fot. Systra
kolej pasażerowie rozkład jazdy

Rozkład jazdy PKP od 12 czerwca 2016. ŁKA ogranicza kursy, IC wraca na Żabieniec, remontowe cięcia w PR

Zarządca krajowej sieci kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe – wprowadza wakacyjne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów wielu przewoźników szynowych. Jeśli chodzi o województwo łódzkie to sytuację mamy bez zmian, bo dotyczą one Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), PKP Intercity (PKP IC) i Przewozów Regionalnych (PR).

Wakacje są takim czasem, kiedy intensyfikuje się wszelkie działania remontowe i inwestycyjne. Do tej pory koncentrowały się one głównie na “linii łódzkiej”, teraz obejmą także inne rejony naszego regionu. Czasowe wyłączenia ruchu pociągów pojawią się na liniach kolejowych nr 14 (do Sieradza), nr 15 (do Łowicza) oraz nr 16 (do Kutna).

Obecna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać jak zwykle czasowo. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe 4 września, a potem jeszcze 14 grudnia. Wówczas znów pasażerowie będą musieli sprawdzić wszystkie swoje połączenia, z których korzystają na co dzień w drodze do pracy czy domu.

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

Dzisiaj zacznę od zmian w rozkładach jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociągi samorządowej spółki przestaną kursować na linii Łódź Widzew – Zgierz – Łódź Widzew. Dotyczy to wszystkich kursów (sześciu do Zgierza i siedmiu do Łodzi), które do tej pory wykonywane były w soboty, niedziele i święta. ŁKA tłumaczy cięcia względami ekonomicznymi, efektywniejszym wykorzystaniem taboru oraz – moim ulubionym stwierdzeniem – optymalizacją rozkładu jazdy. W zamian kolejowy przewoźnik zaleca alternatywne sposoby dojazdu, czyli korzystanie z autobusów i tramwajów MPK Łódź. To kontumacja cięć na tej trasie, które rozpoczęły się w połowie marca.

Jednak to nie koniec cięć. Przewoźnik rezygnuje także z kilku pociągów na trasie Łódź Widzew – Koluszki. Po korekcie rozkładu nie będzie już pociągów do Koluszek przed godziną 06.00, po godzinie 07.00 oraz po godzinie 19.00. Tym sposobem ostatni pociąg odjedzie z Łodzi o godzinie 16.19 (tylko w dni robocze). Z kolei do Łodzi nie pojadą już pociągi po godzinie 06.30, przed godziną 08.00 i 19.00. Ostatni pociąg odjedzie z Koluszek o godzinie 19.47 (tylko w dni robocze). Przewoźnik radzi, aby w zamian za zlikwidowane kursy własnych pociągów korzystać z pociągów innych spółek.

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP PLK, zajdzie konieczność wprowadzenia Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) na linii z Łodzi Kaliskiej do Kutna (odcinek Zgierz – Kutno) oraz na linii z Łodzi Kaliskiej do Łowicza (odcinek Zgierz – Glinnik). W związku z tym na poszczególnych odcinkach wydłuży się czas przejazdu w niektóre dni, a dokładne godziny i terminy trzeba będzie sprawdzać w rozkładach jazdy. Zmian jest zbyt dużo, abym je Wam przytoczył.

Dodatkowo, do 31 sierpnia po godzinie 06.00 będzie odjeżdżał z Łowicza do Łodzi tylko jeden pociąg (wcześniej dwa) i pojawi się dodatkowy kurs o godzinie 15.21. W tym samym okresie z Łowicza do Łodzi nie odjedzie pociąg po godzinie 13.00. Niestety, ale to nie koniec złych wieści. Od 12 czerwca drożeją bilety w ofercie “Łódź bliżej Ciebie” na trasach do Łowicza (z 9,00 na 11,00 zł) i Kutna (z 11,00 na 13,00 zł.). Tym samym alternatywna trasa z Łodzi do Warszawy przez Łowicz (ŁKA+IC lub ŁKA+KM) staje cenowo mało atrakcyjna.

Sporo zmian zajdzie także w pozostałych połączeniach. Po raz kolejny trudniej będzie podróżować pomiędzy Łodzią a Sieradzem. Nie wyjadą cztery pociągi do Łodzi po godz. 09.00, 12.00, 14.00 i 22.00. Z Sieradza nie pojadą trzy pociągi – po godz.07.00, 11.00 i 20.00. Od poniedziałku do piątku oprócz świąt będzie kursował dodatkowy pociąg z Sieradza (godz. 05.41) do Łodzi Widzewa przez Zgierz. Dzięki temu pracownicy ZUS-u przy ul. Lipiec Reymontowskich, rozpoczynający pracę od siódmej mają zyskać dogodne połączenie. Diametralnych zmian nie będzie jedynie na trasie z Łodzi Kaliskiej do Warszawy Wschodniej. Nadal będą tu jeździć cztery pociągi (dwie pary). Korekcie ulegną jedynie godziny odjazdów, z Łodzi ŁKA wyruszy o godzinie 09.03 i 15.08. Pociągi z Warszawy Wschodniej odjadą o godzinie 13.08 i 19.23, a z Warszawy Centralnej o godzinie 13.20 i 19.36.

PKP INTERCITY

Jeśli chodzi o pociągi PKP Intercity, to w tym przypadku zmiany nie są bardzo rewolucyjne, choć dla pasażerów jest też pewna dobra wiadomość. Na dworzec Łódź Żabieniec, który zlokalizowany jest na granicy Żubardzia i Teofilowa wracają pociągi dalekobieżne! Jak pamiętacie, albo i nie, przewoźnik zrezygnował z obsługi pociągów kategorii Intercity w grudniu ubiegłego roku, wraz z coroczną zmianą rozkładów jazdy. Tłumaczył to niskim zainteresowaniem ze strony pasażerów. Jednak dworzec ten jest najbliższym infrastrukturalnie obiektem dla mieszkańców Żubardzia, Teofilowa, Aleksandrowa Łódzkiego czy Radogoszcza Zachodu. Korzystając niekiedy z tych połączeń pamiętam, że wcale tak źle nie było.

Od 12 czerwca zatrzymają się tutaj składy obsługiwane elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Flirt3 – IC “Broniewski” (do Poznania, Stargardu i Szczecina), IC “Stoczniowiec”, IC “Hutnik” oraz IC “Górnik” (do Częstochowy, Katowic, Torunia, Bydgoszczy, Tczewa, Gdańska i Gdyni). Warto pamiętać, że z uwagi na brak kasy i biletomatu na dworcu, można zakupić bilet bezpośrednio w pociągu i to bez dodatkowej opłaty. Wyjątek stanowić będzie okres między 12 czerwca do 26 czerwca. Wówczas w związku z pracami modernizacyjnymi na trasie Zgierz – Kutno, trzy ostatnie pociągi IC będą kursować zmienioną trasą – przez Łowicz Główny, Łódź Widzew oraz Koluszki, ale z pominięciem Łodzi Chojny, Łodzi Kaliskiej, Łodzi Żabieńca, Zgierza i Łęczycy.

Do Łodzi wracają pociągi kategorii ekspresowej, choć to powrót średnio oczekiwany. Od 25 czerwca PKP Intercity uruchomi pociąg EIC “Lazur” na trasie z Łodzi Kaliskiej do Gdyni Głównej (przez Łódź Chojny Łódź Widzew, Skierniewice, Warszawę Zachodnią, Warszawę Centralną, Warszawę Wschodnią, Malbork, Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwę, Sopot). Na główny dworzec stolicy dojedzie on w czasie 1 godziny i 25 minut, natomiast do stolicy Pomorza czas przejazdu ma wynieść 4 godziny i 21 minut. Problem polega na tym, że nowy EIC z Łodzi (odjazd o godz. 08.03) będzie kursował tylko w… sobotę. Skład miał być uzupełnieniem dla zlikwidowanego kilka miesięcy temu pociągu TLK “Prometeo”, kursującego przez cały tydzień do Trójmiasta w godzinach wczesnoporannych. Póki co kiepską alternatywą dla przedpołudniowego przyjazdu do Trójmiasta pozostaje jedynie nocny pociąg TLK “Wenus”, który z Łodzi Kaliskiej odjeżdża o godz. 02.30.

Jeśli chodzi o pozostałe połączenia, to zmiany dotyczą głównie godzin odjazdów lub przyjazdów. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim na linii “łódzkiej”. Pierwsze pociągi w kierunku stolicy odjadą z Łodzi Kaliskiej o godz. 04.39 (TLK “Ogiński”), 05.05 (TLK “Łęcka”), 05.32 (TLK “Jagna”), 06.28 (IC “Uszatek) i 06.42 (TLK “Soplica”). Jeśli chodzi o dworzec Łódź Widzew, to pociągi do Warszawy ruszą kolejno o godz. 07.22 (IC “Dąbrowska”), 10.42 (IC “Konopnicka”), 14.39 (IC “Słowacki”) i 18.55 (IC “Orzeszkowa”). Ostatnim pociągiem z Łodzi będzie nadal TLK “Deyna”, który wyruszy z Łodzi Kaliskiej o godz. 20.17. Ostatnim pociągiem z Warszawy będzie nadal TLK “Łęcka”, który z Warszawy Centralnej odjedzie o godz. 22.20.

PRZEWOZY REGIONALNE

W Przewozach Regionalnych także wiele zmian, które wymuszone są licznymi pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W zależności od terminu skróceniu ze stacji Łódź Widzew ulegną dwa kursy w kierunku Skierniewic, dotyczyć będzie to pociągów nr 11721/0 (godz. 17.55) i nr 11725/4 (godz. 19.45). Podobna sytuacja przeciwnym kierunku. Pociągi nr 11737/6 (godz. 06.44) będą kursowały w skróconej relacji Koluszki – Łódź Kaliska (w zamian na odcinku Skierniewice – Koluszki będzie zatrzymywał się interREGIO). Pociągi nr 11751/0 (godz. 15.18) i nr 11753/2 (godz. 15.35) będą kursowały w skróconej relacji Skierniewice – Łódź Widzew. Jeśli chodzi o trasę Łódź Kaliska – Tomaszów Mazowiecki/Opoczno – Łódź Kaliska to tutaj też . Pociąg nr 12345 (godz. 19.04) będzie kursował w skróconej relacji Łódź Widzew – Opoczno. W drodze powrotnej, czyli z Opoczna relacja także będzie skrócona do Łodzi Widzewa – dla pociągów nr 21340 (godz. 06.10) oraz nr 12344 (godz. 17.20).

KKA, czyli Kolejowa Komunikacja Autobusowa będzie funkcjonować na trasie z Łodzi Kaliskiej do Torunia. Podróżując pomiędzy 12 a 26 czerwca pociągami nr 15334/5 (godz. 10.22 z Łodzi) oraz nr 51302/3 (godz. 14.30 z Torunia), pasażerowie na odcinku Zgierz Kontrewers – Chociszew będą zmuszeni przesiąść się do autobusów. Warto śledzić rozkłady jazdy, bo terminy zamknięć są różne. Jeśli chodzi o pociągi interREGIO, które łączą Łódź i Warszawę, to i tutaj nie obeszło się bez zmian. Na tory wyjedzie 6 par pociągów (12 kursów) realizowanych zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN 57 województwa łódzkiego. To o jedną parę więcej, niż przy poprzedniej korekcie.

Z Łodzi Kaliskiej pierwszy IR odjedzie o godz. 06.55, potem o godz. 08.03, 11.59, 13.43, 14,51 oraz ostatni o godz. 19.07. Z Warszawy Wschodniej pierwszy pociąg ruszy o godz. 04.55, potem o godz. 10.23, 13.03, 15.03, 17.03 oraz ostatni o godz. 19.23. Pojadą one przez linię obwodową, Koluszki, Skierniewice, Skierniewice Rawkę, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki. Na koniec warto wspomnieć, że zakończyło się honorowanie biletów na odcinku Warszawa Wschodnia – Skierniewice. Chodzi o odcinkowe bilety okresowe PKP Intercity, na podstawie których można było podróżować w pociągach Przewozów Regionalnych.

komentarzy

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY