dworce kolej pasażerowie

Dworzec Łódź Fabryczna doczeka się napisów? Na razie jest przetarg

fot. Daniel Siwak, archiwum

Pewne letnie popołudnie, sytuacja dzieje się na skrzyżowaniu alei Rodziny Poznańskich z aleją Rodziny Scheiblerów. Podchodzą do mnie dwie nieco zdezorientowane młode dziewczyny i pytają – gdzie jest dworzec Łódź Fabryczna? Ja lekko skonsternowany odwracam się i pokazuję, gdzie znajdą wejście po północnej stronie budynku. Nie jest to żadna fikcja literacka, a prawdziwa sytuacja, która wydarzyła się kilka lata temu. Śmieszne? Powiem więcej, tragiczne!

Może gdyby na budynku najnowocześniejszego dworca kolejowego w Polsce był napis “Dworzec kolejowy” lub “Łódź Fabryczna”, to zagubione pasażerki nie musiały by w ogóle pytać. Jednak od otwarcia podziemnego, które miało miejsce w połowie grudnia 2016 roku, obiekt nie doczekał się jakiegokolwiek oznakowania sugerującego, że jest to stacja kolejowa, a nie kolejne fikuśne centrum handlowe. Zresztą brak neonu czy tablicy, to nie jedyne braki przy placu Sałacińskiego. Ale o tym może innym razem.

Jak wiecie lub nie, od grudnia 2019 roku dworzec Łódź Fabryczna ma nowego zarządcę. Spółka Polskie Koleje Państwowe, która administruje ponad 600 państwowymi obiektami przekazała łódzki budynek. Od tego czasu zarządza nim spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest równocześnie zarządcą infrastruktury. Ten sam podmiot ogłosił właśnie przetarg, który tak naprawdę powinien być zrealizowany pięć lat temu.

fot. Daniel Siwak, arch.

Co wiemy o potencjalnych neonach lub podświetlanych napisach? Będzie ich sześć – cztery o wysokości 80 centymetrów i dwa o wysokości metra. Z tyłu i z boku mają być w kolorze antracytowym, z przodu białe. Biorąc pod uwagę, że w wymaganiach opisana jest możliwość zmiany kolorów można przypuszczać, że będą wykonane w technologii diod RGB. Ustalone są także miejsca instalacji. Od północy – przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, od południa – od ul. Dowborczyków i ul. Targowej, od wschodu – od al. Grohmana oraz od zachodu – od ul. Kilińskiego.

Postępowanie pn. “Usługa zaprojektowania, wykonania i montażu zewnętrznego oznakowania obiektu w postaci napisów świetlnych na budynku Dworca Łódź Fabryczna”, w formie otwartego zapytania ofertowego, zostało ogłoszone 16 września tego roku, a czas na składanie ofert upłynął 24 września [aktualizacja: termin przesunięto do 30 września]. Jedynym kryterium jest w opisywanym przetargu cena wykonania.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie – a wydaje się, że to prosty przetarg – na swoje piąte urodziny dworzec Łódź Fabryczna zyska neony lub podświetlane napisy. Termin realizacji zamówienia PKP Polskie Linie Kolejowe wyznaczyły bowiem do 20 grudnia 2021 r., czyli do corocznej zmiany rozkładu jazdy. Dla “fabrycznego” byłoby to ogromne wydarzenie, bo komercjalizacja powierzchni handlowo-usługowych nadal jest w powijakach.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY