fot. AGC BusMan
informacja pasażerska komunikacja miejska pasażerowie

Mapa sieci komunikacyjnej w Łodzi. Nie ma? Jest, ale tajna

Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Między innymi te miasta posiadają mniej lub bardziej zaawansowaną mapę sieci komunikacji miejskiej na swoim terenie. Niestety pasażerowie łódzkich tramwajów i autobusów nie mają tyle szczęścia, bo ani MPK ani Zarząd Dróg i Transportu nie udostępniają czegoś takiego.

W Łodzi pomimo tego, że mówi się o konieczności jej stworzenia, od lat nadal takiego udogodnienia dla pasażerów nie ma. Bez żadnych wątpliwości twierdzę, że taka mapa wiele by pomogła. Jednak czy, aby jej na pewno nie ma? A może ona istnieje, tylko z bliżej nieokreślonych powodów nie może ujrzeć światła dziennego?

Mieszkaniec Łodzi lub turysta, który chciałby zorientować w sieci komunikacji miejskiej w naszym city, musi otworzyć mapki w różnych konfiguracjach. Podstawowa to mapka linii tramwajowych lub linii autobusowych dziennych lub linii autobusowych nocnych. Ale to tylko wtedy, kiedy chcemy poruszać się jednym środkiem transportu.

fot. AGC BusMan

Jeśli chcemy/musimy skorzystać z dwóch, to i automatycznie musimy otworzyć dwie mapy. Wówczas kombinacji mamy bez liku – mapka linii tramwajowych i linii autobusowych dziennych, mapka linii tramwajowych i linii autobusowych nocnych czy linii autobusowych dziennych i linii autobusowych nocnych.

Na zdrowy chłopski rozum nałożenie jednej mapki na drugą powinno pomóc. Ale to raczej może przyprawić pasażera o wielki ból głowy, kiedy zobaczy plątaninę kolorów z nałożonych na siebie linii. Ale okazuje, że życie pasażera w Łodzi mogłoby być znacznie łatwiejsze.

Kilka tygodni temu odkryłem całkiem przypadkiem stronę internetową dystrybutora pewnego programu komputerowego, gdzie zamieszczonych było kilka mapek z bieżącymi objazdami remontów. Jednak diametralnie różniły się od tych ogólnych, z którymi mamy do czynienia w pojazdach czy na stronie przewoźnika. Były oparte na mapie ulic i pokazywały zarówno linie tramwajowe, jak i linie autobusowe.

fot. AGC BusMan

Jeśli chodzi o same mapki, to pierwsza ich publikacja nastąpiła pod koniec maja 2011, a ostatnie pojawiły się tam w połowie kwietnia ubiegłego roku. Mapa całej sieci komunikacji miejskiej w Łodzi i aglomeracji łódzkiej, datowana jest na 1 kwietnia ubiegłego roku.

Otóż nasze MPK korzysta ze specjalnego programu BusMan. Jest to dość popularny program do zarządzania komunikacją zbiorową, którego używa kilka przedsiębiorstw komunikacyjnych (m.in. MPK Kraków, MPK Olsztyn czy DLA Wrocław) w całym kraju.

Służy on m.in. do projektowania i synchronizacji rozkładów jazdy oraz do tworzenia informacji pasażerskiej i technicznej. Nie wiem co prawda czy nadal z tego korzystają, ale najprawdopodobniej tak. Tym nie mniej pojawia się pewne pytanie. Dlaczego obydwie wersje – mapki z bieżącymi zmianami tras i mapka całej sieci komunikacyjnej – przez ostatnich kilkanaście miesięcy nie ujrzały światła dziennego?

Jak widać program oferuje taką możliwość. Może nie ma wykupionego modułu tworzenia map? Przecież przynajmniej te z całą siecią powinny się znaleźć na każdym przystanku z wiatą lub na citylightach magistratu. Tymczasem nie mamy nic, a informacja pasażerska w Łodzi leży i kwiczy…

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY