komunikacja miejska piesi samochody

Europejski Tydzień Mobilności 2013 w Łodzi. Park(ing)day oraz drzwi otwarte na zajezdniach

fot. Daniel Siwak

Połowa września we wszystkich miastach w Polsce i w Europie, to dość specyficzny czas. Wówczas termin zrównoważony transport odmieniany jest przez wszystkie możliwe przypadki. Chodzi oczywiście o promowanie alternatywnych i ekologicznych możliwości podróżowania.

Po raz kolejny do tej inicjatywy przyłączyła się także Łódź. Zarząd Dróg i Transportu, który znów koordynuje przygotował w tym tygodniu kilka różnych wydarzeń. Kulminacją tegorocznej edycji Tygodnia Mobilności w naszym mieście, będzie oczywiście Europejski Dzień bez Samochodu, czyli niedziela 22 września.

Europejski Tydzień Mobilności 2013 w Łodzi rozpocznie się dzisiaj, 16 września od wydarzenia, które nazwano Międzyszkolnym Przejazdem Rowerowym. O godzinie 10.30 grupa młodych rowerzystów wystartuje spod IV LO przy ulicy Pomorskiej, skąd dalej pojedzie na piknik w parku im. Sienkiewicza.

fot. Daniel Siwak

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się także otwarty tydzień w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź przy ulicy Wierzbowej 51. To dobra okazja do zobaczenia stałej wystawy, poświęconej łódzkiej komunikacji miejskiej. A tam m.in. pani Halina, czyli nasza modelowa konduktorka oraz różne tablice kierunkowe z tramwajów i autobusów.

Z kolei o godzinie 14.00 także w MKM odbędzie się otwarcie bardzo ciekawej wystawy pt. “Czerwiec 1943”. Prezentuje ona łódzkie tramwaje na kolorowych fotografiach, których autorem jest Walter Genewein. Jeśli ktoś nie będzie mógł dotrzeć, to nic straconego. Wystawa gościć będzie aż do końca marca przyszłego roku. A co będzie działo się w kolejnych dniach?

We wtorek (17 września) odbędzie się seminarium “Uspokajamy ruch na drogach”. Wykład pod tytułem “Uspokojenie ruchu szansą poprawy funkcjonowania miast” wygłosi dr hab. inż. Andrzej Zalewski z Politechniki Łódzkiej. Początek o godzinie 10.00 w Małej Sali Obrad łódzkiego magistratu.

fot. Daniel Siwak

Kampania informacyjno – edukacyjna pod hasłem “Razem na drodze”, to wydarzenie, które będzie miało miejsce w środę (18 września). Zaangażowali się w nią przedstawiciele policji, straży miejskiej, MPK Łódź oraz nasz oficer rowerowy. Akcja odbędzie się na parkingu w rejonie skrzyżowania alei Piłsudskiego i Sienkiewicza (vis a vis Galerii Łódzkiej).

Czwartek (19 września) będzie należał do kontrolerów. W ubiegłym roku, w ramach Tygodnia Mobilności w Łodzi, miejski przewoźnik po raz pierwszy obchodził Dzień Kontrolera. Wówczas ruszyła pierwsza kampania informacyjna. Na plakatach pojawiły się hasła “Odwracasz kota ogonem?”, “Sępisz?” oraz “Masz węża w kieszeni”. Każdemu towarzyszyło kluczowe zdanie – płać za przejazdy.

W tym będzie to prawdopodobnie nowa kampania pod hasłem “Każdy płaci, nikt nie traci”. Dodatkowo od 9.00 do 17.00 po Łodzi będzie kursował zabytkowy tramwaj Konstal 5N+5ND, który zapewne wielu kojarzy z Tramwajowej Linii Turystycznej – linii 43. Oczywiście w drzwiach staną konduktorzy z Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

fot. Daniel Siwak

Koniec tygodnia, czyli piątek (20 września), to czas dla akcji Park(ing)day. Jak czytamy, podczas niej artyści, designerzy, drobni przedsiębiorcy i mieszkańcy miast przekształcą 30 miejsc parkingowych w Łodzi w tymczasowe parki publiczne. Wszystko od godziny 7.00. Z kolei z okazji Dnia Przedszkolaka na rynku Manufaktury o godzinie 10.00 odbędzie się inauguracja Akademii Kulturalnego Pasażera MPK.

Tym sposobem dotarliśmy do soboty (21 września). Tutaj przygotowano kilka propozycji dla łodzian. Pierwszą z nich jest jarmark poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego. Odbędzie się on na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi przy Piotrkowskiej 104 oraz w Dużej Sali Obrad.

Jeśli komuś będzie mało, to może przespacerować się na plac Wolności. Stamtąd zabytkowym tramwajem Sanok linii H1 dojedzie na Drzwi Otwarte w ET-1, czyli w zajezdni tramwajowej na ulicy Telefonicznej. W tym dniu odbędzie się także pomiędzy 8.00 a 14.00 VII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w muzeum przy Wierzbowej 51.

fot. Daniel Siwak

Tak, jak już wspominałem, kulminacją tegorocznej edycji Tygodnia Mobilności w naszym mieście, będzie Europejski Dzień bez Samochodu, czyli niedziela, 22 września. Kierowcy posiadający przy sobie ważny dowód rejestracyjny mogą tego dnia bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Udając się w ostatnią podróż Tramwajową Linią Turystyczną w tym roku, będzie można dojechać na Dni Otwarte w zajezdni Brus, która otwarta będzie od 10.00 do 18.00. To już trzecia taka okazja m.in. po Photo Day #Brus, do odwiedzenia miejsca, gdzie ma powstać nowe Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi.

Na koniec akcja “Tuwim na Tuwima”. Zakłada ona zamknięcie fragmentu ulicy poety między ul. Sienkiewicza a ul. Kilińskiego i udostępnienie powstałej w ten sposób przestrzeni mieszkańcom. W programie przewidziano quiz, zabawy, recytacje oraz przedstawienie z udziałem aktorów z Teatru Picolo. Niestety godzin rozpoczęcia wszystkich wydarzeń nie podano, dlatego będę sukcesywnie je podawał.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY