przez Łódź Stoki) oraz Warszawy.

Czasowemu zawieszeniu nie zostały na razie objęte połączenia z Łodzi do Sieradza, Piotrkowa i Radomska oraz na linii Kutno – Łowicz – Skierniewice. Przewoźnik nie wyklucza ewentualnego przedłużenia wspomnianych ograniczeń lub wprowadzenia kolejnych. Polregio w związku z koronawirusem nie wprowadziło jeszcze zmian w kursowaniu na terenie województwa łódzkiego. Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

12 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 51 osób zakażonych koronawirusem.

11 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 31 osób zakażonych koronawirusem.

22:20

MPK Łódź poinformowało, że od czwartku (12 marca) w trosce o bezpieczeństwo prowadzących i pasażerów, w autobusach oraz w tramwajach wprowadza strefę wydzieloną. Jest to przestrzeń tuż za kabiną prowadzącego pojazd.

Oznacza to, że nie wsiądziemy i nie wysiądziemy już pierwszymi drzwiami oraz nie usiądziemy na przednich siedzeniach po obu stronach autobusu lub tramwaju. Podobne rozwiązania wprowadziło także MPK Kraków oraz MPK Wrocław.

12:50

Żółte taśmy oraz napis “Strefa wydzielona”. Tak mają wyglądać autobusy i tramwaje MPK Kraków. Tamtejszy przewoźnik w trosce o bezpieczeństwo prowadzących i pasażerów wyznaczył taką przestrzeń w pojazdach, w których nie ma zamkniętych kabin. W autobusach obejmą one obszar przy pierwszych drzwiach oraz pierwszych siedzeniach.

Dodatkowo ze względów higienicznych nie będą funkcjonowały tzw. “ciepłe guziki”. Prowadzący za każdym razem sami otworzą drzwi na przystanku. Kierowcy i motorniczowie nie będą także sprzedawać biletów, te będą dostępne w biletomatach mobilnych oraz przez aplikacje.

10 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 22 osoby zakażone koronawirusem.

9 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 17 osób zakażonych koronawirusem.

20:30

Kolejne punkty kontroli sanitarnej uruchomione zostaną na stałych przejściach granicznych Polski z Litwą, Białorusią i Ukrainą, które są jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. W ciągu najbliższych dwóch, trzech dni podobne kontrole zostaną wprowadzone w pociągach międzynarodowych spółki PKP Intercity, a w dalszej kolejności w pociągach Kolei Dolnośląskich, Kolei Śląskich i Przewozów Regionalnych, obsługujących ruch przygraniczny.

15:00

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaczynają działać całodobowe punkty kontroli sanitarnej. Straż Graniczna i Straż Pożarna sprawdzać będą pojazdy, w których znajduje się przynajmniej ośmiu pasażerów. Temperatura będzie mierzona bezdotykowymi termometrami najpierw kierowcy, a potem pozostałym podróżnym.

Wszystkie osoby będą musiały wypełnić specjalną kartę lokalizacyjną, do której dostęp będzie miał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Kontrole obejmą przejścia graniczne: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice (Niemcy) oraz Gorzyczki (Czechy).

8 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 11 osób zakażonych koronawirusem.

19:00

Do czwartku (12 marca) Polskie Linie Lotnicze LOT zwieszają połączenia z Warszawy do Mediolanu. Natomiast aż do soboty, 25 kwietnia nie polecimy z Warszawy do Pekinu. Wszyscy pasażerowie posiadający bilety na te połączenia zostaną poinformowani.

Aż do piątku, 3 kwietnia wszystkie swoje połączenia z Warszawy, Gdańska i Katowic do Bergamo, zwiesza WizzAir. Linia może informować tylko tych pasażerów, którzy dokonali rezerwacji przez stronę wizzair.com lub aplikację mobilną.

14:00

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech poinformowało, że na granicach z Niemcami i Austrią zostały wprowadzone kontrole związane z obecnością koronawirusa na terenie kraju. Policjanci, strażnicy graniczni i strażacy będą mierzyć temperaturę ciała i rozdawać ulotki informacyjne.

Punkty kontrolne pojawią się w następujących miejscowościach: Rozvadov (autostrada D5), Dolní Dvořiště (droga krajowa nr 3), Strážný (droga krajowa nr 4), Pomezí nad Ohří (droga krajowa nr 6), Cínovec (droga krajowa nr 8), Folmava (droga krajowa nr 26), Železná Ruda (droga krajowa nr 27), Hatě (droga krajowa nr 38), Mikulov (droga krajowa nr 52), Břeclav (droga krajowa nr 55).

4 marca 2020

23:59

Obecnie w Polsce została potwierdzona 1 osoba zakażona koronawirusem.

10:00

W siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie koordynacji działań związanych z zagrożeniem koronawirusem. Obecni byli na nim przedstawiciele Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej

Ignacy Góra, prezes UTK poinformował, że przewoźnicy kolejowi i zarządcy dworców mają przygotowane odpowiednie procedury w związku z pojawieniem się SARS-CoV-2. Przewidują one m.in. jakie służby należy powiadomić, jak uzgodnić miejsce zatrzymania pociągu tak, by ułatwić dojazd karetce, jakie działania podjąć przed i po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego. W przypadku wykrycia zagrożenia w pociągu należy w pierwszej kolejności powiadomić drużynę konduktorską.


Więcej informacji o koronawirusie:
<strong>Główny Inspektorat Sanitarny</strong> <strong>Ministerstwo Zdrowia</strong>


Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY