komunikacja miejska tabor technologie transportowe

Targów Komunikacji i Transportu w Mieście nie będzie. MPK odwraca się na pięcie

fot. Daniel Siwak

Dokładnie po 10 latach od zakończenia Targów Komunikacyjnych w Łodzi, w kalendarzu targowym miało pojawić się nowe, branżowe wydarzenie. Wieszczono prawdziwe nowo otwarcie w temacie typowo komunikacyjnej imprezy, której tradycja sięgała 1996 roku.

Jednak zapowiadane na początek listopada Targi Komunikacji i Transportu w Mieście nie odbędą się. Nieoficjalna informacja, która dotarła do nas w poprzedni poniedziałek jest już pewna! Międzynarodowe Targi Łódzkie poinformowały, że decyzja o odwołaniu imprezy podyktowana jest względami organizacyjnymi.

Przyznam szczerze, że jestem trochę zawiedziony. I nie tylko dlatego, że ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI miała pojawić się na listopadowej imprezie. Głównie chciałem zobaczyć jakie firmy postanowiły postawić na nasze wydarzeniu. Szczególnie, że obszar tematyczny miał być dość szeroki.

fot. Daniel Siwak

Jak informował MTŁ, projekt miał być skierowany do krajowych i zagranicznych firm związanych z produktami i usługami, znajdującymi zastosowanie w transporcie miejskim. W związku z tym pojawić się miały m.in. programy informatyczne do zarządzania komunikacją oraz najnowsze rozwiązania dotyczące informacji pasażerskiej.

Poza tym stawiano na wyposażenie środków transportu publicznego czy kompleksowe systemy wypożyczalni rowerów miejskich. Listę wystawców miały dopełnić organizacje i wydawnictwa z branży transportowej. Przysłowiowe pięć minut przeznaczono także dla MPK Łódź, jako ważnego partnera imprezy. Miejski przewoźnik miał zaprezentować swój tabor – tramwaje oraz autobusy, które kursują po mieście.

Jednak jak się okazuje, nie wszystko zależało od Międzynarodowych Targów Łódzkich, jako organizatora całego przedsięwzięcia. Można śmiało stwierdzić, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które było strategicznym partnerem, też dołożyło kamyczek do ogródka. – Obchody planujemy zrobić we współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Konferencja z tym związana planowana jest na listopad. Będzie skierowana do branżowców oraz władz miasta, czyli będzie miała bardziej zamknięty charakter – tłumaczy Sebastian Grochala, rzecznik prasowy MPK Łódź.

fot. Daniel Siwak

O wszystkim jednie możemy mówić, że miało się wydarzyć. Ale co najmniej dziwna jest decyzja miejskiego przewoźnika, aby odłączyć się od projektu Międzynarodowych Targów Łódzkich i robić coś nagle z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Choć nie wiadomo też, jak bardzo zaawansowana była kwestia pozyskiwania wystawców.

Niestety bardzo niepewne są także losy czegoś, co mogłoby przyciągnąć wielu łodzian oraz pokazać współpracę pomiędzy odpowiednimi służbami w naszym mieście. Chodzi oczywiście o pokazy bezpieczeństwa i akcji ratunkowych w transporcie miejskim. Chyba w ostatniej dekadzie, a nawet dwóch czegoś takiego na pewno nie organizowano w mieście. W kilku miastach już to się odbyło.

To byłoby naprawdę ciekawe wydarzenie. W ramach tego widziałbym symulację zderzenia tramwaju z autem osobowym. Naturalnie pokaz akcji ratowniczej odbyłby się z udziałem służb technicznych MPK, policji, pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Co z uroczystościami 115. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Łodzi dla mieszkańców? Obchody miały się odbyć 5 i 6 listopada, co dałoby zazębianie się wraz z Targami Komunikacji i Transportu w Mieście. Albo nie będzie ich w ogóle, albo zostaną tylko symbolicznie zainicjowane w czasie wrześniowego Tygodnia Mobilności w Łodzi.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY