inwestycje mieszkańcy samorząd

Wybory samorządowe 2024 w Łodzi. Jak prawidłowo zagłosować i znaleźć właściwy lokal wyborczy?

fot. Freepik.com

Mamy niedzielę, 7 kwietnia. Wybieramy dzisiaj nowych samorządowców, którzy w imieniu mieszkańców przez najbliższe pięć lat będą zarządzać naszymi miastami. Pośród różnych kompetencji znajdą się również te stricte transportowe – remonty dróg, organizacja komunikacji miejskiej, planowanie dróg rowerowych czy budowa parkingów. W Łodzi, prócz nowego prezydenta miasta, wybieramy też 37 nowych radnych Rady Miejskiej w Łodzi oraz 33 nowych radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Na terenie Łodzi działać będzie 317 Obwodowych Komisji Wyborczych, czynnych w godz. 7:00 – 21:00. Ich lokalizacja uzależniona jest od miejsca zameldowania wyborcy. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej – wpisując miejscowość, nazwę ulicy i numer budynku – będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie trzeba udać się, żeby oddać głos w Wyborach samorządowych 2024. Nasze miejsce głosowania można sprawdzić także w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i wizerunek : dowód osobisty lub paszport, ale także prawo jazdy czy legitymacja studencka. Stwierdzenie tożsamości to warunek wydania kart do głosowania. Trzeba pamiętać, że na każdej karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Inaczej karta też będzie nieważna, więc takie przypadku od razu trzeba zgłaszać członkom komisji, w której jesteśmy.

Jak prawidłowo zagłosować na prezydenta Łodzi i radnych miejskich i wojewódzkich?

W lokalu wyborczym na terenie Łodzi otrzymamy trzy karty do głosowania: na prezydenta miasta (nazwiska kandydatów na różowym tle), na radnych rady miasta (nazwiska kandydatów na szarym tle) oraz na radnych sejmiku województwa (nazwiska kandydatów na niebieskim tle). Wyborca wybiera tylko jednego kandydata stawiając znak “X” w kratce przy nazwisku samorządowca tylko z jednej wybranej przez siebie listy.

źródło: YouTube, Państwowa Komisja Wyborcza

Oddany głos będzie nieważny, kiedy znak “X” nie zostanie umieszczony w kratce przy nazwisku żadnego kandydata, znajdzie się tam inny niż wspomniany znak oraz kiedy wyborca zaznaczy więcej niż jednego kandydata na pojedynczej karcie do głosowania. Warto wspomnieć, że jeżeli jedna z kandydatek czy jeden z kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi, nie otrzyma po podliczeniu ponad połowy głosów, konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów. Data jej przeprowadzenia jest już znana, to 21 kwietnia 2024 roku.

Kiedy będą wyniki Wyborów samorządowych 2024?

Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na niedzielę, 7 kwietnia cztery konferencje prasowe – o godz. 10.00, 13.30, 18.30 oraz 22.00. Przedstawiciele PKW przekażą na nich m.in. informacje o frekwencji i ewentualnych incydentach związanych z wyborami. Będą one zapewne transmitowane przez największe stacje informacyjne – radiowe i telewizyjne czy przez portale internetowe.

Przeważnie po godz. 20:00 rozpoczną się wieczory wyborcze. Zapowiedzieli je między innymi TVN24, wspólnie Polsat News, Wydarzenia 24, Polsat News Polityka i Interia.pl, wspólnie TVP1 i TVP Info, Radio TOK FM, Radio RMF24 czy Radio ZET. Po godz. 21 poznamy sondażowe wyniki badania exit poll przygotowanego przez pracownię Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu.

źródło: YouTube, Państwowa Komisja Wyborcza

Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą prezentowane z kolei na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Na ostateczne wyniki trzeba będzie jednak poczekać kilka dni. Prędzej poznamy zapewne nazwisko nowego Prezydenta Miasta Łodzi niż nazwiska 37 nowych radnych Rady Miejskiej w Łodzi i 33 nowych radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego.

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY