fot. Daniel Siwak
infrastruktura tabor tramwaje

Łódź kreuje… bezkarne wyburzanie zabytków. Nie lubię piątków!

To miało być całkiem spokojne popołudnie. Jednak tak idealnie być nie mogło i ten spokój przerwała informacja o zajezdni Dąbrowskiego – że ją niby wyburzają. Nie mogłem w to jakoś uwierzyć, bo przecież budynek został wpisany jakiś czas temu do rejestru zabytków. Poza tym Wojewódzki Konserwator Zabytków na pewno by sobie w przysłowiowe kolano nie strzelał taką decyzją.

Kiedy po kilkudziesięciu minutach na miejsce dotarła jedna ze społeczniczek, stan zastany nie pozostawiał żadnych wątpliwości. Cała hala postojowo-naprawcza została zburzona! Wystarczyły tylko dwie godziny, aby historyczny obiekt zamienił się w kupę bezużytecznego gruzu, a Łódź straciła kolejny cenny dla miasta zabytek. Tak naprawdę każdy z nas wierzył, że może ten budynek odzyska dawną świetność w jakimś nowym zaadaptowaniu. Teraz wszelkie nadzieje prysły.

Co najgorsze po uprzątnięciu całego placu pozostanie bardzo atrakcyjna działka budowlana. Jestem pewien, że szybko znalazłby się jakiś developer, który chciałby postawić w tym miejscu np. apartamentowce, a być może nawet jakieś biurowce. Szkoda tylko, że powstałby jakiś budynek na gruzach łódzkiego zabytku. W całej sytuacji denerwujące jest jeszcze jedno. MPK sprzedało ten historyczny obiekt z zamiarem czysto ekonomicznym.Walory historyczne oraz logistyczne chyba odeszły na bardzo daleki plan. Tylko prawda jest taka, że kiedyś to się jeszcze zemści.

Zajezdnia przy ul. Kilińskiego 245 powstała w czerwcu 1928 roku i nieprzerwanie służyła tramwajom aż do stycznia 2011 roku. Wówczas, jako jedna z ostatnich wyjechała stąd linia 4 (brygada 8) składem 2364+2365. Ostatecznie cała zajezdnia została sprzedana prywatnemu właścicielowi z Łodzi. W sierpniu ubiegłego roku spora jej część uległa spaleniu wskutek czego trzeba było rozebrać część dachu.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY