inwestycje organizacja komunikacji tunel średnicowy

Budowa przystanku Łódź Polesie. Organizacja ruchu i trasy autobusów od 21 lutego

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Trwa budowa kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi. Aktualnie prowadzone są prace na terenie pomiędzy ulicami Stolarską a Odolanowską, gdzie powstaje komora startowa dla dużej maszyny TBM. Kawałek dalej, czyli pomiędzy ulicami Gandhiego, Kasprzaka, Drewnowską i aleją Włókniarzy zbudowana zostanie tzw. komora rozgałęźna oraz nowy przystanek Łódź Koziny (nazwa póki co robocza).

Ekipy budowlane pracują również przy ulicach Długosza, Skarpowej i Żniwnej, bo tam z kolei powstają komory, które w przyszłości staną się wlotami lub wylotami z tunelu w kierunku dworców Łódź Kaliska, Łódź Żabieniec i Łódź Fabryczna. Do nich w kolejnych miesiącach dobudowane zostaną tory z istniejącą linią kolejową nr 15.

Do grona tych wszystkich lokalizacji w niedzielę (21 lutego) [aktualizacja] 28 lutego dołączy także ulica Ogrodowa. Teren pod przyszły przystanek kolejowy Łódź Polesie możecie zobaczyć z lotu ptaka. Będzie to tak naprawdę pierwszy z trzech podziemnych przystanków, którego budowa rozpocznie się. Następy w kolejności będzie przystanek Łódź Śródmieście, o czym w kontekście zmian w komunikacji miejskiej, pisał na Facebooku wicedyrektor ZDiT Maciej Sobieraj.

fot. Zarząd Dróg i Transportu

Rozpoczęcie inwestycji w tym miejscu spowoduje utrudnienia dla wszystkich – pieszych, kierowców, pasażerów łódzkiej komunikacji miejskiej. Wiadomo, że ulica Ogrodowa zostanie zamknięta dla ruchu pomiędzy Karskiego a Gdańską. Dojazd do Manufaktury tą ulicą (od strony Karskiego) będzie zachowany dzięki tymczasowemu zjazdowi na parking. Tak samo wyznaczono dostawy do centrum handlowego.

Zarząd Dróg i Transportu nie poinformował o sugerowanych objazdach, ale kierowcy wybiorą zapewne ul. Drewnowską. Zachowany będzie za to całkowicie ruch pieszych. Dla nich wybudowany zostanie tymczasowy chodnik po północnej stronie zamkniętej ulicy Ogrodowej, a także specjalny łącznik do ul. Mielczarskiego, który znajdzie się po zachodniej stronie ogrodzenia terenu budowy podziemnego przystanku Łódź Polesie.

Komunikacja miejska ze zmianami

Utrudnienia napotkają niestety także pasażerowie, bowiem autobusy linii 78, 87A i 87B zmienią trasy. Wiadomo, że linia 78 nadal nie dojedzie do placu Wolności. Co więcej w stronę Manufaktury pojedzie przez ul. Lutomierską (bez wjazdu w Kasprzaka i Drewnowską), a w stronę Aleksandrowa Łódzkiego – jak do tej pory – przez ul. Drewnowską. Przystankiem końcowym i jednocześnie początkowym będzie przystanek Drewnowska – Zachodnia (0143). Linie 87A i 87B w obu kierunkach będą kursować przez ulice Srebrzyńską, Cmentarną, Legionów i plac Wolności.

Szczegóły dotyczące zmian tras autobusów znajdziecie też w informatorze o kursowaniu autobusów, tramwajów oraz pociągów w Łodzi, a godziny odjazdów w udostępnionym rozkładzie jazdy MPK Łódź.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

ARCHIWUM

STREFA SPOŁECZNOŚCIOWA

DOCENIASZ MOJĄ PASJĘ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFORMATOR KOMUNIKACYJNY