komunikacja miejska koronawirus ulice

Wolimy zakaz poruszania się między miastami, niż zniesienie limitów w komunikacji miejskiej

fot. Daniel Siwak

Pewnie mało kto zauważył, że minął już ponad miesiąc od ponownego wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa przy każdorazowym przebywaniu w zewnętrznych przestrzeniach publicznych. Z kolei za cztery dni minie także miesiąc odkąd cała Polska znalazła się w strefie czerwonej. To wówczas zamknięto dla gości m.in. hotele i lokale gastronomiczne.

Inaczej też prezentowały się liczby związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. 10 października zanotowano w Polsce 5300 (łódzkie: 411) osób z pozytywnym wynikiem tekstu na COVID-19, a 24 października było już ich 13628 (łódzkie: 1001). Mija miesiąc, dzisiaj wykryto aż 22464 nowych zakażonych koronawirusem, w tym 1472 osób w regionie. Na dodatek w ostatnich dniach wykres dostaje wariacji.

Przy tak zwanym popołudniowym przeglądzie prasy znalazłem ciekawy tekst. Otóż United Surveys przeprowadził dla radia RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej ciekawy sondaż. Respondentów pytano o to, jakie obostrzenia powinny zostać uchylone w pierwszej kolejności, gdy epidemia zacznie ustępować oraz jakie obostrzenia powinny zostać wprowadzone w pierwszej kolejności, gdyby sytuacja epidemiczna się pogarszała.

fot. Daniel Siwak

Każdy z ankietowanych mógł wybrać trzy gotowe odpowiedzi. Ja skupiłem się z kolei na tych, które mieszczą się w tematyce szeroko pojętego transportu i komunikacji miejskiej. Okazało się, że jesteśmy bardzo liberalni przy restrykcjach, bowiem prawie 34 procent chciałoby zakazu poruszania się pomiędzy miastami. Blisko 30 procent opowiedziało się za zamknięciem kościołów, natomiast nieco ponad 26 procent – w przypadku wzrostu zachorowań – widzi konieczność wprowadzenia lockdownu w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli chodzi o obostrzenia, których zniesienia chcielibyśmy od razu, to część – bo nie najwięcej – wskazuje zniesienie obowiązku noszenia maseczek, to nieco ponad 18 procent ankietowanych. Zniesienia limitów przy przejazdach w komunikacji miejskiej, o które postulują również organizacje branżowe, chciałoby 13,5 procent. Jednak najwięcej z nas chciałoby powrotu dzieci do szkół – 53,8 procent oraz otwarcia gastronomii – 30,7 procent. Warto też wspomnieć, że pośród przepytanych blisko 13 procent nie wiedziało jakich odpowiedzi udzielić.

33,2%Zakaz poruszania między miastami
18,2%Zniesienie obowiązku noszenia maseczek
13,5%Zniesienie ograniczeń w komunikacji publicznej
12,8%Nie wiem lub trudno powiedzieć

Sondaż United Surveys dla radia RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej został wykonany 13 listopada 2020 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY