mieszkańcy przestrzeń miejska samorząd

Wybory samorządowe 2024. Oto radni nowej Rady Miejskiej w Łodzi i Sejmiku Województwa Łódzkiego

Zakończyły się Wybory samorządowe 2024 w Łodzi. W niedzielę (7 kwietnia) od godz. 7:00 do godz. 21:00 wybieraliśmy nowych radnych Rady Miejskiej w Łodzi i nowych radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego, a także nowego Prezydenta Miasta Łodzi. W tym przypadku nadal ogromne poparcie zdobyła obecna prezydent Hanna Zdanowska. Z wynikiem 59,3 proc. obejmie kolejną, czwartą i ostatnią kadencję w fotelu gospodarza Łodzi. To już dane potwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą.

Kandydaci na reprezentantów mieszkańców w mieście i w regionie startowali z następujących komitetów (w kolejności umieszczenia na liście): Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga – Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe, Akcja Narodowa, Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa, Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska. Po ostatecznym starciu i z danych PKW wynika, że Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Akcja Narodowa, Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa nie będą mieli swoich przedstawicieli.

Nowi radni Rady Miejskiej w Łodzi

W tegorocznych wyborach samorządowych wybieraliśmy już tylko 37 nowych radnych do Rady Miejskiej w Łodzi, którzy spotykać się będą w Dużej Sali Obrad przy ulicy Piotrkowskiej 104. Skoro Hanna Zdanowska będzie pracować na czwartą kadencję, to niemal pewne jest to, że przy stoliku, do urządzenia do głosowania włoży kartę Marcin Masłowski, były rzecznik Zdanowskiej. Podobnie może być z trójką zastępców nowej-starej prezydent. Gdyby Adam Pustelnik, Adam Wieczorek i Małgorzata Moskwa-Wodnicka zrezygnowaliby ze swoich mandatów, to ich miejsce zajmą kolejni kandydaci: Robert Pawlak, Beata Bilska i Tomasz Frątczak. Ostatnia dwójka to debiutanci.

Warto też wspomnieć, że kilku osób już nie zobaczymy. To Antonina Majchrzak, Mikołaj Stefanowski, Elżbieta Bartczak – z KO, Michał Olejniczak – z Lewicy, Marta Grzeszczak i Bartłomiej Dyba-Bojarski – z Trzeciej Drogi czy Kamil Jeziorski – z PiS. Co ciekawe, z siedmioosobowego składu Komisji Transportu i Ruchu Drogowego Rady Miejskiej w nowej kadencji zobaczymy 4 osoby. W tej grupie jest jej dotychczasowy przewodniczący Marcin Hencz.

28

Radni: Bartosz Domaszewicz, Agnieszka Wieteska, Emilia Suśniło-Gruszka, Mateusz Walasek, Tomasz Kacprzak, Krzysztof Makowski, Marta Przywara, Magdalena Gałkiewicz, Marcin Gołaszewski, Karolina Kępka, Maja Włodarczyk, Elżbieta Żuraw, Adam Wieczorek, Paulina Setnik, Marcin Hencz, Kamila Ścibor, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Damian Raczkowski, Joanna Budzińska, Justyna Chojnacka-Duraj, Adam Pustelnik, Maciej Rakowski, Ewa Bujnowicz-Zelt, Katarzyna Wachowska, Marcelina Hamczyk, Bogusław Hubert, Marcin Masłowski.

8

Radni: Sebastian Bulak, Piotr Cieplucha, Marek Michalik, Radosław Marzec, Marcin Buchali, Włodzimierz Tomaszewski, Tomasz Anielak, Krzysztof Stasiak.

1

Radni: Kosma Nykiel (Łódź Cała Naprzód!).

Nowi radni Sejmiku Województwa Łódzkiego

Jeżeli chodzi o Sejmik Województwa Łódzkiego, to w tym przypadku wybieraliśmy 33 nowych radnych, którzy spotykać się będą na sesje w gmachu przy ulicy Roosevelta 15. Od głosów mieszkańców Łodzi i regionu zależał rozkład mandatów. Mieliśmy możliwe dwa scenariusze: albo samodzielne rządy, a tak naprawdę kontynuacja dla Prawa i Sprawiedliwości lub koalicyjne rządzenie w tercecie Koalicja Obywatelska-Trzecia Droga-Lewica). Prawo i Sprawiedliwość wygrało procentowo, ale najpewniej nie będzie mogło rządzić.

Dlatego niemal pewne jest to, że Grzegorz Schreiber (PiS) kończy swoją pracę na tym stanowisku marszałka. To dlatego, że w województwie łódzkim ziści się raczej scenariusz o koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica. Od dłuższego czasu mowa jest, że w zarządzie województwa zasiąść by mogli Joanna Skrzydlewska i Maciej Reimer – z czego Skrzydlewska była typowana na marszałka. Spośród nazwisk nie wykluczone, że szanse na dołączenia do tego grona mieliby Hanna Gill-Piątek, Piotr Bors czy Artur Bagieński. PKW przed północną ostatecznej listy mandatów jeszcze nie opublikowała

16

Radni: Piotr Adamczyk, Michał Król, Grzegorz Schreiber, Zbigniew Linkowski, Waldemar Wojciechowski, Maciej Łuczak, Marlena Sagan, Edward Kiedos, Dorota Więckowska, Beata Dróżdż, Dariusz Rogut, Aneta Niedźwiecka, Konrad Zyberyng, Janusz Ciesielski, Ewa Wendrowska, Beata Ozga-Flejszer.

12

Radni: Joanna Skrzydlewska, Hanna Gill-Piątek, Maciej Riemer, Monika Malinowska-Olszowy, Tomasz Karauda, Małgorzata Grabarczyk, Wojciech Ziółkowski, Magdalena Werstak, Maciej Sulgan,Magdalena Spólnicka, Jacek Sokalski, Justyna Kulig.

4

Radni: Adam Nowak, Agnieszka Ryś, Piotr Wojtysiak, Artur Bagieński.

1

Radni: Piotr Bors.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY