fot. Daniel Siwak
inwestycje organizacja komunikacji organizacja ruchu

Remonty w Łodzi. Przed 1 lipca będzie kampania za 40 tys. złotych

Kilka dni temu w Radiu Łódź prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wypowiedziała bardzo ważną deklarację, dotyczącą remontów w Łodzi. Mieszkańcy miasta powinni być poinformowani o nich z co najmniej miesięcznym, a nawet półtoramiesięcznym wyprzedzeniem.

W związku z tym czekałem aż przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu przedstawią zmiany w komunikacji miejskiej oraz organizację ruchu w rejonie zamkniętych ulic. Pierwsze informacje zostały przedstawione w czwartek 6 czerwca, choć traktuje je bardziej, jako wstęp do kompleksowych działań ze strony miasta.

Sam fakt zorganizowania briefingu na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Sienkiewicza mógł wskazywać raczej na ogólny charakter przekazywanych informacji. Wydaje mi się, że chyba spora część mieszkańców Łodzi już mniej więcej wie, które ulice idą do remontu tuż po rozpoczęciu wakacji. Co nie zmienia faktu, że dodatkowa informacja na pewno się przyda.

fot. Daniel Siwak

W połowie czerwca do łodzian ma trafić 325 tysięcy ulotek. Dzięki nim mają dowiedzieć się o objazdach oraz zmianach w komunikacji miejskiej. Według szacunków prezydent Zdanowskiej, taka kampania ma kosztować nie więcej niż 40 tys. złotych.

“Niezależnie od tego co pokażemy, to będą korki i będzie bardzo ciężko. Pierwszy raz informujemy mieszkańców z takim wyprzedzeniem, pierwszy raz w taki sposób (…) Do każdego mieszkańca Łodzi trafi ulotka informacyjna dotycząca planowanych remontów i propozycji z organizacją objazdów

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

Niestety, póki co nie wiemy jak będzie wyglądała owa ulotka, bo prace nad nią jeszcze trwają. Dlatego jak na razie zasób materiałów informacyjnych jest dość ogólny. Ze strony Zarządu Dróg i Transportu możemy pobrać poglądową mapę remontowanych ulic od 1 lipca. Niestety nie ma do niej przypisanych jeszcze proponowanych objazdów.

fot. Daniel Siwak

Podobnie jest z mapkami zmian w komunikacji tramwajowej i autobusowej. Brakuje szczegółowych mapek konkretnych inii oraz rozkładów jazdy, które są chyba najważniejsze.

“Dojdą też mapki ze zmianami w komunikacji miejskiej. W tej chwili trwają prace nad zmienionymi rozkładami jazdy, w ciągu najbliższego tygodnia będą udostępniane”

Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Według przedstawionego harmonogramu spore utrudnienia pojawią się przede wszystkim na ulicy Narutowicza. Tam ekipy wejdą na skrzyżowanie z ulicą Kilińskiego, gdzie będzie zmieniany układ torowiska. Likwidacji ulegną skręty dla linii 7, a pojawią się nowe, analogicznie w relacji po przeciwnej stronie do obecnych.

Maszyny pojawią się także przy Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie do wybudowania będzie nowy fragment torowiska do dworca Łódź Fabryczna wraz z połączeniem do istniejącej linii. Przy ulicy Uniwersyteckiej będzie budowany natomiast wjazd na przyszłą ulicę Nowotargową. Przy okazji zamknięta będzie także ulica Kilińskiego (od Narutowicza do Składowej).

fot. Daniel Siwak

Sporo będzie działo się także na ulicy Zielonej. Przebudowywane zostanie skrzyżowanie Zielona/Narutowicza-Piotrkowska, które ma być wyniesione oraz skrzyżowanie Zielona-Gdańska, gdzie wymieniane będzie torowisko i zwrotnice. Częściowe utrudnienia będą na Zielonej pomiędzy Strzelców Kaniowskich a Wólczańską. Do całej tej listy dochodzi także przebudowa ulicy Kopernika od alei Włókniarzy do Żeromskiego wraz z torowiskiem.

Ekipy drogowców pojawią się też na ulicy Struga (od Piotrkowskiej do alei Kościuszki), na ulicy Tuwima (od Sienkiewicza do Piotrkowskiej) oraz na ulicy Żeromskiego (od Zielonej do Struga), gdzie wymieniany będzie ciepłociąg. Dwukierunkowa będzie ulica Sienkiewicza od alei Piłsudskiego do Narutowicza, Wschodnia od Narutowicza do Jaracza oraz Skłodowskiej-Curie od Lipowej do Gdańskiej. To ma zrekompensować kierowcom zamknięte ulice.

Na pewno oni i pasażerowie MPK Łódź muszą uzbroić się w cierpliwość w czasie podróży po mieście. Dlatego, jeśli wspomniane materiały informacyjne trafią do Waszych skrzynek, warto ich nie wyrzucać. Ci, którzy mają dostęp do internetu powinni także częściej niż do tej pory odwiedzać strony: www.uml.lodz.pl, www.zdit.uml.lodz.pl czy www.mpk.lodz.pl.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY