dworce inwestycje kolej

Harmonogram budowy dworca Łódź Fabryczna. Gdzie się podział?

fot. Daniel Siwak

Pytanie gdzie jest aktualny harmonogram budowy dworca Łódź Fabryczna, zadaje sobie coraz więcej osób. Począwszy od mieszkańców miasta, poprzez dziennikarzy, aż po członków Komisji ds. Nowego Centrum Łodzi Rady Miejskiej skończywszy. Z resztą ci ostatni odbyli chyba najkrótsze obrady w czasie tej kadencji. Te w ubiegłą środę trwały zaledwie niecały kwadrans.

Otóż łódzcy radni, którzy monitorują inwestycję w skład, której wchodzi budowa nowego dworca Łódź Fabryczna, próbują od ponad 4 miesięcy doprosić się chociażby ogólnego harmonogramu całego przedsięwzięcia. Przede wszystkim chodzi o tą część, której realizacja leży po stronie miasta. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Podziemny dworzec kolejowy to inwestycja PKP PLK i PKP S.A., jednak podziemne parkingi oraz cały układ drogowo-komunikacyjny przebudowuje Miasto Łódź.

Zapewne wszyscy domyślają się, że komisja zakończyła się z powodu braku harmonogramu. Ale gdy cofniemy się w czasie do 27 czerwca br. wiceprzewodniczący komisji Łukasz Magin próbował dowiedzieć się co z tym dokumentem się dzieje. W odpowiedzi Tomasz Grzegorczyk z Zarządu Dróg i Transportu poinformował, że sprawa harmonogramu nie będzie przeciągana. Tak minął lipiec, sierpień, wrzesień a do końca października pozostały dwa dni.

fot. Daniel Siwak

W międzyczasie dowiedzieliśmy się bezpośrednio od władz Łodzi, że harmonogram ogólny został już zatwierdzony przez wszystkie strony, ale jest jeszcze aktualizowany. To z resztą potwierdził w ubiegłą środę sam dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Grzegorz Nita (wcześniej związany z koleją – przyp. autora). Niestety już nie chciał powiedzieć ile to może jeszcze potrwać.

Do całej sytuacji trzeba dodać, ze harmonogram szczegółowy nie jest w ogóle zatwierdzony. Gdy rozmawiałem z radnym Łukasz Maginem, ten był zdumiony całą sytuacją. Natomiast przewodnicząca komisji Joanna Kopcińska mówiła mi, że liczy na przedstawienie brakującego harmonogramu na najbliższym posiedzeniu. Hmm…

Pytanie dlaczego nadal aktualizuje się ten ogólny, jak zaraz będzie trzeba mieć coś bardziej konkretnego? No i na jakiej podstawie można już kopać dziurę pod przyszłą bryłę dworca Łódź Fabryczna? Przecież biorąc to na logikę – najpierw ogóły, potem szczegóły. Chyba, że powstał jakiś roboczy plan i według niego wszystko się toczy, albo aktualizują prace tylko na lata 2013-2015. Poza tym patrząc na całą sytuację można odnieść dziwne wrażenie, że Zarząd Dróg i Transportu wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, próbują grać na zwłokę.

Tymczasem kolejne podejście Komisji ds. Nowego Centrum Łodzi Rady Miejskiej, do harmonogramu ogólnego budowy dworca Łódź Fabryczna, odbędzie się w najbliższą środę (31 października). Czy tym razem się uda? Tego nie wie nikt.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY