mieszkańcy przestrzeń miejska samorząd

Wybory samorządowe 2024. Hanna Zdanowska ponownie prezydentem Łodzi

Zakończyły się Wybory samorządowe 2024 w Łodzi. Od godz. 7:00 do godz. 21:00 wybieraliśmy przede wszystkim nowego Prezydenta Miasta Łodzi, ale również nowych radnych Rady Miejskiej w Łodzi i nowych radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego. Kandydatów na gospodarza naszego miasta tym razem było sześciu. Reprezentowali następujące komitety (w kolejności umieszczenia na liście): Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga – Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe, Akcja Narodowa, Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa, Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska.

Weteranem w walce o prezydencki fotel była gospodyni Łodzi od czternastu lat, czyli Hanna Zdanowska z Koalicji Obywatelskiej. Z kolei kandydatką popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość (ale nie jest członkinią tej partii) była Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. To jej trzecia przymiarka do stanowiska prezydenta Łodzi. Rządowy koalicjant, czyli Polski 2050 wystawiła sejmową liderkę listy w okręgu łódzkim – Ewę Szymanowską, chociaż jej nazwisko w Wyborach samorządowych 2024 zostało ogłoszone najpóźniej.

Klaudia Domagała była najmłodszą kandydatką, wystawioną przez Konfederację i Bezpartyjnych Samorządowców. Komitet Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa postawił na ekonomistę Janusza Wdzięczaka, który przez sporą część kampanii lokalnym był jednym mężczyzną, który kandydował na stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi. Praktycznie na ostatnią chwilę wyłonił się drugi mężczyzna w gronie kandydatów. To Jan Waliszewski, przedsiębiorca wystawiony przez Akcję Narodową, w poprzedniej kadencji ubiegał się bezskutecznie o mandat radnego.

Hanna Zdanowska i inni kandydaci na Prezydenta Miasta Łodzi

TVN, Polsat i TVP zamówiły badanie exit poll dotyczące kandydatów na prezydentów miast, ale wykonano je jedynie dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska i Rzeszowa. Zostały zaprezentowane w niedzielny wieczór. Dlatego, żeby poznać wyniki, która z kandydatek lub który z kandydatów zwyciężyli w Łodzi, trzeba było poczekać do poniedziałku (8 kwietnia). Wówczas Państwowa Komisja Wyborcza po godz. 14:00 opublikowała wyniki ze 100 proc. obwodów wyborczych.

HANNA ZDANOWSKA
Koalicja Obywatelska

59.3

AGNIESZKA WOJCIECHOWSKA VAN HEUKELOM
Prawo i Sprawiedliwość

22.56

EWA SZYMANOWSKA
Trzecia Droga – Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe

9.27

KLAUDIA DOMAGAŁA
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

5.83

JANUSZ WDZIĘCZAK
Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa

2.21

JAN WALISZEWSKI
Akcja Narodowa

0.82

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY